Zdrowszy zamiennik kawy. Doskonale pobudza i wspiera jelita
Niektórym z nas ciężko wyobrazić sobie poranek bez aromatycznej kawy. Napój ten w odpowiedniej ilości świetnie pobudza układ nerwowy i wspomaga koncentrację. Niestety picie kawy może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Istnieje jednak mało znany zamiennik kawy, który nie tylko doskonale pobudza, ale i wspomaga nasz układ trawienny oraz odchudzanie.
Mało znaną w Polsce alternatywą kawy jest guarana. Ta pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej roślina, od wieków jest chętnie stosowana w medycynie naturalnej. Guarana ma bardzo charakterystyczny wygląd. Jej czerwone owoce skrywają czarne nasiona pokryte białą otoczką. Przez to przypominają gałkę oczną.
Jej nasiona mają bardzo cenne właściwości. Charakteryzuje je cierpki i lekko kwaskowaty smak. Najczęściej produkuje się z nich zmielony proszek i to właśnie pod taką postacią możemy zakupić guaranę w sklepach. Proszek przed spożyciem należy wymieszać z wodą. Jest to świetna alternatywa dla kawy. Okazuje się, że nasiona guarany zawierają około 4 razy więcej kofeiny niż kawa. Dodatkowo działa ona dłużej.
Zobacz również: Tych produktów nigdy nie łącz z kawą. To szkodzi
Roślina oprócz dużej ilości kofeiny zawiera metyloksantyny i taniny, saponiny, skrobie, polisacharydy, cholinę, a także wiele witamin i minerałów.
Spożywanie guarany:
- pobudza,
- poprawia pamięć i zdolności poznawcze,
- poprawia koncentrację,
- pomaga w leczeniu dolegliwości jelitowych,
- wspomaga odchudzanie.
Guarana działa antyoksydacyjnie. Picie naparu chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które uszkadzając komórki, przyśpieszają proces starzenia, a także sprzyjają rozwojowi chorób serca i nowotworów. Regularne picie guarany pomaga powstrzymać rozwój nowotworowych komórek, a także redukuje ryzyko wystąpienia chorób serca.
Od lat jest ona stosowana w medycynie naturalnej przy problemach trawiennych. Zawarte w niej taniny działają ściągająco, uszczelniając przy tym błony śluzowe. Poprzez zapobieganie wydzielania nadmiaru wody do jelit, spożywanie guarany przeciwdziała biegunce. Z kolei wysoka zawartość kofeiny przekłada się na wzmożoną perystaltykę, czyli ruchy jelit, dzięki czemu doskonale skutecznie walczy z zaparciami.
Zobacz również: Guarana: Jakie ma właściwości i zastosowania?
Podobnie jak w przypadku kawy na guaranę powinny uważać osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz chorobami przewlekłymi. Przeciwwskazaniem są również choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy. Nie zaleca się stosowania u dzieci oraz kobiet w ciąży.
Należy również uważać na dawki guarany. Jeśli przyjmiemy ją w zbyt dużej ilości, możemy spodziewać się podobnych skutków ubocznych, jak w przypadku przedawkowania kawy. Są to m.in.:
- zaburzenia snu,
- problemy trawienne,
- zgaga,
- bóle głowy,
- niepokój,
- nudności.
Zobacz również: Trzy najgorsze rodzaje kawy. Ciało starzeje się w zaskakującym tempie