Tyjesz w konkretnym miejscu na ciele? Zwróć uwagę na to, co jesz
Otyłość może uprzykrzać życie i obciążać organizm, powodując inne choroby. Dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na to, jakie produkty spożywcze włączamy do naszego menu. Okazuje się, że konkretne pożywienie jest odpowiedzialne za tycie w... konkretnych miejscach na ciele. Z czego więc zrezygnować, by ograniczyć rozrost tkanki tłuszczowej na brzuchu, na udach, czy na plecach?
Kwestia zachowania odpowiedniej wagi to nie tylko aspekt estetyczny. Nie chodzi o to, by wyglądać pięknie i chwalić się smukłą sylwetką, ale o to, by być zdrowym.
Otyłość jest chorobą przewlekłą, która polega na nieprawidłowym i nadmiernym odkładaniu tkanki tłuszczowej w organizmie. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 25% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 30% u kobiet.
Choroba, jaką jest otyłość, stanowi coraz większy, globalny problem. Dotyka ona aż jednej czwartej polskiego społeczeństwa. Daje nam to niechlubne szóste miejsce w europejskim rankingu otyłości w poszczególnych krajach. Osób otyłych jest najwięcej w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Czechach.
Wina za nadmierne odkładanie się tłuszczu leży w niewystarczającej aktywności fizycznej oraz nadwyżce kalorycznej. Bywa też wynikiem innych chorób. Aby w odpowiedni sposób walczyć z otyłością, warto skonsultować się z lekarzem i dietetykiem.
Zobacz też: Choroba, którą nasila źle dobrana dieta. Dolegliwości dotyczą aż 15% światowej populacji
Wyróżniamy dwa rodzaje otyłości ze względu na umiejscowienie tkanki tłuszczowej:
- brzuszna
- pośladkowo-udowa
Ta pierwsza wiąże się z wysokim stężeniem cholesterolu we krwi, wysokim ciśnieniem, miażdżycą, czy chorobami sercowo-wieńcowymi. Bez względu na rodzaj otyłości zawsze warto podjąć walkę o zmniejszenie wagi. Aktywność fizyczna pomaga zachować nam lepszą kondycję, poprawić wydolność serca oraz układu oddechowego. Mniejsza waga to także mniejsze obciążenie układu kostnego, a także mniejsze wystąpienie chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, problemy gastryczne, czy zawał serca.
Okazuje się także, że nie bez znaczenia jest pożywienie, które wprowadzamy do naszego codziennego menu.
Zobacz też: Podtruwają nas każdego dnia. Szkodliwe dodatki do żywności
To, gdzie odkłada się tłuszcz na naszym ciele, zależne jest od wielu czynników — od wieku, genów, płci, ale też od rodzaju pożywienia. Ono, choć trafia do naszego żołądka, a nie przecież do poszczególnych partii ciała, ma wpływ na to, gdzie odkłada się nadmiar tkanki.
Wszystkiemu winne są składniki odżywcze.
Otyłość w okolicach bioder i brzucha może wskazywać na zaburzenia metabolizmu i na to, że nasz organizm ma problem z trawieniem... tłuszczy. Dlatego warto przemyśleć ograniczenie spożywania produktów bogatych w tłuszcze.
Szczególnie powinniśmy uważać na produkty bogate w tłuszcze nasycone. Dlatego nie dla nas wówczas wieprzowina, wołowina, margaryna, masło, czy tłuste sery.
Zobacz też: Kawa z kurkumą. Jak działa na organizm?
Natomiast jeżeli widzimy nadmierne odkładanie się tłuszczu w okolicy pośladków i ud powinniśmy zwrócić w naszej diecie uwagę na ilość spożywanych węglowodanów.
Należy rozważyć ograniczenie produktów mącznych — makaronów, czy chleba.
Z pomocą przychodzą tu liczne warzywa, które zbilansują naszą dietę, a także chudy nabiał.
W każdym z przypadków warto ograniczyć w diecie cukier, który nie wpływa korzystnie na żadną strefę naszego ciała i wybierać, chociażby wodę, zamiast słodzonych soków i napojów.