Problemy ze snem podczas pełni nie są ludową bujdą. Badania potwierdzają wpływ fazy księżyca na sen

Pełnia księżyca może wpływać na sen
Pełnia księżyca może wpływać na sen123RF/PICSEL

Jak księżyc wpływa na sen?

Zobacz również:

Luna nie chce tańczyć z Somnią

  • Księżyc w pełni powoduje zmianę promieniowania elektromagnetycznego, która zaburza produkcję hormonów w ludzkim organizmie. 
  • W innej teorii to oddziaływanie grawitacyjne księżyca miałoby powodować zaburzenia hormonalne. Obie hipotezy zwracają uwagę na zmiany w gospodarce hormonalnej, gdyż podczas szwajcarskiego eksperymentu naukowcy odkryli, że podczas pełni organizmy badanych produkowały mniej melatoniny — hormonu odpowiedzialnego za regulację dobowego cyklu snu. 
  • Księżyc zaburza gospodarkę wodną organizmu, tak samo, jak wpływa na przypływy i odpływy. Jednak przeciwnicy tej teorii podkreślają, że w ciele ludzkim jest o wiele mniej wody niż w morzu czy ocenie, dlatego księżyc nie powinien wywierać na nas tak silnego wpływu. 
Wieczorem, zamiast ciepłego mleka, wypij sok z wiśni
Wieczorem, zamiast ciepłego mleka, wypij sok z wiśni123RF/PICSEL

Domowe sposoby na zasypianie podczas pełni

  • Wypij szklankę soku wiśniowego przed snem — potwierdzono, że skraca on czas zasypiania o 17 minut, pogłębia i wydłuża sen. 
  • Wypij szklankę mleka przed snem — zawiera ono magnez, który wpływa na nas uspokajająco. 
  • Jeśli długo leżysz, nie mogąc zasnąć — wstań, poruszaj się, zrób kilka przysiadów i wróć do łóżka. 
  • Nie korzystaj z komputera nie telefonu przed snem. Naukowo potwierdzono, że niebieskie światło utrudnia zasypianie i pogarsza jakość snu.
Kobieta "tą starszą" w związku. "Już czerstwa, zamieni ją na nowszy model". Magda Boczarska - "Zdanowicz pomiędzy wersami"INTERIA.PL