Oto kto nie powinien pić octu jabłkowego. Skutki mogą być opłakane
Ocet jabłkowy to produkt, który na fali mody na naturalne terapie cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, bo jest prawdziwą kopalnią witamin i mikroelementów, obniża ciśnienie krwi, zły cholesterol i pomaga schudnąć. Co warto wiedzieć o occie jabłkowym i jak go pić, by nie zaszkodził?
Ocet jabłkowy to jedna z kilku odmian octu, czyli wodnego roztworu kwasu octowego. Powstaje on w procesie fermentacji i charakteryzuje się kwaśnym smakiem oraz wyrazistym zapachem. Ocet jabłkowy wykorzystywany jest nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce i jako środek czyszczący.
Ocet jabłkowy to prawdziwa witaminowa bomba - jest bogaty w składniki odżywcze, enzymy, aminokwasy i związki polifenolowe, cenne witaminy z grupy B, beta-karoten czy kwas foliowy.
Ocet jabłkowy może być filtrowany lub niefiltrowany. Który jest lepszy? Dietetycy przekonują, że najzdrowszy jest ocet niepasteryzowany i niefiltrowany - posiada on zdecydowanie więcej cennych właściwości i warto na stałe włączyć go do codziennej diety.
Ocet jabłkowy jest kwaśny - może więc podrażniać żołądek i szkliwo zębów, ale można spożywać go codziennie. Bezpieczne jest spożywanie 1-2 łyżek octu rozpuszczonego w szklance wody. Po około dwóch, trzech miesiącach spożywania takiej mikstury warto zrobić jednak kilkutygodniową przerwę.
Zobacz również: Dlaczego warto smarować włosy octem jabłkowym?
Czysty ocet jabłkowy obciąża układ pokarmowy i działa drażniąco na śluzówkę, dlatego należy spożywać go w formie rozcieńczonej. Najlepiej pić go po prostu z wodą lub z wodą z dodatkiem miodu.
Wodę z octem jabłkowym najlepiej spożywać na czczo, około 20 minut przed śniadaniem lub w ciągu dnia przed największym posiłkiem. Miksturę tę można pić jednak także zaraz po jedzeniu.
Czy można pić ocet jabłkowy przed snem? Jak najbardziej - nic nie stoi na przeszkodzie, by ta zdrowotna mieszanka była ostatnim napojem w ciągu dnia.
Zobacz także: Ocet jabłkowy na zapalenie zatok. Błyskawiczna ulga!
Ocet jabłkowy najlepiej pić przez dwa, trzy miesiące, następnie należy zrobić kilka tygodni przerwy i znów wrócić do spożywania tej mikstury.
Rozsądnie pity ocet jabłkowy nie wpływa negatywnie na organizm, ale warto pamiętać, że nie każdy może go spożywać. Przeciwskazaniem jest np. ciąża, ale także przewlekłe dolegliwości układu pokarmowego, choroby żołądka i wątroby, wrzody, a nawet zespół jelita drażliwego.
Zobacz również: