Jest prognoza pogody na Boże Narodzenie. Czegoś takiego nie było od lat

W Polsce od kilku dni zbliżająca się wielkimi krokami zima coraz częściej daje o sobie znać. Jeszcze niedawno pogoda była iście letnia, a już w górach notowane są opady śniegu. Jak podają najnowsze długoterminowe prognozy pogody, kolejne tygodnie będą przynosiły coraz to niższe temperatury. Kiedy możemy spodziewać się opadów śniegu? Synoptycy podali już swoje przypuszczenia odnośnie pogody na Wigilię i Boże Narodzenie.

Czy na Wigilię spadnie śnieg? Są już pierwsze prognozy pogody na zimę
Czy na Wigilię spadnie śnieg? Są już pierwsze prognozy pogody na zimę 123RF/PICSEL

Jaka będzie jesień 2023?

Długoterminowa prognoza pogody IMGW. Jaka będzie Wigilia i Boże Narodzenie?

Synoptycy nie wykluczają, że w tym roku śnieg poprószy już w listopadzie. Jeśli chodzi natomiast o grudzień, jak dotąd ustalono, że od morza po góry mają utrzymać się przeciętne temperatury, jednak pojawi się więcej opadów, aniżeli miało to miejsce w latach ubiegłych. Bardzo możliwe więc, że przy okazji mrozu doświadczymy także intensywnych opadów śniegu.

Jak to bywało już wcześniej, biały puch nie będzie jednak utrzymywał się cały czas - po kilku dniach termometry zaczną wskazywać wartości dodatnie i przyjdzie odwilż. Nietrudno się więc domyślić, że tak samo jak to bywało w ciągu ostatnich lat, Wigilia i Boże Narodzenie w wielu regionach Polski mogą minąć bez śniegu. Możliwe, że czeka nas wtedy uciążliwa plucha.

Zdaniem synoptyków w Wigilię prędzej możemy spodziewać się pluchy, aniżeli typowo zimowej aury
Zdaniem synoptyków w Wigilię prędzej możemy spodziewać się pluchy, aniżeli typowo zimowej auryStanislaw Bielski/REPORTER/Stanislaw Bielski/REPORTEREast News

Czy w styczniu i lutym jest szansa na śnieg?

Jak twierdzą synoptycy, styczeń 2024 sporo namiesza. Zamiast mrozów doświadczymy nietypowo wysokich temperatur i licznych opadów. Jeśli okaże się, że będzie tak, jak na moment się przewiduje, czeka nas kapryśna aura, z wiatrem i deszczem. Typowo zimowej pogody raczej nie mamy się co spodziewać.

A co z lutym? Prognozy długoterminowe wskazują, że ten miesiąc przyniesie znacznie chłodniejsze dni, temperatury będą bliskie średnich wartości i to właśnie wtedy jest zdecydowanie większa szansa na śnieg, który utrzyma się nieco dłużej.

***

Szafa w kapsułceINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas