Reklama

Reklama

Duże zmiany w szkołach od 1 września. Nie tylko dodatkowe przedmioty

Od września, a więc rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2022/2023, uczniów czekają spore zmiany. Stawią czoła dodatkowym przedmiotom, a także zmierzą się z nową maturą. To jednak nie wszystko. Oto, co jeszcze się zmieni.

  • Po wakacjach polskie szkoły przejdą wiele reform
  • Od 1 września 2022 roku w planach lekcji uczniów pojawi się nowy przedmiot. 
  • Miejsce dotychczasowej Wiedzy o Społeczeństwie w podstawowym zakresie zajmie Historia i Teraźniejszość. Ale to nie wszystko.

Zobacz również: Tego nie rób podczas wakacji. Lista najbardziej żenujących zachowań

Rok szkolny 2022/2023: nowe przedmioty

U podstaw programowych przedmiotu znajduje się zaznajomienie uczniów z historią najnowszą. Wśród zagadnień znalazły się te dotyczące historii oraz wydarzeń z Polski i świata po 1945 roku. Młodzież zaznajomiona zostanie między innymi z zagadnieniami pandemii czy katastrofy smoleńskiej.

Reklama

Przedmiot będzie jednak wprowadzany do szkół stopniowo i nie obejmie wszystkich uczniów naraz. Od 1 września 2022 roku Historię i Teraźniejszość znajdą w swoich planach lekcji uczniowie, którzy w tym roku rozpoczną naukę w pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej. W liceach przedmiot obejmował będzie dwie godziny w klasie pierwszej oraz jedną godzinę w klasie drugiej, w technikach jedną godzinę w pierwszej, drugiej oraz trzeciej klasie, zaś w szkołach branżowych jedną godzinę w klasie pierwszej.

Zmieni się również Edukacja dla bezpieczeństwa. Znajdzie się w niej więcej elementów, odnoszących się do przysposobienia obronnego - między innymi wykorzystania broni kulkowej i pneumatycznej czy odpowiedniego reagowania w sytuacji zagrożenia, spowodowanego działaniami wojennymi. Co więcej, lekcje mają być również przeprowadzane na strzelnicach.

Zobacz również: To anielskie imię zyskuje na popularności. Rodzice nazywają tak córki coraz częściej

Biznes i zarządzanie w szkołach od 2023 roku?

Kolejnym nowym przedmiotem, który miałby pojawić się w planie lekcji uczniów szkół ponadpodstawowych od 2023 roku, jest Biznes i zarządzanie.

Przedmiot miałby zastąpić Podstawy przedsiębiorczości. Jak tłumaczy Ministerstwo Edukacji i Nauki "będzie on realizował założenia obecnego przedmiotu podstaw przedsiębiorczości i rozszerzał je". Na ostateczną decyzję w tej kwestii trzeba jednak jeszcze zaczekać.

Zobacz również: Przerażająca wizja wróżbity Macieja. To czeka nas już niebawem

Nowa matura 2023. Oto co czeka maturzystów

Ze zmianami muszą liczyć się również tegoroczni maturzyści - absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych oraz czteroletnich szkół średnich. Na rozwiązanie testu uczniowie będą mieć nieco więcej czasu, jednak w arkuszu egzaminacyjnym pojawi się więcej zadań.

Egzamin z języka polskiego obejmie mocniej rozbudowany program, zaś matura będzie składać się z trzech części: języka w użyciu, testu historycznoliterackiego oraz wypracowania.

Uczniów czekają również zmiany w zakresie listy lektur obowiązkowych.

Zobacz również: Boomer, millenials, czy generacja Z? Wielki quiz pokoleniowy [Psychotest]

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowy rok szkolny | zmiany w szkołach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy