Reklama

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Lista świąt nakazanych

Już w czwartek, 8 czerwca Boże Ciało, a dokładnie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To ważna uroczystość, kojarząca się Polakom z procesjami i zabieraniem do domu gałązek brzozy, chroniących przed złem i zapewniających dobrobyt. Czy wystarczy wziąć udział w takiej procesji, czy też trzeba uczestniczyć tego dnia we mszy świętej? Czy Boże Ciało to święto nakazane?

Święto Boże Ciało — kiedy wypada w roku 2023?

Boże Ciało, a dokładnie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim, będąca świętem nakazanym. Celem uroczystości jest uczczenie Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Święto obchodzi się co roku, przy czym w Polsce wypada zawsze w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

Historia tej uroczystości sięga aż XIII wieku — po raz pierwszy była bowiem obchodzona w Leodium (Liège, Belgia) w roku 1246. W Polsce Boże Ciało świętowane było po raz pierwszy w roku 1320, kiedy to zostało wprowadzone w diecezji krakowskiej przez biskupa Nankera. Za uroczystość powszechną, która powinna być świętowana na terenie całego naszego kraju, Boże Ciało zostało uznane sto lat później, na synodzie gnieźnieńskim.

Reklama

Kiedy wypada Boże Ciało w roku 2023? To święto ruchome, które w tym roku katolicy będą obchodzić 8 czerwca. Warto wiedzieć, że nie we wszystkich państwach Boże Ciało przypada na czwartek po święcie Trójcy Świętej. We Włoszech obchodzone jest w niedzielę po tym święcie. 

Czytaj również: "Co łaska" za ślub coraz droższa. Inflacja dotarła przed ołtarze

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?

Boże Ciało to święto nakazane, a zatem dzień, w którym wierni zobowiązani są do uczestnictwa we mszy świętej i do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Święto nakazane to święto obowiązkowe, a zatem wierni są wówczas zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej.

Charakterystycznym elementem obchodów tego święta jest procesja Bożego Ciała. Uroczyste procesje eucharystyczne organizowane są w wielu parafiach i zmierzają do czterech ołtarzy, symbolizujących cztery Ewangelie i cztery strony świata, na które głosi się słowo Boże. Warto jednak wiedzieć, że udział w takiej procesji nie zwalnia wiernych z uczestnictwa we mszy świętej.

Każda niedziela w roku to święto nakazane. Oprócz niedziel i Bożego Ciała, wierni w Polsce mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w następujące dni w roku 2023:

  • 1 stycznia (niedziela) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki,
  • 6 stycznia (piątek) - Trzech Króli, czyli uroczystość Objawienia Pańskiego,
  • 9 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc,
  • 21 maja (niedziela) - Wniebowstąpienie Pańskie,
  • 28 maja (niedziela) - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki),
  • 15 sierpnia (wtorek) - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,
  • 1 listopada (środa) - Uroczystość Wszystkich Świętych,
  • 25 grudnia (poniedziałek) - Uroczystość Narodzenia Pańskiego.

Czytaj również: Projektant szczerze o "modzie" kościelnej. "Rażą mnie kiepskiej jakości tkaniny i plastikowe wazony"

Boże Ciało — czy to dzień wolny?

Czy w Boże Ciało jest wolne? Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to w Polsce dzień ustawowo wolny od pracy i nauki. Ci, którzy zastanawiają się jednak, czy piątek po Bożym Ciele jest wolny, będą rozczarowani. To zwykły dzień roboczy, a zatem jeśli ktoś pragnie cieszyć się długim weekendem czerwcowym, musi postarać się o urlop.

Czytaj też: 

Boże Ciało 2023 – kiedy wypada święto? Czy piątek po Bożym Ciele jest wolny? 

Duża zmiana dla części katolików. Będą mogli jeść mięso 

Jaka pogoda czeka nas w Boże Ciało? Prognoza na długi weekend w czerwcu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Boże Ciało | święta nakazane | msza święta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy