Dodatek węglowy - szokujące wyniki masowych kontroli w Polsce. Oszustom grozi nawet 8 lat więzienia

Z dodatku węglowego minionej jesieni i zimy korzystało mnóstwo Polaków. Jak się okazało na podstawie przeprowadzonych kontroli, okazja ta skusiła nie tylko tych, którzy ogrzewają domy stałym paliwem. Stwierdzono pojedyncze próby wyłudzenia, za co grozi kara nawet do ośmiu lat więzienia.

Masowe kontrole przeprowadzone w Polsce wykazały, że ludzie nie tylko dopuścili się prób wyłudzeń, ale również palą niedozwolonymi odpadami
Masowe kontrole przeprowadzone w Polsce wykazały, że ludzie nie tylko dopuścili się prób wyłudzeń, ale również palą niedozwolonymi odpadami123RF/PICSEL

Dodatek węglowy 2022

Dodatek węglowy rząd wprowadził w życie latem 2022 roku. Miał być wsparciem finansowym dla Polaków, w odpowiedzi na drastyczne kosztów ogrzewania tym surowcem. Chcąc kupić tonę węgla w sierpniu 2022, trzeba było liczyć się z gigantycznymi kosztami - nawet trzy razy większymi niż w ubiegłym roku. Informacja o dodatkowych pieniądzach napawała więc odrobiną optymizmu, a wnioski wpływały bardzo licznie. Jeszcze w sierpniu w 13 województwach w naszym kraju złożono takie dokumenty o wartości 15 mld zł.

We wprowadzonej przez rząd ustawie o dodatku węglowym wspomniano też o możliwościach kontroli. Takie też przeprowadzano w wielu gospodarstwach, a miały one na celu weryfikację danych na oświadczeniach dołączonych do wniosków o wypłatę pieniędzy na węgiel. Powinny one zgadzać się z tymi  w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Uruchomiono też specjalny rejestr, w którym każdy właściciel domu musiał zgłosić m.in. z jakiego źródła ciepła korzysta.

Kontrole w domach Polaków. Wykryto próby wyłudzeń

Efekt przeprowadzonych kontroli okazał się być zaskakujący i mieć nieprzyjemne konsekwencje dla niektórych Polaków. Stwierdzono próby wyłudzeń, o których poinformowano niezwłocznie policję. Nieprawidłowości wykazano w Gdyni oraz Bydgoszczy. W czasie 1400 kontroli wykazano, że niektóre deklaracje tyczyły się pustostanów - pobierano dodatek węglowy, a budynku nie ogrzewano tym surowcem.

Oszuści poniosą surowe konsekwencje

Licznie wpływające wnioski o dodatek węglowy okazały się być nieprawidłowe. Oszustom grożą niemałe konsekwencje
Licznie wpływające wnioski o dodatek węglowy okazały się być nieprawidłowe. Oszustom grożą niemałe konsekwencje 123RF/PICSEL

Kontrolerzy mieli też okazję sprawdzić, czym oprócz węgla palą Polacy. Niestety, jak się okazało, w paleniskach lądują często także płyty meblowe, plastikowe butelki i inne toksyczne odpady. Należy przypomnieć, że za palenie śmieci grozi mandat.

Co grozi Polakom, którzy oszukiwali na dodatku węglowym?

Prawnicy podkreślają, że osoby, które złożyły fałszywe dokumenty w sprawie dodatkowych pieniędzy na węgiel, muszą ponieść konsekwencje - i to niemałe. Za tego typu wyłudzenie grozi bowiem kara nawet do 8 lat więzienia. 

Walka z rakiem, depresja. "Obudziłam się ze świadomością, że nikt za mnie życia nie przeżyje". Ania Wyszkoni w "Zdanowicz pomiędzy wersami"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas