Reklama

Reklama

Na kasztanach można nieźle zarobić. "W pobliżu musi znajdować się aleja kasztanowa"

Sezon na kasztany właśnie się rozpoczął. Potrwa aż do końca października. Na owoce kasztanowca można natknąć się podczas każdego spaceru. Warto podnieść je z ziemi. Dlaczego? Na kasztanach można bowiem nieźle zarobić. W internecie znaleźć można sporo ofert skupu kasztanów. Za ile można je sprzedać?

Kasztany są obok wrzosów i żołędzi jednym z podstawowych symboli jesieni. Owoce kasztanowca ceni się głównie za ich dekoracyjność. Często wykorzystuje się je bowiem do tworzenia jesiennych ozdób w domu i ogrodzie. Stanowią też frajdę dla dzieci, które podczas spacerów cieszą się nowymi znaleziskami. Co ciekawe, mogą być również sposobem na zarobek. W internecie pojawia się coraz więcej ofert skupu kasztanów.  Ile można na nich zarobić? 

Zobacz również: Odstraszają pająki i przynoszą spokojny sen. Jak jeszcze działają kasztany?

Reklama

Skup kasztanów. Ile można dostać za kilogram?

Ogłoszeń dotyczących skupu kasztanów nie brakuje. Chętnych na ich oddanie - podobnie. Zbierają starsi, całe rodziny, a nawet szkoły.

- Rocznie współpracuje z nami około 150-200 szkół - tłumaczy Henri Middelveld z firmy Pharmeko, która zajmuje się skupem i przerabianiem kasztanów. - Są takie, które zbierają ogromne ilości - nawet 3 tony. Wtedy mogą zarobić nawet około 2,4 tys. zł. Od lat współpracujemy również z organizacjami, które wspierają chore dzieci. Jedna z firm zebrała w zeszłym roku rekordową ilość 16 ton kasztanów. W zamian otrzymała 10 tysięcy złotych, które przeznaczono na leczenie wybranego dziecka - dodaje. 

Skupy kasztanów funkcjonują w Polsce od lat. Za kilogram zarobić można obecnie od około 60 gr -1 zł. Ceny sprawdziliśmy również na jednym z portali internetowych. Ofert przybywa z dnia na dzień. Treść jest zazwyczaj podobna: "kupię owoc kasztana, cena 1 - 1,2 zł za kilogram". Niektórzy oferują dodatkowo odbiór kasztanów, a także transport.

Zobacz również: Czarcie jajo: W Polsce uważane za niejadalne, we Francji to przysmak

"Kasztany są jak ziemniaki". Jak należy je przechowywać?

Ostateczna cena, jaką można uzyskać w skupie, uzależniona jest od ilości zebranych kasztanów. - Główną kwestią jest fakt, aby w pobliżu znajdowała się aleja kasztanowa. W przeciwnym wypadku zarobić na kasztanach będzie naprawdę ciężko - dodaje Henri Middelveld. 

Jeżeli więc w pobliżu nie ma dużej ilości drzew kasztanowca, zbieranie nie ma niemalże sensu. Jeśli już uda nam się zebrać odpowiednią ilość kasztanów, należy pamiętać, aby dobrze o nie zadbać. Należy ochronić je od pleśni i stęchlizny. Kasztany muszą być przechowywane w suchym i chłodnym miejscu, tak by mogły "oddychać".

Nie należy ich zamykać w szczelnie zawiązanych torbach lub pudłach, inaczej się zepsują i staną nieprzydatne. Najodpowiedniejszym miejscem na składowanie worków z kasztanami jest wiata. Najgorsze, co można zrobić, to wsadzić kasztany do reklamówki i trzymać przy grzejniku. Owoce kasztanowca nie mogą być również uszkodzone.

Kasztana trzeba traktować trochę jak ziemniaka. Ziemniak, który jest uszkodzony, też do niczego się nie nada - tłumaczy właściciel firmy skupującej kasztany.

Co następnie dzieje się z kasztanami? Firma postępuje zgodnie z preferencjami swoich odbiorców. Kasztany są myte, cięte w paski lub suszone w całości. Następnie trafiają do innych państw w Europie lub poza jej granice - również do Azji.

Zobacz również: Jeżyny – na anemię, wysoki cukier i rany

Co robi się z kasztanów? Oto, do czego się je wykorzystuje

Kasztany zbierane w ogromnych ilościach trafiają do przedsiębiorców, którzy wykorzystują je do produkcji żeli czy maści. Podobne preparaty stosuje się w przypadku leczenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej, żylakach, bólu i uczuciu ciężkości w nogach, nocnych skurczach, obrzękach, zwichnięciach oraz stłuczeniach.

Wyciąg z nasion kasztanowca wykorzystuje się również w przemyśle kosmetycznym, jako składnik produktów przeznaczonych do pielęgnacji cery naczynkowej. Są składnikiem kremów, maseczek oraz toników. Ich dodatkową zaletą jest zwężanie porów oraz poprawa napięcia skóry. Wyciągi z kasztanowca stosuje się również w preparatach zwalczających cellulit.

Nie rezygnujmy jednak ze zbierania nawet najmniejszej ilości kasztanów. Mogą one bowiem wspomóc nas w codziennych dolegliwościach. Nalewka z owoców kasztanowca pomoże na żołądek, żylaki i reumatyzm. Kasztany sprawdzą się również w codziennych domowych obowiązkach - z powodzeniem przygotujemy z nich naturalny środek do prania.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kasztany

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy