Reklama

Wstydliwe zaburzenie snu. Zespół Morfeusza: czym jest i jakie są objawy?

Mężczyźni i kobiety dotknięci zespołem Morfeusza odczuwają często silny wstyd przed ujawnieniem go i przyznaniem tego nawet przed lekarzem. Jest to rzadkie zaburzenie snu, ale osoby na nie cierpiące mogą łatwo znaleźć się w krępującej sytuacji.

Zespół Morfeusza inaczej nazywany jest seksomnią. Zalicza się do parasomnii, czyli dysfunkcji pojawiających się w różnych fazach snu. Prawie w połowie zdiagnozowanych przypadków pacjenci, którzy mają epizody tego zaburzenia, wcześniej również lunatykowało. Tak naprawdę jest to jedno z najmniej poznanych zaburzeń snu. 

Objawy seksomni

Seksomnia objawia się podejmowaną podczas snu nieświadomą aktywnością seksualną. Może ona przybierać różne formy - od jęków, masturbacji, ocierania się, aż po podejmowanie stosunku seksualnego z partnerem. Są to zachowania, których osoba śpiąca nie kontroluje, a po przebudzeniu ich nie pamięta.  

Reklama

Pierwsze przypadki zostały opisane już w 1911 roku, ale Zespół Morfeusza został uwzględniony w Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Snu dopiero w roku 2003. 

Przypadek Morgan

Kobieta cierpiąca na Zespół Morfeusza opisała niedawno swoje doświadczenia w wywiadzie udzielonym czasopismu “Well+Good". Morgan Mandriota wspomina noc spędzoną w domu rodzinnym swojego przyjaciela. W czasie snu kobieta bardzo głośno jęczała przez sen, budząc wszystkich domowników. Wszyscy byli pewni, że ona i jej przyjaciel uprawiają seks. Następnego dnia Mandriota nie zachowała żadnych wspomnień o tym wydarzeniu. Dopiero po powrocie do domu SMS od jej gospodarza uświadomił ją o krępującej nocnej sytuacji. 

Leczenie Zespołu Morfeusza

W niektórych przypadkach tej parasomni skuteczna może okazać się farmakologia. Częstszym wyborem jest jednak psychoterapia. W przypadku seksomni występującej u osób żyjących w stałych relacjach niezbędna jest szczera i otwarta komunikacja z bliską osobą. 

Zobacz także:

Najlepsze i najgorsze pozycje do snu

Dziurawiec: właściwości lecznicze i przeciwwskazania

Tak cebula działa na organizm. Jedz ją nawet codziennie


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zaburzenia snu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy