Czarna pszczoła wraca na polskie łąki. Jest się czego obawiać?

Czarna pszczoła, czyli tak naprawdę zadrzechnia fioletowa to gatunek pszczoły objęty od 2014 roku częściową ochroną. Dlaczego? Ponieważ przez dłuższy czas tego owada nie było na terenie Polski, ale teraz powraca i cieszy się rosnącą popularnością. Czym różni się od znanych w Polsce odmian pszczół i czy powinniśmy się bać tego owada?

Czarna pszczoła powróciła do Polski
Czarna pszczoła powróciła do Polski 123RF/PICSEL

Czarna pszczoła zniknęła z Polski. Jej powrót cieszy wielu

Zadrzechnia fioletowa, to gatunek pszczoły, a dokładniej mówiąc błonkówki z rodziny pszczołowatych i podrodziny zadrzechniowatych. Jak ją rozpoznać? Najlepiej po kolorze, bo jest cała czarna, choć w słońcu pobłyskuje w odcieniach bardzo ciemnego fioletu.

Czarna pszczoła, bo tak potocznie nazywana jest zadrzechnia fioletowa, występowała w Polsce, ale w bardzo niewielu miejscach.  od połowy XIX do lat 30. XX wieku odnotowano tylko osiem miejsc występowania tego owada.

W 2002 roku przestała się ona pojawiać w ogóle na polskich ziemiach, więc została uznana za gatunek prawdopodobnie wymarły. Dwa lata po tym, gdy znów zauważono jej obecność, ale w bardzo niewielkim stopniu, to owad ten został objęty ścisłą ochroną gatunkową, a od 2014 roku zmieniono tę ochronę na częściową.

Na powrót tego owada czekali polscy ekolodzy
Na powrót tego owada czekali polscy ekolodzy 123RF/PICSEL

Możliwe, że dzięki tym działaniom na rzecz czarnej pszczoły w 2016 roku Stowarzyszenie Natura i Człowiek odnotowało 26 miejsc występowania Zadrzechni fioletowej w Polsce.

Obecnie powrót tej rzadkiej pszczoły w niektóre części Polski, może być wynikiem postępującego ocieplenia klimatu. Teraz w okresie od maja do końca lata możemy wypatrywać czarnych pszczół w różnych regionach Polski i należy pamiętać o tym, by nie zabijać tego owada.

Czy jest się czego bać? Pożyteczna czarna pszczoła

Gdzie najczęściej można spotkać czarną pszczołę? Buduje ona swoje gniazda w stary, suchym drewnie, wyeksponowanym na światło. Najczęściej wybierają drzewa na skraju lasu, w dolinach rzecznych, w winnicach, a także w przydomowych sadach i ogrodach, na obrzeżach osiedli, na terenach zielonych miast oraz w wiejskich przestrzeniach można pozostawiać spróchniałe lub suche drewno.

Ten rzadki owad jednak wzbudza obawy właścicieli ogrodów. Czy groźnie wyglądająca, duża pszczoła może być groźniejsza, niż pszczoły, które częściej spotykane są w Polsce? Specjaliści alarmują, że czarnej pszczoły nie trzeba się bać.

Dzięki pracy pszczół może rozmnażać się blisko 80% gatunków roślin na świecie
Dzięki pracy pszczół może rozmnażać się blisko 80% gatunków roślin na świecie123RF/PICSEL

Oczywiście, sprowokowana do ataku może użądlić, ale jej użądlenie nie jest bardziej groźne, niż innych pszczół występujących w Polsce, a dodatkowo dokonują tego niezwykle rzadko. Dodatkowo Czarne pszczoły są bardzo pożyteczne.

O zostawienie Czarnych pszczół w spokoju apeluje także Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a wręcz zachęca do stworzenia dla pszczół schronienia:

"Można przygotować drewniane klocki, najlepiej z drewna wierzbowego (Salix caprea), z nawierconymi otworami o średnicy 10, 15, 20 mm i długości 10, 15 i 20 cm. Nie należy stosować żadnych substancji konserwujących do powlekania drewna. Klocki należy umocować  na wysokości 3 metrów, w miejscach osłoniętych od wiatru i deszczu, np. przy stodołach, altanach" - czytamy na stronie gov.pl

Czarny słoik i złoty miód. To prawdziwe eliksiry zdrowiaInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas