Reklama

Babcia wkładała je pod wycieraczkę. Po latach zdradziła powód

Wawrzyn szlachetny, znany przede wszystkim pod postacią liści laurowych, to bardzo popularna roślina, chętnie wykorzystywana w kuchni, jako przyprawa do różnego rodzaju potraw. I choć liście laurowe głównie kojarzymy z gastronomią, to wedle ludowych wierzeń mają one magiczną moc. Przez wiele osób liście laurowe nadal chowane są pod wycieraczką przy wejściu do domu.

Liście laurowe - właściwości

Liście laurowe zawierają olejki eteryczne, garbniki, gorycze, skrobię, śluzy i cukier i posiadają właściwości moczopędne, przeciwzapalne, rozkurczowe i antyseptyczne. Roślina jest stosowana w medycynie naturalnej przy leczeniu chorób serca i cukrzycy, przygotowuje się z niej okłady, a dodana do kąpieli pobudza krążenie i wykazuje działanie oczyszczające i przeciwgrzybicze.

Olejek eteryczny z liści laurowych stosowany jest w chorobach skórnych i przy problemach z łupieżem.

Ponadto roślina jest bardzo popularną przyprawą, wydzielając gorzkawy aromat. Najczęściej wysuszone liście dodawane są podczas przygotowywania zup i sosów. Ponadto wawrzyn szlachetny wykorzystywany jest w kosmetyce i farmaceutyce.

Reklama

Czytaj także: Pojawia się we śnie i budzi strach. Lepiej sprawdź, co oznacza ten sen

Liście laurowe w wierzeniach ludowych

Od setek lat wawrzyn szlachetny uznawany jest za niezwykłą roślinę, chroniącą ludzi przed nieszczęściami. Starożytni Grecy sadzili ją przed swoimi domami, co miało odstraszać pioruny. Posiadanie liści laurowych ma sprzyjać poprawie kondycji finansowej ich właściciela

Obecnie o liściach laurowych mówi się, że posiadają moc przyciągania bogactwa i dobrobytu, dlatego przez niektórych noszone są w portfelach. Z kolei włożone do kieszeni mają pomóc spełniać marzenia

Warto wiedzieć: Zła energia w domu? Oto metody na pozbycie się złego ducha

Zdaniem wielu osób liść laurowy schowany pod poduszkę na noc zapewnia spokojny i zdrowy sen, eliminując bezsenność.

Ponadto liść laurowy pod poduszką- zgodnie z przesądem - pomaga w marzeniach sennych znaleźć rozwiązanie wielu problemów.

Liście laurowe schowane pod wycieraczkę

Bioenergoterapeuci wierzą, że liście laurowe posiadają niezwykłą energię, ale żeby mogły one uwolnić swoją "moc", należy natrzeć je olejkiem mandarynkowym. Tak przygotowane liście powinniśmy trzymać w portfelu, w domu oraz w pracy. Podobno ma to zapewnić przyciąganie szeroko rozumianej obfitości.

Co ciekawe, nasze babcie i prababcie, liście laurowe umieszczały pod wycieraczką przy wejściu do domu. Ich zdaniem, liście laurowe chroniły je przed negatywnymi wydarzeniami, w dodatku przynosząc szczęście i bogactwo.

W tym celu cztery liście laurowe umieszczano pod wycieraczką i układano z nich krzyż. Taki zabieg miał wypędzać złe moce przynoszone przez osoby pojawiające się u progu domu. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: liście laurowe | przesądy | ludowe zwyczaje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy