5 nawyków, które usprawnią pracę mózgu. Rozwiną jego struktury i poprawią pamięć
Wraz z upływem lat wielu z nas zaczyna obawiać się utraty sprawności umysłowej. Jednak istnieje wiele codziennych nawyków, które mogą pomóc w usprawnianiu pracy mózgu, zwłaszcza w starszym wieku. Oto jak możemy włączyć je do swojego życia.
Spis treści:
Jedz zdrowo. Do jadłospisu dodaj ryby i nie tylko!
Podstawą utrzymania sprawności umysłowej jest zdrowa dieta. Wprowadzenie ryb do jadłospisu co najmniej dwa razy w tygodniu to jedna z kluczowych zasad. Ryby, a zwłaszcza te tłuste, są bogate w kwasy omega-3, które korzystnie wpływają na funkcje mózgu, poprawiając pamięć i koncentrację. Oprócz tego dostarczają mózgowi białka, które jest konieczne do produkcji neuroprzekaźników.
Ryby to jednak nie wszystko! W diecie wspierającej pracę mózgu powinny znaleźć się:
- kiszonki
- orzechy
- gorzka, ciemna czekolada
- zielone warzywa
- pieczywo pełnoziarniste
- jogurty
Zobacz również: Co robić, by mieć sprawny mózg po 60.? 5 minut dziennie wystarczy, aby o niego zadbać
Spotykaj się i rozmawiaj z ludźmi. Mózg kocha interakcję
Spotkania to nie tylko okazja do miłego spędzenia czasu, ale także doskonały trening dla mózgu. Aktywność społeczna stymuluje naszą zdolność do myślenia i rozwiązywania problemów.
Przebywanie z ludźmi, socjalizacja i wymiana myśli, czy poglądów nie tylko stymuluje nasz mózg, ale również go rozwija. Regularne spotkania z przyjaciółmi lub rodziną, rozmowy z sąsiadami, czy też uczestniczenie w klubach zainteresowań to skuteczne sposoby na utrzymanie sprawności umysłowej.
Ucz się języka obcego. To i inne przejawy treningu mentalnego
Nauka nowego języka to doskonały sposób na utrzymanie sprawności mózgu, a także rozwój ośrodka mowy. Osoby uczące się nowego języka wykazują poprawę w pamięci, koncentracji i zdolnościach logicznego myślenia.
Zależność między nauką języka obcego a sprawnością umysłową wielokrotnie była przedmiotem najróżniejszych badań naukowych. Naukowcy z Umea University udowodnili, że nauka języka obcego intensywnie stymuluje mózg człowieka i rozwija jego struktury.
Z kolei badacze z Lund University w Szwecji, zauważyli, że studenci, którzy wzięli udział w trzymiesięcznym intensywnym kursie językowym, mają zwiększony obszar części kory mózgowej i hipokamp, czyli ośrodek pamięci. Tezę potwierdziło wykonanie badania rezonansem magnetycznym.
Osoby, które nie są zainteresowane nauką języka, mogą wdrożyć do swojego codziennego życia inne treningi mentalne, m.in.:
- rozwiązywanie krzyżówek
- czytanie książek
- pisanie (najlepiej własnoręczne)
- granie w gry logiczne
Zioła dla mózgu. Picie takich naparów usprawni jego pracę
Zioła od wieków są używane do poprawy zdrowia, a niektóre z nich korzystnie wpływają na pracę mózgu. Miłorząb japoński znany jest ze swoich właściwości dotleniających komórki mózgu. Jego spożywanie poprawia pracę mózgu i koncentrację. Picie naparów z rumianku może pomóc w redukcji stresu i poprawie snu, co ma bezpośredni wpływ na funkcje umysłowe.
Różeniec z kolei znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, które mogą wspomagać zdrowie mózgu. Natomiast żeń szeń syberyjski zawiera ponad 200 substancji aktywnych, w tym ginsenozydy, które pobudzają korę mózgową, co w rezultacie wzmacnia naszą koncentrację i wydolność psychiczną.
Takie zioła możemy spożywać codziennie w postaci naparów.
Unikaj m.in. fast foodów
Unikanie używek ma kluczowe znaczenie dla zdrowia mózgu. Zbyt częste spożywanie alkoholu może prowadzić do uszkodzeń komórek mózgowych, co z kolei może negatywnie wpływać na funkcje poznawcze. Osoby, które nadużywają alkoholu, często cierpią na zaburzenia mowy, pamięci, a także świadomości.
Podobne działanie na nasz mózg ma żywność wysoko przetworzona, czyli wszelkie fast foody. Są one bogate w tłuszcze nasycone i sztuczne dodatki, których spożywanie może prowadzić do otyłości, a także rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, co z kolei negatywnie wpływa na zdolności poznawcze człowieka.