Reklama

Reklama

​Darmowa antykoncepcja dla kobiet do 25 roku życia. Nowe przepisy we Francji

Bezpłatna antykoncepcja nie jest nowością we Francji - od 2013 roku mają do niej prawo niepełnoletnie kobiety. Teraz przepisy zostały rozszerzone.

Darmowa antykoncepcja we Francji jest dostępna od 2013 roku dla kobiet poniżej 18. roku życia. Według "Le Monde", przyczyniło się to do dużego spadku liczby zabiegów aborcji w tej grupie wiekowej.

Teraz stworzono ustawę, która ma zapewnić bezpłatny dostęp do środków antykoncepcyjnych dla kobiet do 25. roku życia. Poinformował o tym francuski minister zdrowia, Oliver Veran.

- Francja zapewni darmowy dostęp do środków antykoncepcyjnych wszystkim kobietom do 25. roku życia, poczynając od 1 stycznia - ogłosił.

Mniej kobiet korzysta z antykoncepcji. Powodem są koszty

W wywiadzie dla telewizji France 2 wyjaśnił, że przez to, iż antykoncepcja jest za droga dla większość kobiet, przestają one z niej korzystać, a tym samym zabezpieczać się przed niechcianą ciążą.

Reklama

- powiedział.

Podkreślił także, że jest to niedopuszczalne:

Koszt nowych przepisów szacuje się na ok. 21 milionów euro rocznie. W ramach programu kobiety skorzystają z konsultacji lekarza, badań oraz otrzymają darmową antykoncepcję.

Francja nie jest pierwszym krajem, który wprowadza takie rozwiązania. Podobne przepisy funkcjonują już w Hiszpanii oraz w Wielkiej Brytanii.

Polska na końcu krajów z dostępną antykoncepcją

Według "Atlasu antykoncepcji", opublikowanego na zlecenie Europejskiego Forum Parlamentarnego ds. Populacji i Rozwoju (EPF), wskaźnik dostępności antykoncepcji w Polsce wynosi zaledwie 35,1 proc.

To najgorszy wynik w Europie. W dostępności do środków antykoncepcyjnych prześcigają nas nie tylko kraje zachodnie jak Belgia (96,4 proc.), Francja (80,1 proc.) czy Niemcy (75,1 proc.), ale również Ukraina (59,8 proc.), Białoruś (44,4 proc.) czy Turcja (55,7 proc.).

Przeczytaj też:

Nadmierna senność: skąd się bierze i czy da się jej pozbyć... spaniem?

"Gacie w dół", czyli przykre sytuacje w gabinecie ginekologicznym

Kourtney Kardashian i Travis Barker całują się "z języczkiem"! Intymne czułości na ściance!

* * *

Zobacz więcej:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy