Dieta 3D Chili - menu, zasady
Ta dieta nie ma nic wspólnego z głodówką. Opiera się na sycących potrawach z dodatkiem przypraw – pieprzu, imbiru czy ziół. Przyprawy są podzielone na trzy grupy kolorystyczne: czerwone, żółte i zielone. Każda powinna w ciągu dnia dominować przynajmniej w jednym posiłku. Każda pozytywnie wpływa na układ trawienny i poprawia smak dań. Gdy odpowiednio je ze sobą połączysz, w pełni wykorzystasz przypisane im cechy. Pamiętaj tylko, by posiłki, które spożywasz, nie były zbyt obfite. Podczas diety staraj się wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie (wody mineralnej z cytryną, listkami mięty lub melisy) i wysypiać się. Niewyspanie powoduje bowiem, że tempo przemiany materii spada. Koniecznie jedz oba śniadania!
Stosuj pieprz czarny, curry, paprykę chili i pepperoni. Zawarta w ostrych papryczkach i curry kapsaicyna korzystnie wpływa na przemianę materii i ułatwia spalanie tłuszczu. Piperyna w pieprzu poprawia trawienie, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i wchłanianie składników pokarmowych z jelit do krwi. Przyprawy pasują do dań mięsnych, ale i do nabiału.
Żółte przyprawy - imbir, kardamon, cynamon - pobudzają produkcję soków żołądkowych. Kardamon przynosi ulgę w niestrawnościach oraz wzdęciach. Cynamon reguluje poziom cukru we krwi, co zmniejsza apetyt na słodycze. Aby zdrowo chudnąć, przyprawiaj nimi zupy, dodawaj do drugich dań, a także deserów.
Zielone przyprawy - tymianek, szałwia, mięta, bazylia, oregano - łagodnie regulują pracę żołądka, zapobiegając ewentualnym niestrawnościom oraz uczuciu pełności i przejedzenia. Możesz ich używać w formie suszonej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś hodowała je przez cały rok na parapecie w doniczkach.
Przed podjęciem decyzji o przejściu na dietę 3D Chili, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Dieta nie jest dla ciebie wskazana, jeżeli masz jakikolwiek problem z układem pokarmowym.
3D Chili może ci zaszkodzić wtedy, gdy borykasz się z nadciśnieniem (przyprawy rozgrzewają, przyspieszają krążenie krwi oraz podnoszą ciśnienie tętnicze!).
Nie rozpoczynaj tej diety, jeżeli masz problemy skórne, bo ostre przyprawy zaognią wypryski. No i oczywiście nie próbuj się tak odżywiać, będąc w ciąży.
Omlet z 2 jajek z groszkiem i ziołami prowansalskimi - roztrzep widelcem jajka z dodatkiem ziół i soli. Dodaj 3 łyżki zielonego groszku ugotowanego lub z puszki. Na patelni rozgrzej łyżeczkę masła i wlej na nie masę jajeczną z groszkiem. Smaż kilka minut na małym ogniu, najlepiej pod przykryciem, aż góra omletu się zetnie.
Koktajl z bananem i miętą - do jogurtu naturalnego (150g) wkrój banana, dodaj 5 listków mięty, zmiksuj, używając blendera.
Owsianka z jabłkiem, orzechami i cynamonem - 3 łyżki płatków owsianych zalej odrobiną wody i gotuj na małym ogniu. Dodaj 1 starte na tarce jabłko i dopraw dużą ilością cynamonu. Wszystko gotuj jeszcze kilka minut. Już na talerzu posyp owsiankę pokruszonymi orzechami (15 g).
1 dzień. Jogurt naturalny (150 g) z pomarańczą (1 sztuka), cynamonem.
2 dzień. W 150 ml mleka rozpuść 1/3 tabliczki gorzkiej czekolady. Posyp chili.
3 dzień. 2 kromki chrupkiego pieczywa z sałatą, szynką (100 g) i musztardą.
Pierwszy dzień: ryż curry z kurczakiem i warzywami.
150 g filetu z piersi kurczaka pokrój w kostkę i dopraw curry, pieprzem, solą oraz chili. Włóż do lodówki na godzinę. Zagotuj w lekko osolonej wodzie z dodatkiem 2 łyżeczek curry pół woreczka ryżu.
Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż na niej kurczaka, dodaj pokrojone warzywa, np. cebulę, czerwoną paprykę lub 1/2 mieszanki warzyw na patelnię. Gdy kurczak i warzywa będą prawie gotowe, dodaj ryż, całość smaż jeszcze chwilę.
Drugi dzień: kasza gryczana z warzywami i kurczakiem na ostro.
Ugotuj 1/3 woreczka kaszy. Filet z piersi kurczaka (150 g) pokrój w kostkę, dopraw ostrą papryką i pieprzem, smaż na łyżeczce oliwy. Dorzuć pokrojone warzywa: małą cebulę, kawałek pora, 2-3 pieczarki i kawałek papryczki chill. Smaż, mieszając, aż cebula się zeszkli. Na koniec dodaj kaszę i chwilę podsmażaj. Dopraw do smaku.
Trzeci dzień: makaron ze szpinakiem i serem feta.
60 g makaronu ugotuj na półtwardo. Na łyżeczce oliwy podsmaż pokrojony drobno czosnek oraz starty imbir, dodaj 200 g szpinaku (najlepiej w liściach), dopraw solą i czarnym pieprzem. Smaż przez kilka minut, aż szpinak zmięknie. Dodaj 80 g sera feta typu light, pokrojonego w kostkę. Szpinak wymieszaj z makaronem.
- 2 pomidory z łyżką oliwy i ziołami, kromka pełnoziarnistego chleba.
- 1 pokrojony na kawałki grejpfrut posypany startym imbirem.
- Duża szklanka soku pomidorowego z dodatkiem tabasco.
Pierwszy dzień - zupa krem z marchwi z imbirem.
Na łyżeczce oliwy podsmaż cebulę. Dodaj pokrojoną marchew (ok. 200 g) i pietruszkę. Zalej szklanką bulionu warzywnego, dorzuć starty imbir i gotuj do miękkości. Zmiksuj na krem. Dopraw solą i pieprzem.
Drugi dzień - sałata z tuńczykiem, jajkiem, ogórkiem.
Do miksu sałat dodaj 1/2 puszki odsączonego tuńczyka i pokrojony ogórek. Polej sosem z oliwy, octu balsamicznego i ziół prowansalskich. Dodaj pokrojone jajko. Podaj z 2 kromkami pieczywa chrupkiego.
Trzeci dzień - wiejski twarożek z łososiem, ogórkiem, rzodkiewką i papryką.
Ogórki i rzodkiewki pokrój w półplasterki. Dodaj serek wiejski light, szczyptę ziół i ostrej papryki. Dorzuć pokrojonego w kostkę łososia (50 g). Dopraw solą i pieprzem.