Czy sztuczny miód jest zdrowy? Wielu z nas ciągle myli go z naturalnym

O zaletach odżywczych i zdrowotnych naturalnego miodu nie trzeba nikogo przekonywać. A jak jest ze sztucznym? Jak powstaje i czy znajdziemy w nim jakieś wartości odżywcze? Czy sztuczny miód może przynieść korzyści dla zdrowia, jak na oko rozróżnić syntetyczny od naturalnego i czym są produkty miodopodobne?

Jak odróżnić sztuczny miód od naturalnego?
Jak odróżnić sztuczny miód od naturalnego?123RF/PICSEL

Miód naturalny jest droższy? Nie jest to złota zasada

Sztuczny miód do złudzenia przypomina naturalny. Ma zbliżoną barwę i półpłynną konsystencję, która w miodzie naturalnym z czasem się zmienia. Sztuczny miód zachowuje swoje cechy, co jest jasnym sygnałem, że kupiliśmy produkt syntetyczny.

Najbezpieczniej kupować miód od zaufanych sprzedawców. A co zrobić, gdy jest nam potrzebny w podróży? Ocena jakości produktu na podstawie ceny (naturalny z przyczyn oczywistych powinien być droższy), bywa zawodna, bo nie zawsze spotkamy się w uczciwością osób sprzedających. W dobie szalejących cen żywności coraz częściej można usłyszeć o podrabianych miodach.

Jak powstaje sztuczny miód?

Sztuczny miód jest produktem syntetycznym. Powstaje w wyniku hydrolizy sacharozy (dwucukru), z dodatkiem syropu skrobiowego. Katalizatorem procesu jest kwas, najczęściej mrówkowy lub solny. Sztuczny miód jest wytwarzany w odpowiednich warunkach środowiskowych - proces wymaga odpowiedniej temperatury i wilgotności otoczenia.

Choć rzadziej, sztuczny miód może występować również w postaci stałej.

Sztuczny miód - duża porcja cukru i co jeszcze?

Jak skutecznie rozróżnić miód naturalny od sztucznego?
Jak skutecznie rozróżnić miód naturalny od sztucznego?©123RF/PICSEL

Sztuczny miód nie ma żadnych wartości odżywczych ani korzyści dla zdrowia. Jest cukrową bombą, produktem wysokokalorycznym, pozbawionym leczniczych właściwości miodu naturalnego. Mówiąc wprost - warto się zastanowić nad sensem kupowania "atrap" wysoko odżywczych artykułów spożywczych.

Sprawa jest co rusz podnoszona, bo wśród sprzedających zdarzają się nieuczciwe praktyki.

Jak odróżnić miód naturalny od sztucznego?

Sprawa wcale nie jest oczywista. Większość dostępnych w sprzedaży miodów naturalnych, jest w postaci płynniej. Większość z nich po kilku, kilkunastu tygodniach gęstnieje, a dokładniej krystalizuje, co jest czytelnym sygnałem dobrej jakości zakupionego miodu. Kłopot w tym, że kupując miód na targu, nie przewidzimy, jak wybierany przez nas produkt będzie wyglądał za dwa miesiące.

Sztuczny miód do złudzenia przypomina naturalny nie tylko konsystencją, ale też barwą. Dobrą wskazówką może być zapach, dlatego warto poprosić o odkręcenie słoika. Miód naturalny ma bardziej intensywny zapach.

Wprawne oko dojrzy, że miód sztuczny ma nieco rzadszą konsystencję. W naturalnym są obecne pyłki kwiatowe, ale nie dla każdego są to łatwe do wychwycenia różnice.

Zgodnie z przepisami, dostępne w sprzedaży sztuczne miody mają mieć czytelną informację na etykiecie - warto jej się uważnie przyjrzeć.

Jak uniknąć pomyłki, ewentualnie nieuczciwego sprzedawcy miodu na targu?

Najbezpieczniej kupować miód ze sprawdzonego źródła. Jeśli trzeba skorzystać z oferty nowego sprzedawcy, warto poprosić o odkręcenie słoika, żeby móc poczuć aromat i zobaczyć konsystencję miodu nieprzesłoniętego szklaną powłoką. I koniecznie poprosić o ten słoik, który podano nam do powąchania, żeby w domu się nie okazało, że owszem - jeden, pokazowy, słój mógł zawierać miód naturalny, co nie dotyczyło pozostałych.

Jak, w warunkach domowych, upewnić się, że kupiliśmy miód naturalny?

Jak zweryfikować jakość zakupionego miodu?
Jak zweryfikować jakość zakupionego miodu?123RF/PICSEL

Nie trzeba czekać kilkunastu tygodni, żeby na podstawie krystalizacji zweryfikować jakość zakupionego miodu. Można to zrobić zaraz po powrocie do domu, na podstawie jednego z trzech testów:

  • Test z wodą - miód sztuczny szybko rozpuszcza się w wodzie, naturalny ciężko opada na dno naczynia i z trudem rozpuszcza się w wodzie.
  • Test z ołówkiem - wystarczy dotknąć kropli miodu rysikiem miękkiego ołówka (optymalnie 8B), by przekonać się, co kupiliśmy. Miód naturalny pozostanie obojętny, sztuczny zabarwi się na grafitowo.
  • Test z talerzykiem - wylana na talerzyk, mała porcja miodu naturalnego, utworzy stożek, sztucznego również, ale tylko na chwilę, gdyż - z uwagi na wyższa zawartość wody - rozpłynie się po talerzu.

PRL-owski smak produktów miodopodobnych

Wciąż można spotkać w sprzedaży, popularne w czasach PRL-u, produkty miodopodobne. Największą zainteresowaniem cieszyły się wówczas malinowe, sosnowe, jarzębinowe, głogowe czy aloesowe. Czym są produkty miodopodobne? To ziołomiody i fruktomiody, które - owszem - są wytwarzane przez pszczoły, ale nie z naturalnego składnika, a z syropów cukrowych, mieszanych z sokami z owoców, warzyw, wyciągów z ziół i drzew iglastych.

Turcja: Trwa sprawdzanie budynków po trzęsieniu ziemiDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas