Reklama

Jedna z najzdrowszych kasz. Nie obciąża żołądka, pomoże schudnąć

Właściwie przyrządzona ma neutralny smak, więc świetnie sprawdza się w daniach wytrawnych i słodkich. Na tym nie kończą się zalety kaszy jaglanej. Warto poznać ją od kuchni, ponieważ ten nieco zapomniany produkt sprzyja odchudzaniu, odkwaszeniu organizmu, a do swojego jadłospisu mogą włączyć ją osoby unikające glutenu. Na co jest dobra kasza jaglana i jak ją gotować, aby zadowoliła kubki smakowe?

Z czego powstaje kasza jaglana?

Kasza jaglana wytwarzana jest z prosa. Pierwsze uprawy zboża zlokalizowane były w Afryce oraz w Azji, a współcześnie największa produkcja kaszy jaglanej skoncentrowana jest w Chinach oraz Indiach. Dużym atutem rośliny jest fakt, że może rozwijać się nawet w trudnych warunkach — urośnie nawet na niezbyt żyznej i suchej glebie. Kasza jaglana powstaje wskutek usunięcia twardej łuski z ziaren prosa i ich oczyszczeniu. Jagły, bo tak bywa również nazywana, to niewielkie, okrągłe ziarenka o żółtym zabarwieniu. Można wytwarzać z nich również płatki jaglane oraz mąkę.

Reklama

Kluczowe w procesie odchudzania. Dodaj łyżkę do owsianki, jogurtu, koktajlu

Czy kasza jaglana jest bezglutenowa?

Kaszę jaglaną można włączyć do diety bezglutenowej. To cenna informacja, ponieważ ten rodzaj menu wymaga dużej uwagi, aby komponować smaczne, różnorodne i bezpieczne posiłki. Osoby chorujące na celiakię czy alergie pokarmowe mogą z pełnym przekonaniem używać jej do przyrządzania śniadań albo obiadowych dań wytrawnych.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że w niektórych zakładach przemysłowych może dojść do zanieczyszczenia kaszy glutenem na linii produkcyjnej. Zaleca się więc kupować wyłącznie produkty, na których opakowaniu widnieje symbol przekreślonego kłosa.

Odruchowo dodajemy ją do kanapek i mięs. Nie zdajemy sobie sprawy z jej działania

Kasza jaglana — indeks glikemiczny

Kasza jaglana cechuje się wysokim indeksem i ładunkiem glikemicznym (IG = 70), co rodzi pewne przeciwwskazania co do jej wykorzystania w kuchni. Kto nie powinien jeść kaszy jaglanej? Produktu unikać powinni diabetycy oraz osoby zmagające się z podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Ze względu na dużą obecność węglowodanów w składzie znajduje się na liście produktów zakazanych na diecie ketogenicznej.

Czy podczas odchudzania można jeść kaszę jaglaną?

Masz do zrzucenia kilka nadprogramowych kilogramów i zastanawiasz się, jak skutecznie schudnąć? Podstawa odchudzania to odpowiednio zbilansowana dieta. Czy znajdzie się w niej miejsce dla kaszy jaglanej? Jest produktem dość kalorycznym. 100 gramów kaszy dostarcza około 350 kalorii.

Jednocześnie w jej składzie dominują węglowodany złożone, stanowi też bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Co za tym idzie, posiłek bazujący na kaszy jaglanej zapewnia na długo uczucie sytości i zapobiega napadom głodu. W przypadku osób, które nie borykają się z cukrzycą, okaże się także składnikiem jadłospisu, który pomaga normalizować poziom cukru we krwi. Łatwiej jest więc kontrolować to, co ląduje na talerzach.

Rzadziej słyszy się o tym, że kasza jaglana to bogate źródło krzemu, czyli pierwiastka niezbędnego dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Stopniowo zaczniesz dostrzegać, że twoje ubrania stają się luźniejsze.

Właściwości zdrowotne kaszy jaglanej. Włącz do diety, a nie pożałujesz

Jak wiele podobnych produktów, kasza jaglana to skarbnica witamin z grupy B. Na tle innych kasz wyróżnia się wysoką zawartością żelaza, więc pomoże ochronić przed niedoborami tego cennego składnika. Oprócz tego w jej składzie obecne są także cynk, fosfor, mangan i miedź. Jakiego działania kaszy jaglanej na organizm możesz się spodziewać?

  • Jest lekkostrawna i nie obciąża żołądka.
  • Zawiera również stosunkowo dużo białka, więc to dobry wybór dla osób rezygnujących z jedzenia mięsa.
  • Ma działanie alkalizujące, więc zwalcza zakwaszenie organizmu, którego najczęstszą przyczyną jest mało urozmaicona dieta, bogata w żywność przetworzoną.
  • Obniża poziom "złego" cholesterolu, pomaga normalizować ciśnienie.
  • Regularne spożywanie kaszy jaglanej poprawia kondycję i wygląd włosów, paznokci oraz skóry.
  • Kasza jaglana dodaje energii i wzmacnia odporność.
  • Poprawia pamięć i koncentrację, więc nie powinno brakować jej zwłaszcza w diecie seniorów i osób zestresowanych, podejmujących duży wysiłek umysłowy.

Jak ugotować kaszę jaglaną, żeby nie była gorzka?

Powodem, przez który część smakoszy unika kaszy jaglanej, jest lekko goryczka, która może być odczuwana podczas degustacji. Na szczęście istnieje bardzo prosty trik, aby ją wyeliminować i cieszyć się smakiem specjałów na bazie produktu bez żadnych wpadek. Jak gotować kaszę jaglaną?

  • Pierwszy etap jest kluczowy. Przed gotowaniem wsyp porcję kaszy na sitko i przepłucz wrzątkiem. W ten sposób straci swój gorzki smak.
  • Następnie przesyp do garnka i zalej zimną wodą.
  • Jak długo gotować kaszę jaglaną? Od momentu zagotowania wody zajmie to 15-20 minut.

Polecamy:

Rukiew wodna — eliksi młodości na weselnym stole księcia Williama i księżnej Kate

Oczyszcza organizm z toksyn. Pomocny przy odchudzaniu. Przepis zdradza Ewa Wachowicz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy