Reklama

Jak dbać o wątrobę? Oto kilka prostych zasad

Święta i sylwester to ciężki czas dla naszej wątroby. Wielu z nas obciąża ją wtedy nie tylko jedzeniem, ale także alkoholem. Po takim czasie wytężonej pracy warto dodatkowo zadbać o ten niezwykle ważny narząd.

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w ludzkim ciele, odpowiedzialnym za wiele ważnych funkcji, takich jak filtrowanie krwi, produkcja białek i hormonów oraz magazynowanie glikogenu i witamin.

Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do uszkodzenia wątroby, co z kolei skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak alkoholowe choroby wątroby, nazywane ALD od angielskiego Alcoholic Liver Desease, czyli alkoholowe stłuszczenie, zapalenie i marskość wątroby oraz nowotwory. 

Jak zadbać o wątrobę przed spożyciem alkoholu?

Nie pij na pusty żołądek. Spożywanie alkoholu na pusty żołądek nie tylko silnie wzmaga głód, ale także podrażnia błony śluzowe narządów układu pokarmowego. Jedzenie spowalnia także wchłanianie się etanolu do krwi i odciąża nieco wątrobę. 

Reklama

Ważne jednak, aby przedimprezowa przekąska była odpowiednia. Odpowiednie będą zdrowe produkty, bogate w składniki odżywcze. Niektórzy sugerują także, aby posiłek taki miał w sobie dużo tłuszczu. 

Słodycze i puste kalorie nie pomogą, a nawet mogą zaszkodzić. Zmieszane z alkoholem wzmacniają jego działanie na nasz organizm i powodują, że gorzej czujemy się dnia następnego.

Czytaj także: Jak wątroba reaguje na alkohol

Jak zadbać o wątrobę w trakcie spożywania alkoholu?

Spożywając alkohol, należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Podczas picia ważne jest, aby pić dużo wody, ponieważ alkohol może prowadzić do odwodnienia. 

Woda poprawia również pracę wątroby i pomaga w detoksykacji organizmu po spożyciu alkoholu. Jedna duża szklanka wody co godzinę to absolutne minimum. Duży wpływ na to, jak nasze ciało radzi sobie z etanolem jest dieta. 

Przeczytaj także: Wątroba w grudniu ma wyjątkowo ciężko. Tych produktów unikaj

W czasie wzmożonego picia napojów procentowych dobrze jest jeść małe posiłki, około pięciu, sześciu dziennie, złożone z lekkich produktów o dużej zawartości witamin, minerałów i błonnika. Najlepiej sprawdzi się:

  • chude mięso
  • warzywa
  • tłuszcze roślinne

Odradza się za to słodkie, słone i tłuste przekąski, które dodatkowo obciążają wątrobę.Na czas sylwestrowych szaleństw lepiej odstawić leki. Niektóre z nich mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby po spożyciu alkoholu. Jeśli musimy przyjąć jakieś medykamenty, należy uważnie przeczytać ulotkę, a w razie wątpliwości zrezygnować z ich zażycia.

Aby pomóc wątrobie w trakcie spożycia alkoholu, można sięgnąć po preparaty zawierające ostropest plamisty. Wyciągi z tej rośliny od lat stosowane są w leczeniu schorzeń związanych z wątrobą, w tym także ze skutkami nadmiernego spożywania alkoholu. Ostropest ma w sobie duże ilości sylimaryny, która wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, spowalniając procesy starzenia się komórek i negatywny wpływ wolnych rodników. 

Na rynku dostępne są suplementy z sylimaryną bądź ostropestem w postaci tabletek. Skuteczniejsze będzie jednak picie oleju z ostropestu plamistego lub naparów ze zmielonych nasion, które przygotujemy sami. Nasiona wystarczy zalać wrzątkiem i gotować przez około pięć minut. Taką miksturę można pić dwa razy dziennie.

Pozostałe naturalne źródła substancji pomocnych w dbaniu o wątrobę, to:

  • kurkuma
  • karczoch zwyczajny
  • czarna rzepa

Przeczytaj także: Najlepszy przyjaciel wątroby. Jedz, a szybko poczujesz różnicę

Jak zadbać o wątrobę po spożyciu alkoholu?

Ostatnim ważnym etapem regeneracji wątroby jest to, co robimy po spożyciu alkoholu. Podstawą jest tutaj odpoczynek. Wątroba potrafi sama się zregenerować, ale potrzebuje do tego wystarczająco dużo czasu. Warto przynajmniej przez kilka pierwszych nocy zadbać o jakość i długość snu. Dobrze w tym momencie zrezygnować w ogóle z picia alkoholu i pamiętać wciąż o odpowiednim nawodnieniu.

Pozwalając wątrobie odpocząć, można wspomóc ją także dawką witamin i minerałów. W tym przypadku sprawdzą się witaminy z grupy B oraz witamina C. Dobrym pomysłem jest picie soków warzywnych. Niektórzy polecają także gorące napary z imbirem.

Specjaliści radzą również włączyć do diety awokado, szparagi, kalafiora, pora, pistacje oraz orzechy arachidowe ze względu na dużą zawartość witamin z grupy B, jak i dobroczynny wpływ na wątrobę. 

Sprawdź też: Sylwestrowe przekąski z 5 produktów. Zobacz, jak zaoszczędzić czas przed imprezą

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sylwester | alkohol
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy