​Kondycja psychiczna Polaków się pogarsza. Jesteśmy wypaleni i zestresowani

Według danych zebranych przez Mindy w raporcie “Wellbeing mentalny pracowników w Polsce" , 20 proc. badanych ocenia słabo lub bardzo słabo swoją kondycję psychiczną.Efekt? Liczba dni, w trakcie których pracownicy przebywali na zwolnieniach z powodu problemów psychicznych wzrosła aż o 58 proc. Ponadto 46 proc. Polaków przyznaje, że życie zawodowe wpływa negatywnie na ich stan kondycji mentalnej.

Pogarszająca się kondycja psychiczna pracowników to także problem firm, w interesie których jest zwrócenie uwagi na stan mentalny pracownika
Pogarszająca się kondycja psychiczna pracowników to także problem firm, w interesie których jest zwrócenie uwagi na stan mentalny pracownika123RF/PICSEL

“Pandemia tylko pogłębiła problem, który obserwujemy na rynku pracowniczym od lat. Osoby spędzające w pracy więcej niż osiem godzin dziennie są nieustannie narażone na sytuacje trudne i stresogenne. Pracownik w słabszej kondycji psychicznej może mieć problemy z koncentracją, ze snem, a także zmniejszone zaangażowanie, wypalenie zawodowe, poczucie braku sensu wykonywanej pracy czy nawet depresję" - komentuje wyniki raportu dr n. med. Piotr Soszyński, dyrektor ds. strategicznego doradztwa medycznego, Medicover sp. z o.o.

Wspomniany przez dra n. med. Piotra Soszyńskiego problem wypalenia zawodowego dotyczy ponad połowy badanych. 1,5 raza częściej zjawisko to występuje wśród młodszych osób (25-35 lat) niż w grupie 46-55 lat.

I trudno tu mówić o lekkim przemęczeniu czy, zdaniem niektórych, pracowniczej fanaberii. Wypalenie zawodowe staje się szybko postępującą plagą. Komentująca raport Kasia Zadrożna, Joy! Communications, Chief Happiness Officer, ekspertka z ponad 15-letnim doświadczeniem w obszarach związanych z efektywną komunikacją przywołuje kolejne niepokojące dane: “Z tegorocznego badania przeprowadzonego przez Activy wynika, że 75 proc. respondentów odczuwało wypalenie zawodowe (w różnym stopniu) w ciągu ostatniego roku. Podobne wnioski wypływają z badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa - 76 proc. pracowników przynajmniej od czasu do czasu doświadcza wypalenia zawodowego, a 28 proc. twierdzi, że jest wypalonych "bardzo często" lub "zawsze".

Dolegliwości psychiczne wywołane pracą, ostatecznie skutkujące wypaleniem zawodowym, zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia za problem medyczny i wpisane do międzynarodowej klasyfikacji chorób. W związku z tym, od 1 stycznia 2022 r. lekarze będą mogli na podstawie jego rozpoznania wystawić pacjentowi zwolnienie z pracy.

Pogarszająca się kondycja psychiczna pracowników to także problem firm, w interesie których jest zwrócenie uwagi na stan mentalny pracownika. Można sięgać po wyświechtane slogany “szczęśliwy pracownik, to dobrze prosperująca firma" i temu podobne, ale w istocie szczęśliwy pracownik, to pracownik wydajny.

Coraz więcej aktywnych zawodowo Polaków ma poczucie, że praca negatywnie wpływa na ich stan psychiczny
Coraz więcej aktywnych zawodowo Polaków ma poczucie, że praca negatywnie wpływa na ich stan psychiczny123RF/PICSEL

Jak wskazuje raport: średnio 5 godzin i 43 minuty pracy tracimy w tygodniu przez pogorszony nastrój. To daje 36 dni w roku. 48 proc. osób dotyka problem braku koncentracji, 42 proc. nie radzi sobie ze stresem, 39 proc. miewa częste zmiany nastroju. I owocowe czwartki nie załatwią już sprawy, coraz więcej pracowników oczekuje realnych rozwiązań.

Pandemia pokazała jednak, że nawet w tak trudnym czasie, nie każdy pracodawca wiedział, potrafił, chciał o to zadbać. Według raportu prawie połowa pracowników nie zaobserwowała zwiększenia u pracodawcy działań i rozwiązań wspierających dobrostan mentalny ze względu na pandemię COVID-19. Kolejne 24 proc. pracowników nie potrafi tego określić, a tylko 27 proc. odpowiada twierdząco. Jak na razie pracownicy oceniają zaangażowanie swoich firm w sferze kondycji mentalnej średnio na 2,48 w skali od 1 do 5.

I oczywiście można mówić tu o przyszłości zarządzania, nowych liderach, benefitach uwzględniających również pomoc w zakresie zdrowia psychicznego, warsztatach jogi, medytacji, bardzo ważnej kulturze pracy, praktykach zapewniających “work-life balance". Należy jednak pamiętać, że wykonanie tej pracy leży również w gestii pracownika, a co drugi przyznaje, że niewiele potrafi z tym z robić i nie podejmuje żadnych działań.

Eksperci podkreślają, że nawet najbardziej wyszukane benefity nie zastąpią uważności, zrozumienia i co najważniejsze zaufania. Tego bowiem brakuje najbardziej. 85 proc. badanych twierdzi, że pracownicy boją się zgłosić swojemu szefowi potrzebę wsparcia w leczeniu zdrowia psychicznego. Niewiele mniej, bo 81 proc. twierdzi, że mają także obawy, by poprosić o wsparcie w obszarze profilaktyki.

Warzywa, grzyby i przyprawy, które chronią przed groźnymi chorobamiInteria.tv

***
Zobacz również:

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?