Sinice znowu atakują. Z tych kąpielisk nie skorzystasz w weekend [Mapa]
Brak opadów i wiatru, wysokie temperatury, stojąca woda — to wszystko może sprawić, że w zbiorniku wodnym zakwitną sinice. Glony wydzielają zatęchły, ziemisty bądź trawiasty zapach. Niektóre cyjanobakterie, jak inaczej nazywa się sinice, produkują toksyczne związki, które są szkodliwe dla człowieka. Letnia aura sprzyja namnażaniu się glonów. Ich liczna obecność w zbiornikach sprawia, że ludzie powinni unikać kąpieli w takiej wodzie. Mapę zamkniętych kąpielisk publikuje i aktualizuje Główny Inspektorat Sanitarny. Sprawdź, gdzie nie można się będzie kąpać w weekend.
Sinice, czyli inaczej cyjanobakterie, należą do najstarszych organizmów na Ziemi. Zaliczane są do bakterii. Doskonale radzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach, toteż występują na skałach, lodowcach i gorących gejzerach, gdzie woda niemal wrze. Gdy stężenie tych glonów w wodzie nie jest wysokie, stanowią one ważny składnik jej ekosystemu, odpowiadają bowiem za produkcję tlenu. Problem pojawia się, gdy sinice doprowadzają do zakwitu wody.
Sinice: Co warto o nich wiedzieć? >>
Zakwit wody to termin stosowany, gdy woda zmienia kolor w wyniku namnażania się w niej glonów. W zależności od gatunku sinic, ilości światła i wieku wykwitu, woda może przybierać barwę: niebieskozieloną, szarozieloną, zielonobrązową bądź rzadziej czerwonobrązową. Jednocześnie glony powodują, że nad akwenem unosi się trawiasty, ziemisty bądź zatęchły zapach.
O sinicach często mówi się w kontekście Bałtyku, dlatego nadal część osób nie wie, że mogą one pojawić się także w jeziorach i stawach, bo jak się okazuje — są naturalnym składnikiem ich mikroflory. Bywa, że po kąpieli obserwujemy u siebie wysypkę czy swędzenie oczu i nie łączymy tych objawów z mikroorganizmami żyjącymi w wodzie. Czy sinice są groźne dla zdrowia? Nie zawsze i nie wszystkie. Jednak należy się ich wystrzegać, jeśli namnażają się w dużej ilości. Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego można sprawdzić, w których akwenach nie należy się kąpać przez wzgląd na występujące w nich toksyczne cyjanobakterie.
Wakacje seniorów. Trzy najlepsze miejsca nad Morzem Bałtyckim >>
Namnażaniu się sinic w wodzie sprzyjają określone warunki pogodowe. Jeśli od dłuższego czasu nie ma opadów, temperatura w zbiorniku wynosi od 16 do 20 stopni Celsjusza, nie ma wiatru, kolumny wody nie mieszają się i dostępne są fosforany — zbiorniki wodne zakwitają.
Cyjanobakterie są naturalnym elementem ekosystemu zbiorników wodnych, w dodatku nie wszystkie stanowią zagrożenie dla zdrowia. Problem pojawia się, gdy w akwenie namnażają się w dużej ilości, sinice produkujące toksyny - kontakt z nimi może być niebezpieczny dla zdrowia.
Produkowane przez niektóre cyjanobakterie związki sprawiają, że kąpiel lub przypadkowe napicie się wody, w której występuje ich duże stężenie, może wywołać zatrucie. Objawy zatrucia sinicami to:
- wysypka na skórze,
- bóle stawów i mięśni,
- swędzenie i łzawienie oczu,
- wymioty,
- biegunka,
- gorączka.
Sinice zmorą Bałtyku. Dlaczego są niebezpieczne dla człowieka? >>
Wysokie temperatury, które sprzyjają rozwojowi sinic, sprawiają że coraz więcej kąpielisk w Polsce jest zamykanych. Nie tylko ze względu na namnażanie się cyjanobakterii, ale także innych groźnych mikroorganizmów. Woda nie nadaje się do kąpieli w następujących akwenach:
Województwo śląskie:
- Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany — Jezioro Paprocany w Tychach
Województwo wielkopolskie:
- Kąpielisko Budziszewko
- Kąpielisko miejskie Rogoźno
Województwo podkarpackie:
- Kąpielisko Łopuszka Mała
Województwo warmińsko-mazurskie:
- Kąpielisko nad jeziorem miejskim w Nidzicy
- Kąpielisko Nr 2 Plaża Miejska w Olsztynie
Województwo mazowieckie:
- Kąpielisko przy plaży w Soczewce
Województwo łódzkie:
- Kąpielisko "Stawy Stefańskiego" w Łodzi
- Lewityn w Pabianicach
- Nad Stawem w Konstantynowie Łódzkim
Województwo zachodniopomorskie:
- Kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim
W tych kąpieliskach dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie pływać w weekend.