Śpisz w ten sposób? To może prowadzić do cukrzycy i nadciśnienia

Sen ma ogromny wpływ na naszą kondycję i stan zdrowia. Odpowiedni wypoczynek może okazać się zbawienny dla naszego organizmu i wspomagać go w walce z różnymi chorobami. Okazuje się, że niebagatelny wpływ ma również warunki, w jakich śpimy. Istnieją takie czynniki, które mogą przyczynić się nawet do zwiększenia ryzyka zachorowalności na cukrzycę czy wystąpienia nadciśnienia.

Nawet niewielka ilość światła może wpłynąć na jakość naszego snu
Nawet niewielka ilość światła może wpłynąć na jakość naszego snu123RF/PICSEL
Nawet niewielka ilość światła może wpłynąć na jakość naszego snu
Nawet niewielka ilość światła może wpłynąć na jakość naszego snu123RF/PICSEL

Najnowsze badania wskazują, że nawet mała ilość światła podczas snu jest w stanie wpłynąć na nasz organizm. Może to doprowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia cukrzycy, otyłości czy też nadciśnienia. Co dokładnie wynika z tych badań?

Czy nawet niewielka ilość światła ma wpływ na jakość naszego snu?

Naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago badali zależność między światłem a jakością snu. Wynikami badań podzielili się z początkiem roku, a wnioski opublikowali w czasopiśmie "Sleep". Dr Phyllis Zee, która kierowała badaniami, wraz ze swoim zespołem sprawdzała, jak ten wpływ ma się w przypadku zdrowych ludzi około dwudziestego roku życia. W tym celu przeprowadzili eksperyment w laboratorium. Wykazał on, że spanie tylko przez jedną noc nawet przy słabym świetle emitowanym przez telewizor z wyłączonym dźwiękiem, podniosło u nich poziom cukru we krwi oraz tętno. Gdyby miało to miejsce regularni, badani 20-latkowie znacznie częściej mogliby zapadać na choroby serca. Z kolei podwyższony cukier mógłby doprowadzić u nich do rozwoju insulinooporności, a w konsekwencji do cukrzycy typu 2.

Wyniki zaskoczyły nawet naukowców

Spanie przy świetle włączonego telewizora może przyczynić się do zwiększenia ryzyka zachorowalności na choroby sercowo-naczyniowe
Spanie przy świetle włączonego telewizora może przyczynić się do zwiększenia ryzyka zachorowalności na choroby sercowo-naczyniowe123RF/PICSEL

Naukowcy zbadali następnie wpływ światła na sen osób między 60. a 80. rokiem życia. W badaniu wzięło udział 552 mężczyzn i kobiet w wieku od 63 do 84 lat. Otrzymali oni od naukowców aktygraf, czyli małe urządzenie zakładane na rękę jak zegarek, które monitorowało i mierzyło cykle snu, średni ruch i ekspozycję na światło.

W rzeczywistości mierzymy w ten sposób ilość światła, na które osoba jest narażona, za pomocą czujnika na ciele i porównujemy to z aktywnością podczas snu i czuwania w ciągu 24 godzin
wyjaśniła w rozmowie dr Phyllis Zee

Wyniki zaskoczyły naukowców. Okazało się, że mniej niż połowa mężczyzn i kobiet biorących udział w badaniu konsekwentnie sypiała w ciemności przez co najmniej pięć godzin każdego dnia. "Ponad 53 proc. lub więcej osób miało odrobinę światła w pokoju. W drugiej analizie odkryliśmy, że ci, którzy mieli większą ilość światła w nocy, byli również najbardziej narażeni na cukrzycę, otyłość lub nadciśnienie" - powiedziała naukowczyni. Ponadto ludzie, którzy spali przy mocniejszym świetle, częściej kładli się spać i wstawali później. To również wpływa na zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego oraz otyłości.

***

„Przychodzi baba do lekarza”: Chroniczne zmęczenie. Jakie mogą być przyczyny?Polsat Cafe
INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?