Słuchaj serca

To nie tylko źródło uczuć, ale przede wszystkim życia. Dowiedz się, co lubi. Zwróc uwagę na to, co mu szkodzi. Jeśli okażesz sercu trochę serca, będzie biło miarowo latami.

- Problemem naszego wieku nie jest bomba atomowa, lecz ludzkie serce - twierdził Albert Einstein. Ten mięsień wielkości pięści jest mechanizmem doskonalszym od silników skonstruowanych przez człowieka. Sam reguluje swoją pracę i potrafi dostosować moc do zmiennych potrzeb właściciela.

Reklama

Choć jest niewielki (u dorosłego mężczyzny waży około 320 gramów, u kobiety - 270), napędza cały organizm. Kurczy się nieustannie, zwykle od 60 do 80 razy na minutę, przepompowując w tym czasie około sześciu litrów krwi.

To oznacza, że w ciągu godziny przetacza jej średnio aż 400 litrów, a przez dobę około - 10 tys. Skurcze serca są możliwe dzięki impulsom elektrycznym, które samo wytwarza.

Tempo jego pracy zmienia się, w czasie wysiłku fizycznego, namiętnych chwil, czy stresujących sytuacji przyspiesza nawet dwukrotnie. Gdy śpimy, pracuje znacznie wolniej.

Do jego nieustannego bicia jesteśmy przyzwyczajeni jak do powietrza, którym oddychamy. Dopiero kiedy serce zaczyna szwankować, wpadamy w panikę. Jesteśmy gotowi na wszystko, żeby tylko wróciło do zdrowia.

Ważne sygnały

Jak rozpoznać, że serce wymaga naszej troski? - Moi pacjenci opowiadają, że najpierw boli ich w klatce piersiowej, gdy muszą szybko podbiec na przystanek. Po jakimś czasie ból nasila się już wtedy, gdy tylko przyspieszą kroku - mówi dr Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych, specjalizujący się w ratownictwie kardiologicznym.

Jeśli dolegliwości pojawiają się podczas wysiłku lub bezpośrednio po nim i odczuwamy je przy coraz mniejszej aktywności, a nieprzyjemne uczucie promieniuje do żuchwy i rąk, nasila się przy gwałtownej zmianie temperatury (na przykład po wyjściu z ciepłego mieszkania na mróz), nie lekceważmy tego. Objawy te mogą zwiastować wieńcówkę, czyli chorobę niedokrwienną serca.

Mówimy o niej, gdy serce jest słabo ukrwione i, co za tym idzie, niedostatecznie zaopatrzone w tlen. Może to być spowodowane zwężeniem tętnic wieńcowych, które odżywiają mięsień sercowy. Ból jest cenną wskazówką, bo bywa i tak, że już pierwszym objawem niedokrwienia serca jest zawał, a nawet śmierć. I to u osoby młodej, u której choroba przebiegała w sposób utajony.

Jak rozpoznać zawał? Najpierw pojawia się nieznośny ból w środkowej części klatki piersiowej, za mostkiem, odczuwany jako pieczenie, rozpieranie, rozrywanie, ucisk lub dławienie. Może promieniować do barków, rąk, gardła, żuchwy, nawet do pleców. Zwykły ból wieńcowy trwa na ogół kilka minut, zawałowy - powyżej 30 i prawie zawsze towarzyszy mu niepokój, lęk, obfite pocenie się lub zasłabnięcie.

Najczęściej pojawia się podczas wysiłku fizycznego, w konsekwencji silnego przeżycia, a przy bardzo zaawansowanej chorobie wieńcowej - także podczas spoczynku. Bywa i tak, że zawał zaczyna się na przykład od bólu pleców, brzucha czy nawet poczucia ogólnego zmęczenia. Na takie dolegliwości szczególnie powinny być wyczulone kobiety, bo to właśnie u nas objawy zawału są najczęściej nietypowe, czyli inne niż u mężczyzn - jeszcze do niedawna uważano, że to przede wszystkim oni narażeni są na choroby serca.

Nasze dolegliwości i nietypowe symptomy przypisywano kobiecej histerii, a nie sercu. Wreszcie po latach badań Amerykanie doszli jednak do wniosku, że kobiety również chorują na serce, tylko inaczej niż mężczyźni. Zwykle 10-15 lat później, gdy po menopauzie przestają nas chronić hormony. Wtedy gwałtownie wzrasta ryzyko wystąpienia zawału, głównie z powodu stresu. W dodatku kobiecy zawał jest zwykle rozleglejszy i częściej kończy się śmiercią. Dlatego kardiolodzy nasze dolegliwości powinni traktować ze szczególną uwagą. Tak samo zresztą jak my. Nie wolno nam bagatelizować niepokojących objawów, np. kołatania serca. Jeśli nawet nie jest symptomem zawału, może być oznaką innej kobiecej dolegliwości - wypadania zastawki mitralnej serca.

Dowiedz się więcej na temat: leki | wardak | zdrowie | rytm | zawał | serce

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje