Znaki ostrzegawcze ataku serca
Czy znasz znaki ostrzegawcze nagłego ataku serca? Rozpoznanie tych symptomów i umiejętność prawidłowej na nie reakcji może uratować ci życie... lub życie kogoś ci bliskiego.
Naukowcy przebadali pacjentów chorych na serce, a wcześniej przeprowadzili wywiad z respondentami i członkami ich rodzin. Odkryli, że 51 procent pacjentów miało wcześniej objawy ostrzegające o mogącym nastąpić ataku serca, a głównie był to ból w klatce piersiowej. U 839 przebadanych osób jedne z najpowszechniejszych symptomów obejmowały:
okresowy ból w klatce piersiowej (dusznica) i ucisk
duszności
palpitacje
symptomy przypominające grypę, takie jak mdłości i ból pleców i brzucha
93% osób, które miały takie objawy, doświadczyły ich również ponownie 24 godziny przed atakiem serca. Jednakże: jedynie 19% z nich szukało pomocy w tych przypadkach. W grupie tej przeżywalność wynosiła 32%. Przeżywalność wśród osób, które nie szukały pomocy lekarskiej ze względu na odczuwane objawy, wynosi jedynie 6%.
Zawał serca czy atak serca: jaka jest różnica?
Zawał serca jest skutkiem problemów z krążeniem krwi, podczas gdy atak serca jest spowodowany zaburzeniami w przewodnictwie.
Zawał serca następuje wtedy, kiedy przepływ krwi do serca zostaje zablokowany. W większości przypadków serce nie przestaje bić podczas zawału. Zawał serca zwiększa możliwość wystąpienia zatrzymania akcji serca.
Atak serca następuje, kiedy mamy do czynienia z niewydolnością serca. Zaczyna ono najpierw bić nieregularnie (arytmia), a następnie przestaje bić w ogóle. Bez przepływu krwi mózg, płuca i inne organy szybko tracą dostęp do tlenu. W ciągu kilku sekund następuje utrata przytomności. Bez natychmiastowej pomocy w ciągu kilku minut następuje śmierć pacjenta.
Zawał serca lub zatrzymanie akcji to sytuacje zagrożenia życia. Szybkie podjęcie działania w obliczu ich symptomów może uratować czyjeś życie.
Klasyczne symptomy zawału serca obejmują:
ból i uczucie silnego ucisku w klatce piersiowej bez promieniowania bólu do lewej ręki lub szczęki po lewej stronie,
duszności lub trudności w oddychaniu w spoczynku lub przy minimalnym wysiłku,
niezwykła i nadmierna potliwość,
mdłości, wymioty, biegunka,
poczucie nieuchronnie zbliżającej się śmierci.
Symptomy występujące przed atakiem serca mogą obejmować:
ból w klatce piersiowej,
trudności w oddychaniu,
omdlenia,
palpitacje, uczucie trzepotania lub kołatania w klatce piersiowej,
objawy grypopodobne.
Znanym zjawiskiem jest fakt, iż objawy są różne u kobiet i różne u mężczyzn. Mężczyźni zwykle odczuwają częściej ból w klatce piersiowej, a kobiety częściej mają duszności. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest nieznana, podobnie jak fakt, iż objawy zawału serca częściej przeoczane są u kobiet.
Kobiety często odczuwają ból pleców, być może dlatego go ignorują, a przez to zawał serca częściej kończy się u nich śmiercią.
Objawy problemów z sercem powinny być szczególnie brane pod uwagę u osób, które palą papierosy, mają cukrzycę, wysoki cholesterol, wysokie ciśnienie krwi, są otyłe lub wcześniej chorowały na serce.
Jeśli masz objawy problemów z sercem lub podejrzewasz, że ktoś inny je ma, zadzwoń natychmiast pod 112. Każda sekunda się liczy!
Wszelkie symptomy problemów z sercem powinny być traktowane poważnie. Jeżeli dana osoba jest przytomna, zapytaj ją, czy jest uczulona na aspirynę. Jeśli nie, daj jej do ssania pokruszoną aspirynę (325 mg) lub niską dawkę dla dzieci (81 mg). Jeśli damy jej całą tabletkę do połknięcia, może się zadławić. Jeśli osoba ta ma przepisaną nitroglicerynę, daj ją jej, jednak NIGDY nie podawaj tego leku, jeśli została przepisana komuś innemu!
W czasie oczekiwania na ambulans sprawdzaj, czy dana osoba ma automatyczny zewnętrzny defibrylator (AED). Jeśli tak, otwórz go i bądź przygotowana na jego użycie, jeśli straci przytomność. AED zawiera instrukcje krok po kroku. Jeśli nie ma AED, a osoba jest nieprzytomna, zastosuj sztuczne oddychanie.
Czego NIE ROBIĆ?
W przypadku, gdy odczuwamy powyższe objawy, wzywamy ambulans, ale absolutnie nie siadamy sami za kółkiem. Najgorszą rzeczą dla osoby odczuwającej powyższe symptomy jest jazda samochodem do szpitala. Personel w ambulansie jest wyposażony we wszystkie potrzebne leki i od razu odpowiednio może się zająć pacjentem.