Oto jak stres wpływa na organizm. Prowadzi do chorób serca, skóry i nie tylko

Stres towarzyszy każdemu z nas i jest on naturalną reakcją organizmu. Zdarza się, że motywuje do działania, ale często też prowadzi do problemów zdrowotnych. Nadmiar stresu niekorzystnie wpływa na organizm, dlatego też należy z nim walczyć. Prowadzi do pojawienia się przeróżnych schorzeń, w tym także chorób skóry.

Przewlekły stres niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie
Przewlekły stres niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie123RF/PICSEL

Czym jest stres?

Stres jest reakcją organizmu na zewnętrzne bodźce. Jest odczuwany jako nieprzyjemne i niekomfortowe doświadczenie. W tym czasie organizm zaczyna produkować tzw. hormony stresu, czyli adrenalinę, noradrenalinę oraz kortyzol. Ich stężenie zmienia się i jest to zupełnie naturalnym zjawiskiem. Dopiero ich wysoki poziom utrzymujący się przez dłuższy czas staje się problemem.

Jak stres wpływa na organizm?

Przewlekły stres niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, jednak uznaje się, że ten krótkotrwały działa pozytywnie. Głównie przez to, że motywuje do działania.

Wysoki poziom adrenaliny może prowadzić do wzrostu ciśnienie tętniczego krwi. W takiej sytuacji pojawia się również przyspieszone tętno oraz ból w klatce piersiowej. Przewlekły stres może więc w konsekwencji doprowadzić do chorób układu krążenia takich jak nadciśnienie tętnicze, zawał, czy  choroba niedokrwienna serca.

Długotrwały stres może doprowadzić do pojawienia się trądziku
Długotrwały stres może doprowadzić do pojawienia się trądziku123RF/PICSEL

Poza tym stres objawia się również bólem brzucha. Czasami występuje również zgaga, pieczenie w żołądku, a nawet biegunki i zaparcia. Wszystko przez to, że dochodzi do zwiększenia produkcji kwasów trawiennych oraz napięcia śluzówki żołądka i dwunastnicy.

Stres negatywnie odbija się również na włosach i prowadzi do ich wypadania. Oprócz tego niekorzystnie wpływa na skórę. Może prowadzić do pojawienia się czerwonych plam, pokrzywki, trądziku pospolitego i różowatego, a także wszelkiego rodzaju alergii oraz atopowego zapalenia skóry.

Długotrwałe działanie hormonów stresu może prowadzić również do osłabienia kondycji i problemów reumatycznych, zaburzeń odżywiania i zaburzeń żołądkowo-jelitowych, czyli zespołu jelita drażliwego i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

***

Zobacz także:

Ziemniaki. Jakie są najzdrowsze?Interia.tv
INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?