Reklama

Mandat za brak karty rowerowej u dziecka. Duża kwota!

Od 1 stycznia 2022 roku znacznie wzrosły kwoty mandatów dla kierowców. Zaostrzenie kar będzie dotyczyć także jazdy pojazdami niemechanicznymi. Oznacza to, że wyższe mandaty obejmą również dzieci, które jeżdżą na rowerze bez karty rowerowej. Ile wyniesie mandat?

Karta rowerowa. Czym jest?

Osoby w wieku od 10 do 18 lat do kierowania rowerem muszą posiadać specjalne uprawnienie, jakim jest karta rowerowa. Otrzymuje się ją po zdaniu odpowiedniego egzaminu. Dopiero po osiągnięciu pełnoletności można prowadzić ten pojazd bez dodatkowych uprawnień.

Do tej pory przepisy również mówiły o konieczności posiadania karty rowerowej przez dzieci i młodzież, jednak dotyczyły jedynie dróg publicznych, a wysokość kar nie była ustalona. W związku z tym rodzice nie mieli świadomości konieczności posiadania uprawnień do prowadzenia roweru przez ich dzieci.

Reklama

Karta rowerowa. Mandat za jej brak

W świetle nowych przepisów mandat za brak karty rowerowej będzie mógł wynieść nawet do 1500 złotych. Kara będzie dotyczyć dzieci poruszających się rowerem zarówno po drodze publicznej jak i w strefie zamieszkania.

Mandaty nie będą dotyczyć jednak dzieci poniżej 10. roku życia. Są one bowiem podczas jazdy na rowerze traktowane jako piesi. Pod nadzorem rodziców mogą zatem korzystać z chodników i przejść dla pieszych.

Czytaj więcej:

Pierwsza "ofiara" nowych mandatów. Ile zapłaciła?

Na rower z dzieckiem. Jak się przygotować? Co mówią przepisy?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wysokość mandatów | karta rowerowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy