Reklama

Te napoje zwiększają ryzyko wielu chorób. Polacy piją je nawet codziennie

Powtarza się, że częste picie napojów gazowanych negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jak się okazuje, niektóre smakowe wody czy też herbaty mrożone również mogą nam szkodzić. Próchnica, ospałość, otyłość – to tylko kilka skutków ciągłego sięgania po tego typu płyny. Co jeszcze nam grozi? Naukowcy postanowili dogłębnie zbadać sprawę.

Polacy kochają gazowane napoje i piją je bardzo często. Słodzone wody, a także gotowe herbaty sprzedawane w plastikowych butelkach mogą jednak negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Niestety osoby, które sięgają po nie w młodym wieku za kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat mogą borykać się z poważnymi dolegliwościami. Dlaczego?

Gazowane, słodkie napoje uzależniają. Wszystko przez kofeinę i cukier - składniki, które można w nich znaleźć. Zazwyczaj po wypiciu kilku łyków słodzonego przysmaku, mamy ochotę na więcej. Napoje gazowane nie gaszą pragnienia. Wręcz przeciwnie, podsycają je i sprawiają, że mamy ochotę sięgnąć po więcej.

Reklama

Często mówi się o szkodliwości słodzonych, gazowanych napojów. Ich nadmierne spożywanie może prowadzić do próchnicy, chorób dziąseł, otyłości. Jednak badania bostońskich naukowców z Tufts University dowiodły, że regularne picie słodzonych płynów zwiększa ryzyko także innych dolegliwości. 

Według naukowców co roku aż 184 tys. osób umiera przez choroby spowodowane między innymi piciem tzw. "junkie drinków". Do podobnych wniosków nieco wcześniej doszli również badacze z Uniwersytetu Harvarda w Newtowne koło Bostonu.

Napoje gazowane: tak niszczą nasze zdrowie

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Newtowne koło Bostonu przeanalizowali wyniki 62 badań, które zostały przeprowadzone od 1980 do 2010 roku w Stanach Zjednoczonych. Analiza pozwoliła stwierdzić, że napoje słodzone i gazowane szkodzą zdrowiu i zwiększają ryzyko różnych chorób -  w tym chorób cywilizacyjnych, cukrzycy, chorób serca. Zaburzają pracę nerek, podnoszą poziom "złego" cholesterolu, zwiększają ryzyko udaru. Co więcej, ciągłe sięganie po tzw. "junkie drinki" może mieć znaczący wpływ na rozwój chorób nowotworowych. Wszystko przez zawarte w tych napojach, duże ilości cukru.

Słodkie napoje spożywane w dużych ilościach wypłukują również z organizmu minerały niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania i regeneracji. Wszystko przez kwasy (w tym kwas fosforowy) oraz związki chemiczne, które wchodzą w skład napojów gazowanych. Proces ten przyśpiesza kofeina - ma bowiem właściwości moczopędne.

Czy picie soków jest zdrowe?

Czy picie soków również może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie? Krajowa Unia Producentów Soków zauważa, że: "na terenie Unii Europejskiej zabronione jest dodawanie do soków owocowych jakichkolwiek cukrów (np. glukozy, fruktozy, sacharozy (cukru białego), syropu glukozowo-fruktozowego), substancji słodzących (słodzików), a także sztucznych barwników, konserwantów oraz aromatów". 

"Sok zagęszczony jest sokiem powstałym z owoców, z którego została odparowana woda jedynie w celu ułatwienia jego magazynowania, a następnie ponownie dodana w dokładnie takiej samej ilości przed rozlaniem do opakowań, co również regulują przepisy prawne. Nie można również do zagęszczonego soku lub jego odtworzenia dodawać jakichkolwiek cukrów czy słodzików na żadnym etapie produkcji. Proces ten nie może również obniżać wartości odżywczej produktu końcowego, co również gwarantują ww. krajowe i unijne przepisy prawne. Zatem w sokach owocowych, niezależnie od rodzaju opakowania (butelka, karton, itp.) jest dokładnie taka sama ilość cukrów i takie same rodzaje jak w owocach, z których ten sok powstał" - tłumaczy Krajowa Unia Producentów soków. 

***

Zobacz również:

Wystarczy łyżeczka dziennie. Na jelita i żołądek działa niczym plaster

Alkorewolucja w Polsce. Kolejne miasto chce nocnej prohibicji

Egzotyczny rodzynek o wyjątkowych właściwościach. Jedz, by opóźnić procesy starzenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: napoje gazowane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy