Jak oczyścić wątrobę? Dieta i domowe metody

Wątroba jest mocno ukrwiona i ma wyjątkowe zdolności regeneracyjne, nie oznacza to jednak, że jest niezniszczalna. Pełni w organizmie szereg ważnych funkcji, wśród których na wyróżnienie zasługuje oczyszczanie organizmu z toksyn. Pełniąc rolę filtra, sama jest narażona na codzienny kontakt z toksycznymi substancjami, dlatego – tak dla zdrowia wątroby, jak i całego organizmu – konieczne jest jej oczyszczanie. Najlepiej poprzez wybór diety, która wesprze funkcjonowanie wątroby i sprawdzone, domowe sposoby na usprawnienie pracy tego ważnego gruczołu. Jaka dieta służy wątrobie? Jak ją oczyścić? Wyjaśniamy

Poznaj sprawdzone, domowe sposoby na oczyszczenie wątroby
Poznaj sprawdzone, domowe sposoby na oczyszczenie wątroby 123RF/PICSEL

Funkcje wątroby

Wątroba - pośrednio lub bezpośrednio - uczestniczy w każdym procesie życiowym. Pełni ważne funkcje metaboliczne, w ramach gospodarki węglowodanowej, tłuszczowej i białkowej. Jest swoistym magazynem energetycznym. Przechowuje szereg najcenniejszych dla zdrowia i życia składników odżywczych, w tym witaminę A, D, B12 i żelazo. Wątroba bierze udział w procesie produkcji niezbędnej dla trawienia tłuszczów żółci. Ma istotny wpływ na wydolność systemu immunologicznego - warunkuje odporność. Pełni kluczową rolę w odtruwaniu i oczyszczaniu organizmu z toksyn - pochodzących z żywności, leków i używek, a także wynikających z zanieczyszczenia środowiska. Jak każdy filtr, tak i wątroba, żeby pracować optymalnie, potrzebuje wsparcia. Najlepszym jest dieta, która usprawnia funkcjonowanie tego gruczołu.

Wątroba, podobnie jak cały organizm, poważnie cierpi wskutek niewłaściwej diety
Wątroba, podobnie jak cały organizm, poważnie cierpi wskutek niewłaściwej diety123RF/PICSEL

Dieta dla oczyszczenia wątroby: Co wyeliminować?

Z myślą o zdrowiu nie warto podejmować krótkich, rewolucyjnych zrywów, ale przestawić się na konsekwentne mądre wybory. Dlatego zbilansowana dieta - oparta na naturalnych, jak najmniej przetworzonych produktach - jest najlepszym wyborem. Również w aspekcie systematycznego, codziennego oczyszczania wątroby.

W trosce o wzmocnienie i oczyszczenie wątroby, w pierwszym kroku trzeba usunąć z jadłospisu to, co ją zbędnie obciąża i "zaśmieca". Wśród produktów, które warto wyeliminować, a przynajmniej ograniczyć ich spożycie, wymienić trzeba:

  • alkohol,
  • czerwone mięso,
  • produkty typu fast food i żywność wysokoprzetworzoną (są źródłem tłuszczów trans, soli, cukru i chemicznych dodatków do żywności),
  • słodycze,
  • słodziki,
  • napoje gazowane,
  • utwardzane tłuszcze roślinne,
  • kawę.

Dieta dla oczyszczenia wątroby: Zalecane produkty

Odpowiednio dobrane napary mogą pomóc z regeneracji wątroby
Odpowiednio dobrane napary mogą pomóc z regeneracji wątroby123RF/PICSEL

Wśród produktów, które - z myślą o wsparciu funkcjonowania i usprawnieniu oczyszczania wątroby - warto na stałe zaprosić do jadłospisu, wyróżnić trzeba:

  • warzywa i owoce, które są źródłem antyoksydantów i błonnika, pomagają przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu,
  • produkty z pełnego ziarna,
  • rośliny strączkowe, które są cennym źródłem białka - włączone do jadłospisu pozwalają ograniczyć spożycie obciążających dla wątroby mięs i wędlin,
  • orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika,
  • siemię lniane i olej lniany,
  • oliwę z oliwek,
  • olej rzepakowy.
Olej rzepakowy ma pozytywny wpływ na wątrobę
Olej rzepakowy ma pozytywny wpływ na wątrobę123RF/PICSEL

Obok wymienionych dobrze zaopatrzyć kuchnię w napary, które poprawiają pracę wątroby. Są wśród nich:

  • zielona herbata,
  • mniszek lekarski,
  • ostropest plamisty - który można spożywać zarówno w postaci naparu, jak i sypkiego składnika dodawanego do owsianki, sałatki czy jogurtu.

Sprawą najważniejszą w oczyszczaniu wątroby jest wypijanie minimum 2 litrów wody na dobę. Można ją substytuować naparami ziołowymi. Oprócz trzech wymienionych sprawdzą się też herbaty na bazie mięty, rumianku i melisy.

Domowe metody na oczyszczanie wątroby

U pacjentów regularnie spożywających ocet jabłkowy, zauważalna była poprawa funkcjonowania jelit
U pacjentów regularnie spożywających ocet jabłkowy, zauważalna była poprawa funkcjonowania jelit123RF/PICSEL

Zdrowa dieta jest konieczna, ale bywa niewystarczająca, dlatego co jakiś czas warto sięgnąć po domowe, nieinwazyjne metody, które pozwolą oczyścić wątrobę i usprawnić jej pracę.

Wśród najpopularniejszych produktów spożywczych, które miłośnicy medycyny alternatywnej zalecają do oczyszczania wątroby, najczęściej pojawiają się:

  • grapefruity,
  • cytryny,
  • oliwa z oliwek,
  • sok i ocet jabłkowy.

Jak je stosować? Po pierwsze, z rozwagą, zwłaszcza jeśli leczymy choroby przewlekłe. Po drugie, stopniowo, z uważną obserwacją reakcji organizmu.

Jak powinna być dieta dla seniora?Newseria Lifestyle/informacja prasowa

Jak przygotować napój oczyszczający wątrobę?

Sok z grapefruitów z oliwą - oczyszcza i pobudza wydzielanie enzymów wątrobowych, zaś oliwa z oliwek łagodzi i ogranicza stany zapalne, dlatego ten duet jest wskazywany jako jedna z najlepszych metod na oczyszczanie wątroby. Jak przygotować napój oczyszczający wątrobę?

  1. Wycisnąć sok z połówki dużego grapefruita.
  2. Dodać łyżkę oliwy z oliwek.
  3. Opcjonalnie sok z dwóch cytryn i przeciśnięty przez praskę czosnek.
  4. Połączyć składniki, dodać pół szklanki wody, energicznie wymieszać albo krótko zblendować i pić dwa razy dziennie przez trzy dni.

Sok i ocet jabłkowy - zwolennicy naturalnych metod oczyszczania organizmu zalecają też sok i ocet jabłkowy. Przekonują do wypijania aż ośmiu szklanek soku lub zmieszanego z wodą octu jabłkowego (łyżka octu na litr wody) godzinę przed i godzinę po każdym posiłku.

Taka kuracja powinna trwać 6 dni. Pozwoli zmiękczyć ścianki kamieni i innych złogów wątrobowych, by ich usuwanie było jak najmniej odczuwalne.

Oczyszczanie wątroby warto przeprowadzić 1-2 razy w roku.