To ostatni sygnał alarmowy. Znak, że wątroba jest w naprawdę kiepskim stanie
Jak rozpoznać, że wątroba jest w kiepskim stanie? Schorzenia tego organu w początkowych fazach najczęściej nie dają wyraźnych objawów. Są jednak takie, które bagatelizujemy, a informują o poważnym uszkodzeniu wątroby. Oto w jaki sposób odczytasz je na swoim ciele.

Otyłość główną przyczyną niealkoholowego stłuszczenia wątroby
Najczęściej występującą chorobą przewlekłą wątroby w krajach uprzemysłowionych jest niealkoholowe stłuszczenie (ang. non-alcoholic fatty liver disease, NAFLD). Występuje coraz częściej i zazwyczaj jest następstwem otyłości. Najbardziej narażeni są mieszkańcy krajów wysoko uprzemysłowionych, wśród których coraz częściej obserwuje się problem zbyt wysokiej wagi ciała.
Chociaż NAFLD nie ma nic wspólnego z alkoholem, to powoduje poważne uszkodzenie wątroby, a niekiedy nawet jej marskość. Może być również powodem rozwoju przedwczesnej miażdżycy oraz zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Ryzyko wystąpienia NAFLD jest większe u osób z zaburzeniami hormonalnymi (np. z zespołem policystycznych jajników, niedoczynnością tarczycy, bezdechem senny, łuszczycą), jednak najczęściej za winowajców uznaje się:
Wysokokaloryczną dieta bazującą na przetworzonej żywności i tłuszcze nasycone
- otyłość - szczególnie tkankę tłuszczową wisceralną, która gromadzi się wokół organów w jamie brzusznej
- zespół metaboliczny,
- cukrzycę typu 2.
- insulinooporność
- nieprawidłową gospodarkę lipidową
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby można zdiagnozować podczas badania USG - często chory dowiaduje się o niej podczas badania z innego powodu. Choroba ta powiem bardzo często nie daje jednoznacznych objawów lub są one bagatelizowane. Nieleczona przez lata może doprowadzić do całkowitej niewydolności tego organu.

Nietypowy objaw świadczący o chorej wątrobie - zobaczysz je na stopach
Degeneracja komórek wątroby, do której dochodzi w wyniku NAFLD, z biegiem czasu może prowadzić do marskości wątroby, która daje już widoczne objawy. Niektóre z nich są bardzo niepozorne i często pacjent nie wiąże ich chorobą. Może być to np. obrzęk całych stóp, okolicy kostek czy brzucha.
O poważnym schorzeniu wątroby świadczą również:
- ból w prawej, górnej części brzucha
- chroniczne, uciążliwe zmęczenie i osłabienie
- wyraźna utrata masy ciała
Eksperci z brytyjskiej agencji rządowej National Health Service alarmują, że marskości wątroby nie da się wyleczyć, dlatego tak ważne jest dbanie o nią przez całe życie. Niezwykle istotny jest więc zdrowy tryb życia - zbilansowana, pełnowartościowa dieta, ruch i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Są to najważniejsze filary zapobiegające nie tylko temu, ale i innym zagrażającym życiu schorzeniom.