Rodzaje kasz i ich wpływ na zdrowie
Różne rodzaje kasz nie bez powodu wracają do łask. To wyjątkowo cenne źródła wartości odżywczych. Naukowcy i dietetycy potwierdzają, że regularne jedzenie kaszy wzmacnia organizm, chroni go przed chorobami, a co więcej, może wspomóc leczenie niektórych schorzeń! Poza tym, kasze to również źródło młodości. Doskonale wpływają na naszą skórę i pomagają utrzymać smukłą sylwetkę. Przygotujesz z nich wiele ciekawych potraw i przekąsek. Poznaj skład i właściwości pięciu najzdrowszych rodzajów kasz!
Większość rodzajów kasz powstaje na skutek przetwarzania ziaren zbóż, na przykład jęczmienia, prosa lub pszenicy. Wyjątkiem jest kasza gryczana, którą wytwarza się z rośliny zwanej gryką. Ziarna lub nasiona gruboziarnistych kasz są zazwyczaj polerowane, a drobniejszych gatunków śrutowane (łamane). Z ziaren zmielonych najdrobniej powstają między innymi kasza manna i kukurydziana. Z kaszy produkowane są również popularne płatki owsiane, które wytwarzane są w procesie gniecenia kaszy.
Dlaczego warto jeść kasze?
W kaszach znajdziemy praktycznie wszystkie wartości odżywcze, które posiadają ich ziarna i nasiona. To dlatego, że nie zostają one poddane wysokiej obróbce termicznej, która mogłaby je zniszczyć. Każdy rodzaj kaszy zawiera spore ilości skrobi, błonnika, a także ważnych witamin i minerałów (magnez, wapń, żelazo, fosfor). Ponadto, kasza to bogate źródło białka. Nic dziwnego, że pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.
Kasza gryczana
Kasza gryczana powstaje z nasion gryki i jest prawdopodobnie najczęściej jedzoną kaszą na świecie. Dostarcza do organizmu sporą ilość przeciwutleniaczy, błonnika, a także minerałów i witamin. Znajdziemy w niej potas, selen, żelazo, kwas foliowy, magnez, cynk, fosfor i miedź, a także prawie wszystkie witaminy z grupy B oraz witaminę D. 100 gramów ugotowanej kaszy gryczanej dostarcza do organizmu jedynie 92 kalorie! Jednocześnie jest ona bardzo sycąca.
Warto wiedzieć, że kasza gryczana nie zawiera glutenu. Bez obaw mogą ją jeść osoby chore na celiakię. Ze względu na dużą zawartość błonnika i niski indeks glikemiczny zalecana jest osobom chorym na cukrzycę.
Kasza jaglana to jedna z najstarszych kasz. Wytwarzana jest z nasion prosa. Ma podobną zawartość składników odżywczych, jak kasza gryczana. Jest niskokaloryczna, zawiera spore ilości łatwo przyswajalnego białka i najwięcej witamin z grupy B spośród wszystkich kasz. Kasza jaglana, podobnie jak gryczana, jest bezglutenowa. Wykazuje właściwości antywirusowe i łagodzące stany zapalane. Warto jeść ją w celu wzmocnienia odporności, a także przy przeziębieniu i grypie.
Kasza jęczmienna pęczak
Kaszę jęczmienną spotkamy w kilku odmianach, spośród których najzdrowszą jest kasza pęczak. Ten rodzaj kaszy doskonale wpływa na pracę układu pokarmowego. Przede wszystkim poprawia przemianę materii, łagodzi niestrawność, a także redukuje wzdęcia i zaparcia. To wszystko za sprawą błonnika, który występuje we wszystkich rodzajach kaszy jęczmiennej. Ponadto, znajdziemy w nich spore ilości witamin z grupy B, witaminę A, a także mangan i selen, które opóźniają proces starzenia się. Kasza jęczmienna zalecana jest osobom, które mają problemy z nadwagą lub dolegliwościami układu pokarmowego.
Kasza bulgur pochodzi z Bliskiego Wschodu, choć obecnie zyskuje coraz większą popularność w Europie. Trudno się dziwić! Jest nie tylko pyszna, ale przede wszystkim bardzo zdrowa. Bulgur spośród innych kasz wyróżnia najwyższa zawartość błonnika, który doskonale wpływa na trawienie. Jest niskokaloryczna, dlatego szczególnie zalecana osobom, które się odchudzają. Jednak kasza bulgur nie tylko poprawia trawienie. Dzięki wysokiej zawartości potasu, wapnia, magnezu i sodu usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego i wzmacnia serce. Regularne jedzenie kaszy bulgur może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu i miażdżycy. Udowodniono również, że bulgur może wspomóc leczenie anemii, gdyż zawiera żelazo i kwas foliowy.
Amarantus
Amarantus to kasza, która pochodzi z Ameryki Południowej. Na szeroką skalę uprawiana jest właśnie w tamtych rejonach, a także w Azji Południowo-Wschodniej i Afryce. W Polsce mamy ponad 90 procent upraw Amarentusa, które znajdują się na Lubelszczyźnie. Amarentus to wciąż mało popularny rodzaj kaszy, choć jest bardzo zdrowa. Posiada najwięcej żelaza ze wszystkich rodzajów kasz. Co ciekawsze, zawiera go pięciokrotnie więcej niż szpinak czy pszenica. Ponadto, amarentus to źródło łatwo przyswajalnego białka, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia. Znajdziemy w nim również spore ilości witamin: A, C i E, a także witamin z grupy B. Amarentus korzystnie wpływa na pracę jelit i cały układ trawienny dzięki sporej zawartości błonnika.
Kasze to źródło najważniejszych dla naszego organizmu wartości odżywczych. Warto na stałe włączyć je do swojej diety.