4 sygnały, że masz szczury w mieszkaniu. Ślady łap to nie wszytko, a konsekwencje mogą być poważne
Gryzonie mogą pojawiać się w domach z kilku powodów. Przede wszystkim szukają dostępu do jedzenia, wody i schronienia. Szczególnie atrakcyjne dla szczurów będą małe otwory, zaniedbana przestrzeń i bliskość terenów zielonych. Jak rozpoznać, że mamy nieproszonego gościa? Oto kilka sygnałów, które powinny wzbudzić nasz niepokój.
Niebezpieczny i nieprzyjemny znak, że w twoim domu pomieszkuje gryzoń
Obecność szczurów w domach najszybciej można rozpoznać po śladach odchodów. Są ciemne i małe o długości ok. 10-12 mm. Najczęściej będą występować w miejscach, które sprzyjają szczurom — w szafkach, za meblami, w piwnicach, bądź na strychu. Szczególnie warto zwrócić uwagę jeżeli odchody znajdują się w pobliżu żywności. Jeżeli zauważamy taki sygnał, należy natychmiastowo pozbyć się niechcianych zwierząt z domu. Odchody szczurów mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzi, gdyż przenoszą różnorodne choroby, które mogą wywołać poważne problemy zdrowotne.
Zwróć uwagę na konkretne ślady. To nie brud, a obecność szczurów w domu
Dostrzeżenie gryzoni w mieszkaniu jest dosyć trudne i istotne jest przyglądanie się drobnym szczegółom i znakom, które po sobie pozostawiają. Kolejnym sygnałem, że w naszym mieszkaniu zadomowił się szczur, są tłuste smugi, które szczególnie zauważalne mogą być wzdłuż ścian. Dzieje się tak, ponieważ ich skóra naturalnie wydziela tłuszcz, który pozostawiają po sobie podczas przemieszczania się. Warto pamiętać, że są to gryzonie, które lubią chodzić tymi samymi drogami. Dlatego jeżeli widzimy powtarzające się ślady w miejscach, w których jesteśmy pewni, że nie pozostają np. smugi po smażeniu, to należy się temu niezwłocznie przyjrzeć.
Przyjrzyj się podłogom i meblom - tak wytropisz szczura
Gryzonie mogą pozostawiać po sobie także ślady łap i pazurów. Warto zwrócić uwagę na podłogi i zakurzone powierzchnie, gdzie mogą widnieć znaki po szczurzym lokatorze. Najczęściej będą to miejsca, w których rzadko bywamy, gdyż gryzonie wolą nie wchodzić w interakcje z ludźmi. Dostrzegalne będą także ślady drapania np. po drewnianych powierzchniach, takich jak meble. Dochodzić do tego mogą także drobne zniszczenia kabli, czy dekoracji wnętrz.
Nory i gniazda – znak, że szczury zadomowiły się na dobre
Gryzonie do życia przede wszystkim potrzebują miejsc, w których mogą zbudować dla siebie schronienie i gniazda. Takie nory mogą być szczególnie widoczne tam, gdzie nie przebywamy zbyt często. Jeśli podejrzewamy, że w naszym otoczeniu zadomowiły się szczury, warto przyjrzeć się strychom, magazynom i spiżarniom. Gniazda będą zbudowane z materiałów, które znajdują się w pobliżu — papier, tkaniny, sznurki, a nawet plastik.
Zobacz również: Co najbardziej przyciąga szczury? Wystrzegaj się tych nawyków