Reklama

Częste koszmary senne mogą być objawem choroby Parkinsona!

Jeśli jesteś mężczyzną po 60. roku życia i często miewasz koszmary senne, powinieneś powiadomić o tym swojego lekarza, gdyż może to być zwiastun choroby Parkinsona. Tak wynika z ustaleń poczynionych przez badaczy z Uniwersytetu w Birmingham.

Badanie opisane w czasopiśmie "eClinicalMedicine" koncentrowało się na starszych mężczyznach, którzy często doświadczali koszmarów. W eksperymencie, który trwał 12 lat, wzięło udział prawie 4 tys. seniorów. Naukowcy odkryli, że byli oni dwukrotnie bardziej narażeni na późniejszą diagnozę choroby Parkinsona niż mężczyźni, którzy nie mieli powtarzających się złych snów. 

Koszmary mogą zacząć pojawiać się na kilka lat przed wystąpieniem charakterystycznych objawów choroby Parkinsona, którymi są m.in. kłopoty z inicjacją ruchu, spowolnienie czy drżenie. Pierwsze objawy zawsze obejmują wyłącznie jedną stronę ciała - prawą lub lewą. Z czasem choroba atakuje całe ciało.

Reklama

Statystycznie częściej chorują mężczyźni niż kobiety.

 - stwierdziła w komunikacie prasowym nadzorująca badanie neurolog, dr Abidemi Otaiku. 

W Polsce na Parkinsona cierpi ok. 80 tys. osób, ale liczba ta może być nawet dwukrotnie większa, gdyż postawienie właściwej diagnozy nie zawsze jest proste. Jest to druga pod względem częstotliwości występowania, po chorobie Alzheimera, nieuleczalna choroba zwyrodnieniowa układu nerwowego. Jej przebieg jest zwykle powolny, wieloletni i postępujący.

Zobacz również:

O czym świadczą popękane pięty? To może być poważna choroba! 

Najlepsze herbatki na trawienie. Uleczą żołądek, jelita i wątrobę 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroba Parkinsona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy