Jak spalić tłuszcz z brzucha? Dzięki tym sposobom będzie płaski i zdrowy
Wiele osób marzy o tym, aby mieć płaski brzuch. Jest to również związane z chęcią poprawy nie tylko wyglądu, ale i zdrowia oraz kondycji. Jednak praca nad własnym ciałem to ciągły proces i świadomość tego, jak ono funkcjonuje. Sprawdź, skąd bierze się tłuszcz na brzuchu i jak go spalić.
Odchudzanie to skomplikowany proces, na który składa się wiele czynników. Chcąc zakończyć go sukcesem, musimy mieć świadomość, jak funkcjonuje nasz organizm i skąd bierze się tłuszcz na brzuchu.
Oczywiście spadki i wzrosty masy ciała są normalnym zjawiskiem, zwłaszcza u kobiet, które mają wahania hormonalne, powodujące zatrzymywanie się wody w organizmie. Przyczynami powstawania tłuszczu na brzuchu jest między innymi:
- niewłaściwa dieta, bogata w produkty wysoko przetworzone i cukry,
- stres,
- brak aktywności fizycznej,
- siedzący tryb życia,
- zaburzenia gospodarki hormonalnej,
- palenie papierosów i spożywanie alkoholu.
Problem zgromadzonej tkanki tłuszczowej na brzuchu, dotyczy wielu osób, niezależnie od płci oraz wieku. Powstawanie oponki jest skutkiem akumulacji dwóch rodzajów tłuszczu:
- tkanki tłuszczowej podskórnej - znajduje się ona tuż pod skórą. Najczęściej pojawia się u kobiet na udach, biodrach oraz pośladkach, a u mężczyzn w dolnej części brzucha. Nie jest ona jednak niebezpieczna dla zdrowia.
- tkanki tłuszczowej trzewnej (wisceralnej) - jest to tłuszcz, który pokrywa narządy wewnętrzne. Jego nadmiar jest groźny dla zdrowia, ponieważ otłuszczenie organów wewnętrznych zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych.
Podczas walki z tłuszczem na brzuchu najważniejsza jest odpowiednia dieta. Bez niej nasze odchudzanie nie będzie tak skuteczne oraz nie wpłyniemy w dużym stopniu na poprawę naszego zdrowia. Z tego powodu warto wiedzieć, co należy spożywać, a czego unikać starając się spalić tłuszcz z brzucha. Oto co warto jeść podczas diety:
- warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym,
- produkty pełnoziarniste,
- pieczywo razowe,
- płatki owsiane,
- pełnowartościowy nabiał np. maślanki, kefiry, jajka,
- chude mięso,
- ryby,
- oliwa z oliwek,
- nasiona chia,
- siemię lniane, kiszonki,
- chilli, pieprz i imbir,
- orzechy.
Te produkty należy wykluczyć, jeśli chcemy spalić tłuszcz z brzucha:
- słodkie i słone przekąski,
- fast-food,
- gotowe dania ze sklepu,
- wyroby cukiernicze,
- sól,
- słodkie napoje,
- alkohol,
- cukier,
- żywność wysoko przetworzona,
- syrop glukozowo-fruktozowy.
Oczywiście po spożyciu np. nasion roślin strączkowych, może nam się wydawać, że nasz brzuch staje się większy. Jednak jest to tylko działanie wzdymające. Jeśli chcemy zmniejszyć ilość substancji gazotwórczych, warto najpierw namoczyć rośliny strączkowe, a następnie ugotować je w świeżej wodzie.
Sama dieta nie wystarczy, aby mieć piękny brzuch. Jeżeli chcemy pozbyć się oponki i wzmocnić nasze mięśnie oraz poprawić kondycję, to powinniśmy wykonywać ćwiczenia co najmniej 3 razy w tygodniu.
Trening cardio świetnie zadziała na tłuszcz i to nie tylko ten zgromadzony na brzuchu. Ten typ aktywności pobudza całe nasze ciało do działania, poprawia pracę układu krążenia oraz wpływa na lepszą kondycję. Podstawą treningu cardio są ćwiczenia aerobowe, które dotleniają mięśnie i wykonywane są przez co najmniej pół godziny. Podczas takiego treningu nie należy robić przerw. Do wyboru mamy wiele aktywność w tej kategorii, możemy zdecydować się m.in. na bieganie, jazdę na rowerze, rolki, skakankę albo taniec.
W walce z oponką zalecane są również ćwiczenia na mięśnie brzucha. Ich zaletą jest to, że można je wykonywać w domu. W dodatku modelują one nie tylko okolice brzucha, ale również pośladki i uda. Najpopularniejsze to:
- nożyce,
- skłony w bok,
- skręty tułowia na leżąco,
- wyskoki do boku w pozycji deski.
Oprócz powyższych ćwiczeń warto również wykonywać treningi interwałowe. Są one dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie tylko podkręcają metabolizm, ale także ułatwiają wykorzystywanie tłuszczu nawet do kilku godzin po treningu.
Treningi polegają na wykonywaniu ćwiczeń w zmiennym tempie o wysokiej i średniej intensywności. Dość mocno obciążają one organizm, dlatego nie należy przesadzać z tego typu ćwiczeniami. Co więcej, jest to intensywna aktywność, więc warto zasięgnąć opinii specjalisty, zanim rozpoczniemy regularną aktywność.
Oprócz racjonalnego żywienia i regularnych treningów, warto wesprzeć spalanie tłuszczu z brzucha odpowiednimi napojami. Do swojej diety, warto dołączyć takie płyny jak:
- Woda - to podstawa każdej diety. Wypicie jednej szklanki na 30 minut przed posiłkiem wpływa na zmniejszenie apetytu. Dodatkowo regularne picie wody stymuluje funkcjonowanie nerek oraz układu trawiennego, co pozwala uniknąć zaparć i wzdęć. Co więcej, woda pomaga zwalczyć cellulit.
- Woda z cytryną i miodem - to połącznie wspomaga walkę z tłuszczem. Mieszankę najlepiej spożywać na czczo, dzięki czemu woda z cytryną i miodem pobudzi układ pokarmowy do działania i przyspieszy ruchy perystaltyczne jelit, co ułatwia wypróżnianie. Co więcej, stwarza w żołądku środowisko o pH zasadowym, które ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów.
- Woda z kurkumą - to kolejny sposób na pozbycie się tkanki tłuszczowej z brzucha. Wodę z kurkumą należy stosować codziennie na czczo. Wpłynie to oczyszczenie organizmu oraz stymulację układu trawiennego. Dodatkowo kurkuma pobudza metabolizm, szczególnie, gdy dodamy odrobinę pieprzu, który ułatwia jej wchłanianie.
- Filiżanka zielonej herbaty - zawiera dawkę kofeiny, która nie tylko pobudza, ale również stanowi pomoc w spalaniu tkanki tłuszczowej z brzucha. Poprawia również wydajność ćwiczeń, pobudzając organizm do działania.
Czytaj również:
Nie dla nich chleb razowy, soki czy kawa. Przykre dolegliwości ciągną się miesiącami
Zdecydowałam, że odcinam cukier. Zaczęłam przed świętami i efekty mnie zszokowały
Zaskakujące ustalenia naukowców. Już wiadomo co jeść, aby długo żyć
Historie kobiet, które pozbyły się oponki. Oto ich triki na piękny, płaski brzuch