Co dziecko dziedziczy po babci i dziadku? Lista jest długa. To nie tylko charakter

Chociaż to geny decydują o tym, jak wygląda i działa ciało człowieka, sam proces dziedziczenia bywa wyjątkowo skomplikowany. Bo mimo iż dla rozwoju i funkcjonowania organizmu malucha kluczowe są geny, które otrzymuje od rodziców, sporo do powiedzenia mają również te pochodzące od dziadków. Co dziecko może więc odziedziczyć po babci i dziadku? Lista jest długa.

Co dzieci dziedziczą po dziadkach? Nie tylko charakter. Lista jest długa
Co dzieci dziedziczą po dziadkach? Nie tylko charakter. Lista jest długa123RF/PICSEL

Zdarzyło ci się kiedykolwiek spojrzeć na swoje dziecko i stwierdzić, że zarówno wyglądem, jak i zachowaniem znacznie bardziej przypomina swoich dziadków? To zupełnie normalne, chociaż dość mocno skomplikowane.

Wróćmy pamięcią do lekcji biologii. Bo chociaż dla zdrowia, wyglądu czy umiejętności dziecka kluczowe są geny pochodzące od rodziców, nie bez znaczenia są w tym kontekście również te, które pochodzą od dziadków. Dziecko otrzymuje bowiem 50 proc. genów od matki i 50 proc. genów od ojca. Taka sytuacja ma miejsce w każdym pokoleniu - co oznacza, że rodzice dziecka posiadają 50 proc. genów od swoich matek i 50 proc. genów od swoich ojców. W założeniu dziecko może więc odziedziczyć około 25 proc. genów od swoich babć i dziadków.

Proces dziedziczenia można również zobrazować jako drzewo, na którego przeciwległych gałęziach znajdują się rodzice mamy oraz rodzice taty malucha - dziadkowie malca. Każdy rodzic przekazuje dziecku - mamie i tacie najmłodszego członka rodziny - po 23 chromosomy. Następnie z tego pakietu powstaje kolejny zestaw - tym razem ten należący do dziecka, znajdującego się najniżej na powstałym drzewie. Wniosek? Dziecko dziedziczy nie tylko od rodziców, ale również dziadków. Ale co dokładnie?

Jakie cechy dziedziczy się po dziadkach? Lista jest długa

To, który gen ujawni się u dziecka, zależy od jego siły. Ale chociaż to geny dominujące mają większą szansę na sukces, genetyka bywa zaskakująca, niekiedy pozwalając na ujawnienie się cech i genów recesywnych. Wówczas do głosu dochodzą te o nieco mniejszej "sile".

Cechami dominującymi jest między innymi ciemny kolor oczu czy ciemny kolor włosów. Czasami zdarza się jednak, że chociaż niektóre cechy dziedziczymy po swoich rodzicach, ujawniają się one dopiero u naszych dzieci. W skrócie oznacza to więc, że u malucha do głosu mogą dojść te cechy, które odziedziczył po dziadkach. Na czele z charakterem.

Jakie cechy dziedziczy się po dziadkach? Lista jest długa
Jakie cechy dziedziczy się po dziadkach? Lista jest długa123RF/PICSEL

Badania wskazują, że osobowość każdego z nas w 40, 50, a niekiedy nawet 70 procentach zależna jest od genów. Temperament, poczucie humoru, gadatliwość lub nieśmiałość można więc otrzymać zarówno od rodziców, jak i od dziadków. Jeśli więc zdarzyło ci się usłyszeć, że twoje dziecko jest przebojowe jak babcia lub zabawne jak dziadek - oto dlaczego. W przypadku charakteru malucha sporo do powiedzenia ma jednak również wychowanie oraz środowisko.

Ile dziedziczą wnuki? Oto co mogą "otrzymać" po dziadkach

Po przodkach dziedziczymy także część chorób lub skłonności do zapadania na niektóre. Genetyka jest często kluczowym czynnikiem ryzyka chorób dziedziczonych - chorób serca, cukrzycy, alzheimera czy niektórych rodzajów nowotworów - między innymi raka piersi, raka jajnika, raka tarczycy czy raka jelita grubego. Profilaktykę przeciwnowotworową warto wprowadzić szczególnie wtedy, gdy przypadki nowotworu występowały wśród bliskich krewnych, w tym przede wszystkim dziadków.

Dziedziczenie można jednak rozumieć także jako przekazywanie pozytywnych i negatywnych zasobów. Dziadkowie mogą więc nauczyć swoje wnuku wytrwałości czy umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, przekazując im także, na przykład, tajniki przedsiębiorczości czy zaradności. Babcie i dziadkowie mogą także zarazić wnuki swoimi pasjami, zaciekawiając również wartościami i tradycjami rodzinnymi.

Nie zawsze jest jednak wyłącznie kolorowo. Chociaż naukowcy spierają się, czy złe doświadczenia można przekazać genetycznie, na czele negatywnych zasobów "otrzymanych" od dziadków wymienia się traumy i lęki. Niepokój dotyczący niektórych sytuacji przenosi się bowiem z dziadków na rodziców, a kolejno także na dzieci.

Tomasz Schuchardt o zawodzie aktora i zmianie priorytetówINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas