Reklama

Dlaczego warto jeść pomarańczowe warzywa?

Pomarańczowe warzywa to prawdziwa skarbnica witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Ich obecność w jadłospisie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie oraz wygląd. Które pomarańczowe warzywa są najzdrowsze? Jakie dania można z nich przyrządzić?

Warzywa i owoce to ważny składnik codziennej diety. Są niskokaloryczne, a jednocześnie dostarczają organizmowi wielu ważnych składników odżywczych, witamin, mikroelementów oraz błonnika.

Wiele mówi się o właściwościach zielonych oraz czerwonych warzyw, tym razem warto więc skupić się na pomarańczowych i żółtych.

Reklama

Żółte i pomarańczowe warzywa - właściwości. Kto powinien je spożywać?

Dietetycy przypominają, że dla zachowania zdrowia powinniśmy spożywać trzy porcje owoców oraz cztery porcje warzyw dziennie. Dobrze, by przynajmniej w jednej z nich znajdowały się pomarańczowe warzywa. Dlaczego ich obecność jest taka ważna?

Przede wszystkim są one bogatym źródłem karotenoidów, czyli naturalnych antyoksydantów. Ludzki organizm przekształca je w witaminę A, która jest niezwykle istota dla zdrowia. 

Karotenoidy pozytywnie wpływają m.in. na:

  • zdrowy i młody wygląd skóry,
  • dobry wzrok,
  • prawidłowy proces wzrostu u dzieci i młodzieży,
  • usuwanie wolnych rodników oraz toksyn.

O odpowiednią ilość karotenoidów w diecie należy dbać przede wszystkim w lecie. Jako naturalne przeciwutleniacze chronią one bowiem przed szkodliwym działaniem promieni UV. Pomagają również w zapobieganiu chorób układu krążenia oraz chorób nowotworowych.

Pomarańczowe warzywa zawierają również inne witaminy (przede wszystkim duże ilości witaminy C), a także niezbędny do utrzymania prawidłowej przemiany materii błonnik.

Jakie pomarańczowe warzywa włączyć do diety?

Za najpopularniejsze pomarańczowe warzywo, dostępne przez cały rok możemy uznać marchewkę. Stanowi ona bogate źródło beta karotenu, witamin A, B, C, E, K a także kwasu foliowego, tiaminy czy niacyny.

Marchewkę można spożywać na surowo, a także po obróbce termicznej. Bez wątpienia należy ona do najchętniej wykorzystywanych w kuchni warzyw. Jest składnikiem zup, sałatek, surówek, można również zrobić z niej sok. 

Innym popularnym pomarańczowym warzywem jest dynia. Sezon na dynię trwa od września do listopada i szczególnie wtedy wprowadzić ją do jadłospisu. 

Dynia zawiera mnóstwo witamin - w tym witaminy A, B, C, E, K oraz potas, magnez, wapń czy żelazo. Do tego jest niskokaloryczna i lekkostrawna. 

Kukurydzę zalicza się do warzyw pomarańczowych lub żółtych. Stanowią one jednak bardzo zbliżone grupy, obie są również bogate w karotenoidy. Podobnie jak marchewka i dynia kukurydza posiada bardzo duże witaminy A, a także witaminy z grupy B. Dodatkowo stanowi źródło magnezu, potasu i selenu. Pozytywnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci, pomaga również w leczeniu cery trądzikowej. 

Jak podawać pomarańczowe warzywa? 

Warzywa najlepiej spożywać na surowo, jeśli natomiast poddajemy je obróbce termicznej, powinniśmy pamiętać o tym, że gotowanie (szczególnie na parze) jest znacznie zdrowsze niż smażenie. 

Pomarańczowe warzywa stanowią bazę dla wielu smacznych potraw.

Marchewkę można wykorzystać do zrobienia soku czy surówki. Ciekawą propozycja są również pieczone marchewki z dodatkiem cebuli i natki pietruszki. Osoby robiące przetwory na zimę mogą natomiast skorzystać z przepisu na smaczny i zdrowy dżem z marchewki.

W przypadku dyni najpopularniejszą propozycją jest prawdopodobnie zupa krem z dyni. Warto przygotować również zapiekankę z dynią czy placuszki z dyni.

Wymieniając smaczne i zdrowe przepisy na pomarańczowe warzywa nie można pominąć również prostej i szybkiej do przygotowania gotowanej kukurydzy z masłem. Osoby szukające nieco bardziej wyszukanych dań z pewnością zaciekawi natomiast przepis na doskonały na śniadanie omlet z kukurydzązupę krem z kukurydzy a nawet kukurydziane muffiny. 

Przygotowując potrawy z pomarańczowych warzyw warto pamiętać o dodaniu do nich odrobiny tłuszczu - może to być np. dobrej jakości olej czy oliwa z oliwek. Dzięki temu organizm szybciej wchłonie witaminę A, która rozpuszcza się właśnie w tłuszczach. 

Czytaj również:

Sposoby na kwiaty czarnego bzu - domowy syrop i sok

Psychobiotyki. To co jesz, wpływa na twój mózg

Toksyczna ryba, którą zajadają się Polacy

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowa dieta | antyoksydanty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy