Reklama

Reklama

Nigdy nie popijaj tym leków. To niebezpieczne!

Większość z nas popija leki przegotowaną lub mineralną wodą, czyli tak jak zalecają lekarze. Idealnie, jeśli woda jest niegazowana i utrzymana w temperaturze pokojowej, świetnym rozwiązaniem jest również przefiltrowana i odstana kranówka. Czasem jednak, w wyniku pośpiechu lub lenistwa popijamy leki tym, co mamy pod ręką. Niestety, to niebezpieczne!

Lekarze apelują, że tylko woda jest napojem, który w żaden sposób nie wpływa na działanie leków i jest dla nas w stu procentach bezpieczna. Kawa, herbata lub co gorsza alkohol mają już wpływ na zażyty lek i mogą nam zaszkodzić. Oto niebezpieczna piątka napojów, którymi pod żadnym pozorem nie należy popijać leków:

Czym nie popijać leków? Uważaj na alkohol i... mleko!

Wielokrotnie zdarza się, że po zażyciu tabletki sięgamy po herbatę lub kawę, które mamy pod ręką. Niestety, te napoje nie nadają się do popijania leków. Oba wchodzą bowiem w interakcje z niektórymi składnikami leku i utrudniają jego wchłanianie. 

Leków nie należy także popijać sokami, szczególnie tymi na bazie cytrusów. Obecny w nich kwas cytrynowy również wchodzi w interakcje z lekami i osłabia ich działanie. Bardzo niebezpieczny jest sok grejpfrutowy, który hamuje metabolizm substancji, przez co ciężko je wydalić i zostają one w organizmie na dłużej - to bardzo groźny proces, który może nawet zakończyć się śmiercią. 

Nigdy nie popijaj leków mlekiem. To niebezpieczne!

Na liście zakazanych napojów jest także mleko, które choć często stosowane podczas przeziębienia, w kontakcie z lekami wpływa negatywnie na ich przyswajalność, a nawet całkowicie pozbawia je działania. 

Leków nie należy popijać także napojami energetycznymi i oczywiście alkoholem. Energetyki bogate w guaranę wchodzą w silne interakcje z lekami, a alkohol po kontakcie z nimi może doprowadzić do problemów z sercem, chorób wątroby, a nawet krwawienia wewnętrznego. 

Reklama

Leków nie należy także popijać ekstraktami ziołowymi z dziurawcem, który także wchodzi w interakcje z produktami leczniczymi. 

***
Zobacz również:

Zioła, które zapewniają zdrowy sen

Gluten: Czy trzeba unikać go jak ognia?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje