Reklama

Dodatkowe pieniądze dla 100 tys. emerytów. Jest wyrok TK ws. emerytur czerwcowych

Trybunał Konstytucyjny uznał, że dotychczasowe zasady ustalania emerytur czerwcowych były niezgodne z konstytucją. A to oznacza, że seniorzy, którzy przechodzili na emerytury w czerwcu, otrzymają wyższe świadczenia. Rząd będzie musiał znaleźć na ten cel środki w wysokości nawet 4 mld zł.

Jak wyliczano emerytury czerwcowe?

Sprawa, którą zajmował się Trybunał Konstytucyjny, dotyczyła seniorów, którzy od 2009 r. zyskiwali prawo do przejścia na emeryturę. Problem polegał na wyliczaniu wysokości świadczeń na podstawie - jak się okazało - niesprawiedliwych zasad waloryzacji.

Jeśli ktoś decydował się na przejście na emeryturę w czerwcu w latach 2009-2019, to zgromadzone składki nie podlegały już waloryzacjom kwartalnym, a wyłącznie rocznym. W praktyce oznaczało to niższą wysokość świadczenia w porównaniu z wysokością emerytur ustalanych w pozostałych miesiącach. Świadczenia były wówczas niższe średnio o 200 - 300 zł.

Reklama

Szacuje się, że zaniżone świadczenia może mieć nawet 100 tys. seniorów.

Takiego problemu nie mieli seniorzy przechodzący na emeryturę od czerwca 2021 r., ponieważ wówczas prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, która polegała na tym, że emerytura w czerwcu powinna być wyliczana na identycznych zasadach jak maju, pod warunkiem że będzie to korzystniejsze dla świadczeniobiorcy.

Czytaj także: Komunikat z ZUS-u pojawi się na dniach? Emeryci już cieszą się na emeryturę w grudniu

Sposób naliczania tzw. emerytur czerwcowych niezgodny z konstytucją

W środę 15 listopada br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, dotychczasowe zasady ustalania wypłat z ZUS były niezgodne z ustawą zasadniczą. W składzie orzekającym zasiedli: Stanisław Piotrowicz, Piotr Pszczółkowski, Justyn Piskorski, Bartłomiej Sochański i Wojciech Sych.

"Rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego jest prawidłowe. Sam zwracałem  uwagę już na etapie, kiedy pojawił się projekt ustawy naprawiającej problem tylko częściowo, że to niezgodne z konstytucją. Sygnalizowali to także parlamentarzyści ówczesnej opozycji, którzy zarówno w Sejmie jak i w Senacie zgłaszali poprawkę, żeby uwzględnić również osoby przechodzące na emeryturę w latach 2009-2019 - mówi w rozmowie z Moniką Krześniak-Sajewicz dziennikarką Interii Biznes Tomasz Lasocki, ekspert z zakresu zabezpieczenia społecznego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. 

Warto wiedzieć: Ile wyniesie wdowia emerytura? Zmiana w systemie emerytalnym jest pewna, padły kwoty

Wyrok TK oznacza, że rząd będzie musiał wyrównać wysokość "czerwcowych emerytur". Eksperci szacują, że na ten cel należy przeznaczyć nawet 4 mld zł.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | seniorzy | emeryci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy