Do Polski zbliża się antycyklon. Ogromny skok ciśnienia wpłynie na nasze samopoczucie

Silne wiatry, śnieg, szybko obniżająca się temperatura - to zjawiska, które od kilku dni można obserwować w całej Polsce. W dodatku nad Europą pojawiła się fala rosnącego ciśnienia, która we wtorek dotrze nad Wisłę. Skok ciśnienia mocno wpłynie na samopoczucie meteopatów, ale także mniej wrażliwi na zmiany pogodowe mogą go odczuć.

Antycyklon Hazal nadciąga nad Polskę
Antycyklon Hazal nadciąga nad Polskę123RF/PICSEL

Antycyklon Hazal zbliża się do Polski

Nad Wyspami Brytyjskimi od kilku dni utrzymuje się wyż atmosferyczny, który rozrasta się i obejmuje coraz większą część Europy. Wyż ów powoduje olbrzymi wzrost ciśnienia. Synoptycy przewidują, że zjawisko to potrwa przez najbliższych kilka dni. Obecnie ciśnienie atmosferyczne na wschodzie wynosi 1013 hPa, w centrum jest to: 1017 hPa, a na zachodzie kraju: 1022 hPa.

Antycyklon Hazal już przejął władanie nad pogodą w Polsce. We wtorek meteorolodzy spodziewają się ponad 1030 hPa w całym kraju, a na zachodzie barometry mogą wskazywać nawet ponad 1035 hPa.

Antycyklon, który przybył do nas z północy, przyniósł ze sobą także masy mroźnego, arktycznego powietrza, co sprawi, że temperatura spadnie poniżej zera, a w niektórych regionach kraju można się spodziewać mrozów poniżej minus dziesięciu stopni Celsjusza.

Dwucyfrowe mrozy

Termometry wskażą minus dwanaście stopni Celsjusza na Podhalu, mieszkańcy północnych regionów Polski, także mogą spodziewać się nawet dwucyfrowego mrozu — od ośmiu do dziesięciu stopni poniżej zera. W centrum termometry wskażą od minus sześciu do minus ośmiu stopni. Na południu i zachodzie mróz będzie mniejszy od czterech do sześciu stopni poniżej zera.

Złe samopoczucie wywołane antycyklonem

Naciągający antycyklon odczują meteopaci, którzy w tych dniach mogą stać się senni, rozkojarzeni, rozdrażnieni. Mogą dotknąć ich poczucie niepokoju oraz bóle głowy i innych części ciała. Skoki ciśnienia będą tym razem tak duże, że na podobne objawy mogą się uskarżać nawet osoby mniej podatne na zmiany pogodowe. Wielu z nas może w najbliższych dniach nie czuć się najlepiej.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas