Reklama

Zimą schudniesz błyskawicznie! Jest jeden sposób!

Kiedy zimą więcej siedzimy w domach, mamy mniejszą aktywność fizyczną, a za to większą skłonność do podjadania, całkiem prawdopodobne jest, że przytyjemy przez ten czas. Jednak istnieje sposób, by skutecznie rozprawić się ze zbędnymi kilogramami zimą!

Morsowanie dobre nie tylko na poprawę wydolności układu sercowo-naczyniowego

 Jesień i zima to czas, kiedy zamiast chudnąć, większość z nas przybiera na wadze. Nic w tym dziwnego - ponura aura stymuluje apetyt na kaloryczne przekąski i skutecznie zmniejsza motywację do uprawiania sportu, zwłaszcza na świeżym powietrzu. 

Dla osób, które marzą o tym, by w nadchodzących miesiącach pozbyć się nadprogramowych kilogramów, duńscy uczeni mają dobrą wiadomość. Pod warunkiem, że nie należą one do skrajnych zmarzluchów. Receptą na szybsze i bardziej efektywne odchudzanie okazuje się popularne od pewnego czasu morsowanie. 

Nowe badanie dowiodło bowiem, że kąpiele w lodowatej wodzie zwiększają tempo spalania kalorii, a co za tym idzie pomagają schudnąć. Zespół badaczy z Uniwersytetu Kopenhaskiego przeprowadził eksperyment z udziałem ośmiu zdrowych mężczyzn, którzy w okresie zimowym dwa lub trzy razy w tygodniu pływali w jeziorze albo rzece. 

Reklama

Rezultaty badania ujawniły, że uczestnicy po odbyciu kąpieli w lodowatej wodzie, w ciągu następnych 24 godzin spalali dodatkowe 500 kalorii. Uczeni sugerują, że dzieje się tak dlatego, iż podczas morsowania temperatura ciała drastycznie spada, a organizm zmuszony jest wówczas do większego wysiłku, by się rozgrzać. Możliwą przyczyną takiego stanu rzeczy jest również mechanizm aktywacji brązowego tłuszczu w ciele podczas zimnej kąpieli. 

Jak wyjaśniają uczeni, brązowy tłuszcz pozwala utrzymać ciepło, dlatego jest aktywowany właśnie wtedy, gdy wystawiamy się na działanie niskich temperatur.

Wyniki badań naukowców dotyczące morsowania są jednoznaczne

"Nasze wyniki sugerują, że ludzie, którzy pływają w zimnej wodzie, zwiększają wytrzymałość swoich ciał na działanie niskich temperatur. A ponieważ spalają więcej kalorii, szybciej tracą na wadze. Pływanie zimą jest świetną aktywnością, szczególnie dla osób, które chciałyby zredukować wagę" - komentują autorzy badania. 

Naukowcy podkreślają, że kąpiele w zimnej wodzie są nie tylko sposobem na zahartowanie organizmu, ale także przeciwdziałaniem groźnym schorzeniom. 

"Spalanie większej ilości kalorii pomaga utrzymać wagę pod kontrolą, co jest korzystne dla zdrowia, gdyż otyłość jest, jak wiadomo, czynnikiem ryzyka wielu poważnych chorób" - konkludują badacze.

INTERIA.PL/ PAP Life
Dowiedz się więcej na temat: morsowanie | zima | odchudzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama