Reklama

Reklama

Oto kto nie powinien pić octu jabłkowego. Skutki mogą być opłakane

Ocet jabłkowy to produkt, który na fali mody na naturalne terapie cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, bo jest prawdziwą kopalnią witamin i mikroelementów, obniża ciśnienie krwi, zły cholesterol i pomaga schudnąć. Co warto wiedzieć o occie jabłkowym i jak go pić, by nie zaszkodził?

Ocet jabłkowy to jedna z kilku odmian octu, czyli wodnego roztworu kwasu octowego. Powstaje on w procesie fermentacji i charakteryzuje się kwaśnym smakiem oraz wyrazistym zapachem. Ocet jabłkowy wykorzystywany jest nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce i jako środek czyszczący.

Ocet jabłkowy to prawdziwa witaminowa bomba - jest bogaty w składniki odżywcze, enzymy, aminokwasy i związki polifenolowe, cenne witaminy z grupy B, beta-karoten czy kwas foliowy. 

Ocet jabłkowy: Filtrowany czy niefiltrowany?

Ocet jabłkowy może być filtrowany lub niefiltrowany. Który jest lepszy? Dietetycy przekonują, że najzdrowszy jest ocet niepasteryzowany i niefiltrowany - posiada on zdecydowanie więcej cennych właściwości i warto na stałe włączyć go do codziennej diety. 

Czy ocet jabłkowy można pić codziennie?

Ocet jabłkowy jest kwaśny - może więc podrażniać żołądek i szkliwo zębów, ale można spożywać go codziennie. Bezpieczne jest spożywanie 1-2 łyżek octu rozpuszczonego w szklance wody. Po około dwóch, trzech miesiącach spożywania takiej mikstury warto zrobić jednak kilkutygodniową przerwę. 

Reklama

Zobacz również: Dlaczego warto smarować włosy octem jabłkowym?

Z czym się pije ocet jabłkowy?

Czysty ocet jabłkowy obciąża układ pokarmowy i działa drażniąco na śluzówkę, dlatego należy spożywać go w formie rozcieńczonej. Najlepiej pić go po prostu z wodą lub z wodą z dodatkiem miodu. 

Kiedy pić ocet jabłkowy? Przed czy po posiłku?

Wodę z octem jabłkowym najlepiej spożywać na czczo, około 20 minut przed śniadaniem lub w ciągu dnia przed największym posiłkiem. Miksturę tę można pić jednak także zaraz po jedzeniu. 

Czy można pić ocet jabłkowy przed snem? Jak najbardziej - nic nie stoi na przeszkodzie, by ta zdrowotna mieszanka była ostatnim napojem w ciągu dnia. 

Zobacz także: Ocet jabłkowy na zapalenie zatok. Błyskawiczna ulga! 

Ocet jabłkowy: Jak długo pić?

Ocet jabłkowy najlepiej pić przez dwa, trzy miesiące, następnie należy zrobić kilka tygodni przerwy i znów wrócić do spożywania tej mikstury. 

Kto nie może pić octu jabłkowego?

Rozsądnie pity ocet jabłkowy nie wpływa negatywnie na organizm, ale warto pamiętać, że nie każdy może go spożywać.  Przeciwskazaniem jest np. ciąża, ale także przewlekłe dolegliwości układu pokarmowego, choroby żołądka i wątroby, wrzody, a nawet zespół jelita drażliwego

Zobacz również:

Ocet jabłkowy i jego liczne zastosowania

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ocet jabłkowy | ocet jabłkowy a zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy