Reklama

Reklama

Na Dolnym Śląsku woleli dać to jako drugie imię. Oznacza „ukochaną przez Boga”

Oznacza "ukochana przez Boga" i "napawająca radością". W 2021 roku było jednym z najpopularniejszych imion w Polsce. Nadano je 4206 dziewczynkom. Na Dolnym Śląsku cieszyło się szczególnym uznaniem, jako imię drugie – otrzymało je aż 505 dziewczynek. Solenizantki o tym imieniu w ciągu roku mogą obchodzić imieniny ponad 60 razy!

 • Maria to jedno z najpopularniejszych imion w Polsce. Cieszy się ogromnym uznaniem, jeśli chodzi o nadawanie go jako drugiego imienia
 • Imię Maria oznacza "ukochaną przez Boga"
 • Okazuje się, że imieniny Marii są świętowane najczęściej spośród wszystkich żeńskich imion w Polsce

Po babci, przyjaciółce, cioci czy ulubionej literackiej bohaterce? W niektórych regionach Polski nadawanie drugiego imienia to wielopokoleniowa tradycja. Tym pięknym zwyczajem rodzina często oddaje hołd zmarłym przodkom. Niektórzy rodzice chcą, by dziecko miało świętego patrona. Zdarza się też, że maluch otrzymuje imię na część żyjących jeszcze dziadków.

Reklama

W Polsce można nadawać maksymalnie dwa imiona. Tę kwestię reguluje ustawa z 28 listopada 2014 roku. Co ciekawe, drugie imię nie musi być wcale przypisane do płci dziecka.

Maria - popularne drugie imię

Na liście najpopularniejszych drugich imion nadawanych dziewczynkom w Polsce znalazły się m.in. Anna, Zofia, Magdalena, Helena, Julia czy Katarzyna. Jednak najczęściej rodzice decydowali się nadać swojej córce na drugie imię Maria - w 2021 roku nazwano tak 4206 dziewczynek. Jeśli chodzi o podział na województwa, to właśnie to imię cieszyło się szczególną popularnością na Dolnym Śląsku. Zyskało je aż 505 dziewczynek.

Zobacz również: To anielskie imię zyskuje na popularności. Rodzice nazywają tak córki coraz częściej

Maria - pochodzenie imienia

Czy Maria to polskie imię? Nie, ale ma naprawdę piękne znaczenie. Imię Maria wywodzi się z języka hebrajskiego, od słowa "mariam" (napawać radością) lub z języka egipskiego. Tutaj "meri-jam" oznacza "ukochaną przez Boga". W hebrajskiej wersji Miriam została zmieniona na Mariam - to właśnie z tego słowa powstało imię Maria.

Maria to biblijne imię matki Jezusa Chrystusa. Obecnie imię Matki Bożej, czyli Maryja, jest uznawane za archaiczną formę. Co ciekawe, w greckiej wersji Nowego Testamentu znajdziemy formę Mariam. Zapiski imienia jako Maria, Marusza czy Masza zaczęły się pojawiać w XII wieku. 

W dawnych latach w Polsce imię było cenione przede wszystkim dlatego, że Matkę Bożą otaczano dużą czcią. Imię to jest również nadawane mężczyznom - wśród znanych mężczyzn noszących to imię jako drugie znajdują się np. Maksymilian Maria Kolbe czy Bronisław Maria Komorowski.

Zobacz również: Imię, które na Śląsku bije rekordy popularności. Oznacza "niezwyciężona"

Jaki charakter ma Maria?

Jaka jest kobieta o imieniu Maria? Kobiety o imieniu Maria są uważana za wytrwałe, kochające i pracowite. Potrafi słuchać i chętnie pomaga. Przy tym wszystkim uchodzi jednak za osobę zamkniętą w sobie - zdecydowanie woli ciszę i spokój od rozgłosu. Z natury introwertyczka o dość zmiennych nastrojach. Otoczenie zjednuje sobie ogromnymi pokładami miłości, których jej nie brakuje.

Maria jest cierpliwa, stanowcza i potrafi być szczera do bólu. Jeżeli w coś wierzy i jest do czegoś przekonana, potrafi o to walczyć z całych sił. Maria doskonale realizuje się w zawodach, gdzie konieczny jest kontakt z ludźmi.

Zobacz również: Te imiona nosi najwięcej kobiet w Polsce

Czy Maria i Marysia to jest to samo imię?

Bardzo często pojawiają się pytania dotyczące tego, czy Maria i Marysia to jest to samo imię. Taki przypadek opisuje Rada Języka Polskiego, która została poproszona przez Urząd Stanu Cywilnego o wydanie opinii na ten temat. 

Eksperci wzięli pod lupę to, czy Marysia jest formą zdrobniałą imienia Maria, czy też imieniem samoistnym, pochodzącym od imienia Maria.

"(...) zgłosili się rodzice nowo narodzonego dziecka w celu sporządzenia aktu urodzenia. Oświadczyli, że ich wolą jest, aby córka nosiła imię Marysia. Stwierdzili, że imię Marysia jest imieniem samoistnym, pochodzącym co prawda od imienia Maria, ale nie jest jego formą zdrobniałą" - czytamy na stronie Rady Języka Polskiego.

Odpowiedź Rady Języka Polskiego na wspomniany list była następująca:

"Imię Marysia jest zdrobnieniem imienia Maria - na tyle wyraźnie odczuwalnym, że naszym zdaniem nie powinno zostać zarejestrowane jako oficjalne".

Kiedy Maria ma imieniny?

W roku kalendarzowym widnieje wiele dat, w których Maria obchodzi imieniny. Okazuje się, że imieniny Marii są świętowane najczęściej spośród wszystkich żeńskich imion - mogą one przypaść aż 66 razy w ciągu roku!

Solenizantki o tym imieniu najczęściej obchodzą je 2 lutego, 11 lutego, 25 marca, 30 kwietnia, 3 maja, 13 maja, 29 maja, 27 czerwca, 2 lipca, 16 lipca, 15 sierpnia, 22 sierpnia, 26 sierpnia, 8 września, 12 września i 8 grudnia. 

Zobacz również: Te osoby nie mają szczęścia w życiu. Pech to ich drugie imię

Znane kobiety o imieniu Maria

Imię Maria było popularne od zawsze. Noszą je niektóre znane osoby, m.in.:

 • Maryja - matka Chrystusa,
 • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - poetka,
 • Maria Skłodowska-Curie - polska chemiczka i fizyczka, laureatka Nagrody Nobla,
 • Maria Peszek - piosenkarka, autorka tekstów, aktorka,
 • Maria Sadowska - piosenkarka, reżyserka filmowa,
 • Maria Konopnicka - pisarka,
 • Maria Callas - grecka śpiewaczka operowa,
 • Maria Kuncewiczowa - pisarka,
 • Mary Wollstonecraft - angielska pisarka, prekursorka feminizmu.


Maria - zdrobnienia

Imię Maria ma wiele pięknych zdrobnień. Na liście są m.in. 

 • Marynia
 • Marysia
 • Maryjka
 • Maja
 • Majka
 • Marylka czy Marysieńka

***

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Maria | popularne imiona

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy