Reklama

Jakie są objawy przedawkowania kofeiny?

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez intensywnie pachnącej kawy lub popołudniowego relaksu beż filiżanki tego ciepłego napoju. Warto jednak zwrócić uwagę na możliwość przedawkowania kofeiny. Jak się to objawia?

Dlaczego sięgamy po kofeinę?

Po kofeinę sięgamy głównie po to, by pobudziła organizm. Ponadto jest w stanie poprawić koncentrację i zmniejszyć odczucie zmęczenia fizycznego. Uznaje się, że bezpieczna dawka kofeiny wynosi od 200 do 300 mg na dobę. Przedawkowanie to stan, w którym doszło do spożycia więcej niż 500 mg kofeiny w ciągu doby.

Kofeina zazwyczaj kojarzy się z kawą, jednak występuje jeszcze m.in. w herbacie i yerba mate oraz napojach energetycznych. Ponadto kofeinę zawiera również kakao oraz gorzka i mleczna czekolada. 

Jakie są objawy przedawkowania kofeiny?

Spożycie zbyt dużej ilości kofeiny objawi się przede wszystkim szybszym biciem serca, przyspieszonym oddechem i zawrotami głowy. Ponadto może doprowadzić do wystąpienia zgagi.

Reklama

Przedawkowanie kofeiny objawi się również suchością w ustach oraz problemem z koncentracją, a także osłabieniem organizmu. Osoba, która przedawkuje kofeinę, może dodatkowo odczuwać niepokój i rozdrażnienie, a także ból głowy. 

Co robić w przypadku przedawkowania kofeiny?

W sytuacji przedawkowania kofeiny można poczekać aż organizm sam się oczyści. Już po kilku godzinach może dojść do zmniejszenia ilości kofeiny o połowę. W przypadku groźniejszych objawów najlepiej skontaktować się z lekarzem. 

Czytaj więcej:

Kreatynina: Czym jest? Za co odpowiada? O czym świadczy jej nadmiar?

O czym może świadczyć osłabienie uścisku dłoni?

Post Daniela. Oczyszczanie z toksyn i redukcja masy ciała

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kofeina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy