Osiem rzeczy, które zmienią się, gdy przestaniesz jeść cukier
Przede wszystkim - schudniesz. Utrata wagi to jedna z największych zalet odstawienia cukru, choć nie jedyna. Co jeszcze zmieni się w twoim życiu, gdy przestaniesz jeść cukier? Przeczytaj i sprawdź!
Wszelkie organizacje zajmujące się zdrowiem i dietetyką (na czele ze Światową Organizacją Zdrowia) zalecają, by dzienne spożycie cukrów prostych przez dorosłego człowieka nie przekraczało 6 łyżeczek. Pewne ilości cukru znajdują się jednak w różnych produktach spożywczych i gotowych potrawach, dlatego dietetycy zalecają, aby z białego cukru zrezygnować całkowicie i po prostu wyeliminować go z diety.
Cukier działa na nasz organizm jak narkotyk. Jeśli stopniowo, latami przyzwyczailiśmy się do jego stosowania, liczmy się z tym, że jego odstawienie nie będzie łatwe, ponieważ stała obecność glukozy zmieniła sposób, w jaki funkcjonuje nasz organizm.
Ale warto to zrobić. Dlaczego? Wbrew pozorom, chodzi nie tylko o schudnięcie. Czekając na spadek wagi zauważysz kilka zmian wyglądzie i sposobie funkcjonowania swojego organizmu, które dadzą o sobie znać już w ciągu pierwszych tygodni. Jakich?
Ból głowy - rzadszy i słabszy
Bóle migrenowe kilka źródeł, a jednym z nich jest wahające się ciśnienie krwi. Ciśnienie z kolei mocno zależy od poziomu cukru w naszej krwi, który podnosi się, gdy zjemy coś słodkiego, a potem opada. Na częste i nagłe zmiany ciśnienia krwi twój organizm reaguje bólem głowy. Odstawienie cukru może więc być jednym ze sposobów bóle migrenowe.
Niższe ciśnienie, niższy cholesterol
Jeśli ciśnienie twojej krwi jest zwykle podwyższone w stosunku do normy, odstaw cukier i sprawdź, jak zareaguje na to twój organizm. Prawdopodobnie ciśnienie z czasem zacznie powoli spadać, z czego bardzo ucieszy się nasze serce, mniej narażone na zawał i wylew.
Jeśli wykluczysz z diety cukier, spadnie też tzw. "zły cholesterol", czyli LDL. Jego wysoki poziom pochodzi bowiem nie tylko do tłustego jedzenia (jak się wielu osobom wydaje), ale ma sporo wspólnego z wysoką zawartością cukru w naszej diecie. Jak obliczono, wynik LDL po wykluczeniu cukru może spaść nawet o 30 proc.
Mniejsze ryzyko depresji
Nic tak nie poprawia nastroju, jak tabliczka czekolady albo kubełek lodów po ciężkim dniu, prawda? Okazuje się jednak, że cukier podnosi nam nastrój tylko na chwilę, a w rzeczywistości może przyczyniać się do jego znaczącego obniżenia a nawet do wystąpienia zaburzeń psychicznych.
Badanie przeprowadzone w brytyjskim Institute of Epidemiology and Public Health przez zespół pod kierunkiem Aniki Knüppel dowiodło, że regularne spożywanie cukru podnosi aż o 23 proc. ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, zwiększa też prawdopodobieństwo nawrotu epizodu depresyjnego u osób obciążonych tą chorobą.
Łagodniejsze miesiączki
Dieta bogata w cukier sprawia, że gojenie się wszelkich stanów zapalnych trwa dłużej i przebiega trudniej. Dotyczy to więc także dłuższych bardziej bolesnych miesiączek. Poza tym cukier sprzyja produkcji prostagladyn, które prowokują ból i intensywniejsze skurcze. Im więcej słodyczy, tym większy ból.
Wyrównany poziom cukru we krwi
Jeśli od dawna przyjmujesz duże ilości cukru, prawdopodobnie twój organizm jest już uodporniony na insulinę, której zadaniem jest regulowanie poziomu cukru we krwi. W efekcie jego ilość może swobodnie rosnąć i spadać, co prowadzi do cukrzycy. Gdy odstawisz cukier, obniżysz znacznie ryzyko jej wystąpienia.
Lepszy sen
Tu zasada jest prosta: mniej cukru oznacza więcej snu. Dlaczego? Przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze, zastrzyk glukozy do krwi to zastrzyk energii. Jeśli więc przed snem zjesz pół tabliczki czekolady, będziesz pobudzony i ożywiony, ciężko będzie ci zasnąć.
Jest też drugi, mniej oczywisty powód. Nasze nerki najintensywniej pracują w nocy, starając się usunąć nadmiar cukru z organizmu. Po słodkiej kolacji, będziesz więc zmuszony do częstszych wizyt w toalecie. I przynajmniej kilku przerw we śnie każdej nocy.
Rzadsze zapalenia pęcherza
O ile jedzenie cukru samo w sobie nie powoduje zapalenia pęcherza, o tyle sprzyja szybszemu i intensywniejszemu rozwojowi bakterii. A więc - pośrednio - przyczynia się do rozwoju tego zakażenia.
Lepsza skóra
Jaki jest związek cukru z problemami skórnymi? Ogromny i niezaprzeczalny. Naszej skórze najbardziej szkodzą produkty wysoko przetworzone, które mają wysoki indeks glikemiczny, Ich częste spożywanie prowadzi do zbyt dużej ilości gluzkozy we krwi przy jednoczesnej odporności na insulinę. Wszystko to powoduje zwiększoną ilość hormonu IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu -1) we krwi. On zaś jest odpowiedzialny za zwiększone wydzielanie sebum.
Poza tym dieta bogata w cukier powoduje wyższe ciśnienie krwi, które z kolei prowadzi do zjawiska zwanego glikacją. Polega ono - mówiąc najkrócej - na zmianie struktury zwartego w skórze kolagenu, który staje się mniej sprężysty. Efekt? Opuchlizna, szarość, a przede wszystkim liczniejsze i głębsze zmarszczki.
Odstawienie cukru na miesiąc daje wyraźną poprawę stanu cery.
Warto spróbować!