Reklama

Reklama

​Leśnicy znaleźli tajemniczy list żony do męża. Zwraca uwagę na ogromny problem

Leśnicy z Kościerzyny odnaleźli w lesie zabawny, odręcznie napisany liścik od żony do męża. Problem w tym, że karteczka znajdowała się w stercie wyrzuconych do lasu śmieci. Postanowili ujawnić sprawę.

O całej sprawie powiadomiły na swoich profilach facebookowych Lasy Państwowe oraz Nadleśnictwo Kościerzyna. Doszło tam do niecodziennej sytuacji - leśnicy odkryli uroczy, odręcznie napisany liścik od żony do męża.

Leśnicy znaleźli wyjątkowy list żony do męża

Krótka wiadomość do męża może wywołać uśmiech na twarzy. Jego treść jest naprawdę urocza:

- pisze kobieta.

Okoliczności zdarzenia są jednak bardzo przykre. Leśnicy z nadleśnictwa Kościerzyna odkryli znalezisko w workach ze śmieciami wyrzuconymi do lasu.

Leśnicy wykorzystali sytuację. Apelują, by nie śmiecić w lasach

Leśnicy zdecydowali się więc ujawnić swoje odkrycie. Postanowili wykorzystać je, aby głośno powiedzieć o problemie zaśmiecania polskich lasów:

Reklama

- napisali na Facebooku kaszubscy leśnicy.

Post został udostępniony również przez oficjalny profil Lasów Państwowych. Administratorzy opublikowali post 1 września i podkreślili, że to pierwszy dzień szkoły, a więc jest to "pierwsza lekcja z Kościerzyny: nie wyrzucamy śmieci do lasu!" - zaapelowali stanowczo. Przy okazji złożyli także życzenia uczniom rozpoczynającym rok szkolny.

Śmiecenie w lasach. Grożą za to wysokie mandaty

Lasy Państwowe i Ministerstwo Środowiska i Klimatu co roku powtarzają apele o niezaśmiecanie lasów. Mimo to wciąż znajdują się ludzie, którzy decydują się pozostawiać śmieci w lesie. Tym samym łamią art. 162 Kodeksu wykroczeń i narażają się na konsekwencje prawne:

"Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny."

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada nowelizację przepisów i zaostrzenie kar za zaśmiecanie plaż, lasów, zieleńców, terenów przy jeziorach, jak i szlaków górskich do 5 tysięcy złotych oraz obligatoryjność sprzątnięcia. Mówił o tym wiceminister resortu Jacek Ozdoba podczas briefingu na plaży w gdańskim Brzeźnie.

Dzisiaj mandat za śmiecenie może wynieść 500 złotych. Jeśli ktoś wywiózł odpady do lasu autem, otrzyma drugą karę finansową w wysokości do 5000 złotych.

Za znaczne zanieczyszczenie środowiska grozi więzienie

W przypadku, gdy sprawa dotyczy zanieczyszczenia środowiska w znacznych rozmiarach, śmiecący w lasach muszą się liczyć również z karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Mówi o tym art. 182 Kodeksu karnego:

"Kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."

I tutaj zapowiadane są zmiany. Jak zapowiada Ozdoba, przepisy związane z przestępstwami środowiskowymi zostaną zaostrzone, a kary będą znacznie surowsze.

Każdy może zgłosić śmieci w lesie

Co zrobić, kiedy wiemy o zaśmiecaniu lasów i przestępstwach środowiskowych? W Polsce działa specjalna strona, prowadzona przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, gdzie można anonimowo zgłosić taki przypadek. Sprawą zajmie się Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej.

Wiceminister klimatu podkreślił, że do lipca 2021 otrzymano 300 zgłoszeń, a niektórych sprawców złapano na gorącym uczynku.

Przeczytaj też:

Góry śmieci w Tatrach. Turyści ujawnili przerażające nagrania

Długie sukienki na jesień. Z czym je łączyć, by wyglądać modnie?

Książę Harry i Meghan Markle stawiają poważne warunki królowej!

* * *
Zobacz też:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: śmiecenie | śmiecenie w lesie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje