Dlaczego kotu wypadają wąsy? Kiedy czujny opiekun powinien się martwić?
Oprac.: Joanna Leśniak
Wibrysy u kota pełnią wiele ważnych funkcji. Stanowią nie tylko koci znak rozpoznawczy, ale przede wszystkim umożliwiają im poruszanie i komunikację. Ich utrata jest zjawiskiem naturalnym, jednak w pewnym momencie może być dla opiekuna sygnałem alarmowym. Dlaczego kotu wypadają wąsy i kiedy trzeba udać się do weterynarza?
Spis treści:
Czym są wibrysy u kota?
Zdecydowanie nie należy uznawać ich za zwyczajne owłosienie, dodające kotom uroku. Choć najbardziej w oczy rzucają się długie wąsy zlokalizowane na kocich policzkach, wibrysy znajdują się w obrębie całego pyszczka. Jakie jest ich znaczenie?
Nazywane są również włosami czuciowymi. Wibrysy osadzone są głębiej od zwykłej sierści i są w pełni unerwione. Dzięki temu służą kotom do badania okolicy. Umożliwiają oszacowanie odległości czy wysokości, bezkolizyjne poruszanie się oraz znajdowanie i analizę wielkości czy kształtu obiektów zlokalizowanych blisko zwierzaka.
Koty to dalekowidze, dlatego wibrysy służą do nadrabiania braków w ocenie najbliższego otoczenia. Wąsy u kota jako podstawowe narzędzie sensoryczne to klucz do jego ruchu, polowania, reagowania na potencjalne zagrożenia, ale i zabawy. Służą także do sygnalizowania nastroju zwierzaka.
Dlaczego kotu wypadają wąsy?
Jest to zjawisko całkowicie naturalne. Wibrysy "zużywają się", czego konsekwencją jest ich wypadanie. W miejsce utraconych włosów czuciowych wyrastają nowe. Nie dzieje się to masowo, dlatego opiekunowie zwierząt domowych nie zawsze są w stanie zauważyć tę zmianę. Czy wypadanie wąsów jest dla kota bolesne? Cebulki są już na tyle osłabione, że mruczek nie odczuwa żadnego dyskomfortu, tracąc pojedyncze wibrysy.
Kot traci wibrysy — kiedy jest to powód do niepokoju?
Kiedy zaczniesz zauważać, że mruczek traci kilka czy nawet kilkanaście wibrysów w ciągu tygodnia, to jednoznaczny sygnał, że czas na wizytę u specjalisty. Może się bowiem okazać, że organizm twojego podopiecznego jest zaatakowany przez choroby, których leczenie musi odbyć się pod okiem lekarza.
Wypadanie wąsów u kota — przyczyny
Odpowiednie badania i diagnozę należy zostawić lekarzowi. Trzeba jednak uświadomić sobie, dlaczego niezwłoczna reakcja jest konieczna w tym przypadku. Nasza opieszałość może mieć bowiem fatalne skutki dla samopoczucia i zdrowia mruczka. Dlaczego kotu wypadają wąsy?
- Może być to kwestia braku witamin i innych składników odżywczych. Dlatego dużą wagę należy przywiązywać do karmienia kota i dostarczania między innymi białka. Bazowanie wyłącznie na suchych karmach nie będzie wystarczające w prawidłowym żywieniu zwierzaka.
- Wypadanie wibrysów u kota może być objawem kociego trądziku. W chorobie dochodzi do zapalenia mieszków włosowych, pojawiają się świąd, zaczerwienienie i obrzęki. To z kolei sprawia kotu spory ból, więc im szybsza reakcja właściciela, tym lepiej. Obserwuj dokładnie pyszczek. Pierwszym symptomem mogą być czarne plamki.
- Grzybica u kota to choroba bardzo zaraźliwa. Jeśli kotu wypadają wąsy, a do tego zauważasz łysienie w innych miejscach, które zdaje się sukcesywnie rozszerzać, nie zwlekaj. Możliwe, że twój kot boryka się z infekcją już długo, choć początkowo mogła nie dawać żadnych objawów.
- Utrata wibrysów bywa spowodowana zaburzeniami hormonalnymi i chorobami immunologicznymi. Do ich zdiagnozowania niezbędne są specjalistyczne badania.
Polecamy: