Reklama

Kiedy ZUS zacznie wypłacać babciowe? Sprawdź, czy możesz liczyć na 1500 zł miesięcznie

Wypłatę tak zwanego „babciowego” Koalicja Obywatelska obiecała w swojej kampanii wyborczej. To pomoc dla młodych matek, które chcą wrócić do pracy po porodzie i urlopie macierzyńskim. Comiesięczne świadczenie miałoby być wypłacane pod pewnymi warunkami i być przeznaczane na żłobek, nianię, czy też właśnie jako wynagrodzenie dla babci dziecka, która zajmie się maluchem, gdy rodzice będą pracować zawodowo. Komu będzie przysługiwać babciowe i na jakich zasadach będzie przyznawane? Od kiedy można spodziewać się wypłat i w jakiej wysokości? Wyjaśniamy.

Czym jest babciowe? 

"Babciowe" to nowy pomysł wsparcia dla matek, które pragną być aktywne zawodowo. Nazwa może być nieco myląca, ponieważ pieniądze są oferowane rodzicom małych dzieci, a nie babciom. Mogą jednak do nich trafić, jeśli włączą się w opiekę nad wnukami. Pomysł jest swego rodzaju ukłonem w stronę seniorów, którzy opiekują się wnukami, gdy ich rodzice są w pracy. Chodzi o to, by matka małego dziecka po porodzie i urlopie macierzyńskim mogła spokojnie wrócić do pracy, a wsparcie pieniężne przeznaczyć czy to na opłacenie żłobka, niani, czy też właśnie na okazanie wdzięczności pomocnym dziadkom.

Reklama

Czytaj także: Duże zmiany w emeryturach. Zacznie się od nowego roku

Babciowe 2024 - na jakich zasadach?

Komu przysługiwać będzie babciowe? Dokładne zasady ma uregulować nowa ustawa. Wiadomo jednak, że wsparcie mają otrzymywać rodzice najmłodszych dzieci (do ukończenia 36 miesiąca życia, czyli 3 lat). Środki mają pomóc młodym matkom, które chcą wrócić do aktywności zawodowej lub rozpocząć swoją pierwszą pracę.

Istnieje jeszcze kolejny warunek — odpowiedni stosunek pracy i wysokość wypłaty. Matka musi być zatrudniona na umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Musi też otrzymywać wypłatę w wysokości równej przynajmniej najniższej krajowej. Od stycznia 2024 roku będzie to 4242 zł brutto, a od lipca 2024 roku 4300 zł brutto.

Czytaj również: Co dalej z trzynastymi i czternastymi emeryturami? Znany polityk mówi jasno 

Babciowe 2024 - od kiedy i ile wyniesie?

Świadczenie znane jako "babciowe" ma wynosić 1500 złotych miesięcznie. Na wsparcie mogą liczyć rodzice już od urodzenia pierwszego dziecka. Ma być też możliwe łączenie babciowego z innymi formami wsparcia kierowanego do rodziców. 

Kiedy już świadczenie zostanie przyznane, rodzice sami zadecydują, czy zostanie przeznaczone na opłacenie żłobka, niani, czy też trafi na przykład do babci dziecka, która będzie się nim opiekować pod nieobecność jego pracujących zawodowo rodziców.

Nie wiadomo jeszcze kiedy babciowe zacznie być wypłacane. Konieczna jest nowa ustawa, która będzie regulowała jego przyznawanie, jako nowego świadczenia z ZUS. Według najnowszych zapowiedzi ma pojawić się ono razem z nowym systemem podatkowym - najprawdopodobniej w 2025 roku. Z uwagi na wydłużenie procedury tworzenia nowego rządu kluczowe reformy zapowiadane przez koalicjantów niestety będą musiały zostać nieco odsunięte w czasie.

Czytaj też: 

Czy emerytury będą wypłacane przed Bożym Narodzeniem? 

Gwarantowana wypłata z ZUS. Otrzyma ją konkretna grupa osób 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: babcia | opiekunka | świadczenia na dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy