Reklama

Jak wspomóc działanie wątroby?

O wątrobie przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy zaczyna szwankować. Niestety, jej nieprawidłowe działanie długo o sobie nie daje znać, więc najczęściej skarżymy się na nią wtedy, kiedy dochodzi do poważnych zmian. Na szczęście, wątroba ma zdolność regeneracji, ale warto wiedzieć, że proces ten nie jest łatwy i nieograniczony. Dlatego warto wspomóc jej działanie i uchronić się przed wieloma groźnymi dla zdrowia i życia chorobami.

O wątrobie przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy zaczyna szwankować. Niestety, jej nieprawidłowe działanie długo o sobie nie daje znać, więc najczęściej skarżymy się na nią wtedy, kiedy dochodzi do poważnych zmian. Na szczęście, wątroba ma zdolność regeneracji, ale warto wiedzieć, że proces ten nie jest łatwy i nieograniczony. Dlatego warto wspomóc jej działanie i uchronić się przed wieloma groźnymi dla zdrowia i życia chorobami.


Dlaczego wątroba jest taka ważna?

Wątroba jest narządem wielozadaniowym. Do jej głównych obowiązków należy odtruwanie organizmu i usuwanie toksyn. Poza tym odgrywa kluczową rolę - poprzez produkcję żółci - w metabolizowaniu tłuszczów, a także pobudza organizm do aktywacji i neutralizacji hormonów. Warto wspomnieć, że dzięki wątrobie możliwe jest pozbywanie się i oczyszczanie naszego ciała z trujących substancji, takich jak nikotyna, alkohol i np. strychnina, które niekorzystnie działają na nasze zdrowie. Wszystkie wymienione funkcje, choć to tylko część, są istotne, więc to, jaki styl życia prowadzimy, powoduje, że wątroba często pracuje na pełnych obrotach. Dlatego często niedomaga i wymaga regeneracji, której należy pomóc.

Reklama

Jak poznać, że wątroba działa nieprawidłowo?

Niestety, wątroba - gdy działa nieprawidłowo - daje jedynie dyskretne sygnały, które trzeba odczytać. Sama w sobie nie boli, ale kiedy dzieje się coś poważnego, może się powiększać i uciskać inne narządy lub powłoki znajdujące się w jamie brzusznej, a także występować podrażnienie błony surowiczej, która okala ten ważny narząd. Zatem, jak poznać, że wątroba działa nieprawidłowo? Przede wszystkim występuje osłabienie kondycji organizmu. Doskwierają mu niestrawność, wzdęcia, nudności i wymioty. Tym objawom często towarzyszy brak apetytu, a także zauważalna utrata masy ciała, a także mogą się pojawić ból w prawej części brzucha, ginekomastia i w ekstremalnych przypadkach żółtaczka.

Jak pomóc wątrobie?

Jeśli leży nam na sercu dobro wątroby, warto zacząć od zmiany swoich przyzwyczajeń. Przede wszystkim bezzwłocznie trzeba zrezygnować z używek, czyli spożywania alkoholu i palenia papierosów, gdyż to one najbardziej wątrobie szkodzą. Oczywiście, niezbędne jest przejście na dietę, tzw. dietę wątrobową. W takim przypadku jadłospis warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, który wskaże produkty mogące pomóc przeciążonej wątrobie.

Na czym polega dieta wątrobowa?

Dieta wątrobowa jest na tyle skuteczna, że może zahamować rozwój stanów zapalnych wątroby, a także ułatwić regenerację tego ważnego narządu. Nie jest ona skomplikowana, ale trzeba trzymać się kilku łatwych zasad. Jakich? Na początku trzeba zrezygnować z niektórych artykułów: między innymi mocnej kawy, herbaty i oczywiście alkoholu. Poza tym niewskazane są dania tłuste oraz ciężkostrawne, które wymuszają na wątrobie dodatkową pracę. Dieta wątrobowa powinna być lekkostrawna i obfitować w artykuły świeże i jak najmniej przetworzone. Poza tym nie wolno zapominać o naturalnych źródłach białka, które znaleźć można w chudym mięsie (najlepiej by było ono gotowane lub pieczone) oraz nabiale. Niezbędna jest również kultura jedzenia: posiłki powinny być spożywane w spokoju i bez pośpiechu. Warto także je podzielić na mniejsze porcje tak, aby były przyjmowane około pięciu/siedmiu razy w ciągu dnia. Mało kto wie, że w diecie wątrobowej nie powinno się spożywać błonnika. Niestety, choć służy zdrowiu, a szczególnie jelitom, może podrażnić żołądek i wzmóc istniejące dolegliwości trawienne.

Sięgnij po naturalne suplementy

Regenerację wątroby mogą wspomóc naturalne produkty, które często stanowią dodatkową formę terapii. Wśród nich, szeroką gamę stanowią zioła, z których warto przyrządzać lecznicze napary. Co nie powinno umknąć naszej uwadze? Przykładem może być ostropest plamisty, który zawiera sylimarynę - substancję o działaniu detoksykującym - co ułatwi nie tylko oczyszczenie wątroby, ale także przyspieszy jej regenerację. Poleca się również napary z karczocha, ponieważ pobudza ten ważny narząd do produkcji żółci, a także ma zdolność do obniżania poziomu tzw. złego cholesterolu. Oczywiście na liście nie może zabraknąć znanych wszystkim ziół, czyli mniszka lekarskiego i dziurawca, które również przysłużą się prawidłowej pracy wątroby.

Rozlicz PIT online już teraz lub pobierz darmowy program

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wątroba | zdrowa wątroba | wątroba funkcje | uszkodzona wątroba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy