Na Morzu Bałtyckim pojawiła się nowa wyspa. „Pięknie widać ją z Przebrna”
To efekt budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną, która dobiegła końca trzy lata temu. Mowa o nowej wyspie na Morzu Bałtyckim, która doczekała się już nawet nieoficjalnej nazwy. Po zakończeniu budowy miejsce ma stać się siedliskiem dla ptaków.
Spis treści:
Skąd nowa wyspa na Morzu Bałtyckim? Aby lepiej poznać odpowiedź na to pytanie, należy cofnąć się do 2019 roku. To właśnie wtedy, w okolicach wsi Skowronki, ruszyła budowa kanału żeglugowego.
Cel? Założeniem budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną było połączenie drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską, w obrębie terytorium naszego kraju. Droga ta miała skrócić, pogłębić i uprościć morski szlak na Morze Bałtyckie. Otwarcie miało miejsce we wrześniu 2022 roku.
Nowy skrawek Polski na Bałtyku. W tym miejscu powstaje wyspa
Wraz z kanałem, zaczęła też powstawać Wyspa Estyjska. Sztuczny twór ma powierzchnię liczącą 180-200 ha i jest budowany na planie elipsy. Główne osie wyspy mają 1932 i 1192 m, a obwód liczy 4,9 km. Jej kształt wyznaczają stalowe ścianki.
Zobacz również:
Obiekt, docelowo ma mieć wysokość od 2 do 3 m n.p.m. Dlaczego podjęto decyzję o budowie? Wyspa Estyjska ma stać się siedliskiem dla ptaków i oazą dla roślinności. Trafia na nią ziemia wywożona z miejsca budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Co więcej, wyspa ma być też rekompensatą za straty środowiskowe, jakie powstały w związku z budową kanału.
Wyspa Estyjska znajduje się w centralnej części Zalewu na wysokości Przebrna, niecałe 3 kilometry od Mierzei Wiślanej i 4 kilometry od kanału żeglugowego. Nie jest to pierwsza sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym - w rosyjskiej części wód w latach 30. XX wieku Niemcy stworzyli wyspę Nasypnoj mającą 0,014 km2 powierzchni.
Wyspa Estyjska: skąd nazwa?
Nazwa, pod którą powszechnie znana jest nowa wyspa na Bałtyku, nie jest jednak oficjalna. Została wyłoniona w konkursie ogłoszonym w 2020 roku. W pierwszym etapie chętni nadsyłali swoje propozycje, spośród których komisja konkursowa wyłoniła następujące nazwy: Estyjska, Wodniczka, Bursztynowa, Brajana i Rukwiel. To właśnie na nie mogli głosować internauci z całej Polski. Konkurs wygrała nazwa Wyspa Estyjska.
Skąd wywodzi się ta nazwa? Pochodzi od funkcjonującej w średniowieczu nazwy Zalewu Wiślanego "Estmere". Staropruska nazwa Zalewu składała się z wyrazów "Aistei" (Estowie) i "mari" (zalew), czyli "Zalew Estów, Zalew Estyjski". Estowie byli plemionami zachodnio-bałtyjskimi, od IX wieku określanych Prusami. Aby nazwa stała się oficjalna, najpierw musi spotkać się z akceptacją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a następnie zostać ogłoszona przez resort.
Sztuczna wyspa na Bałtyku. Zdjęcie robi furorę w sieci
Jakiś czas temu w sieci pojawiło się zdjęcie prezentujące powstającą Wyspę Estyjską w całej okazałości. Zdjęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem internautów. Kadry opublikował fotograf, który na Instagramie działa pod nazwą B_a_ł_t_y_k.
- Wyspa Estyjska - wyspa powstająca na Zalewie Wiślanym w związku z budową kanału żeglugowego. Wyspa na planie elipsy będzie miała powierzchnię ~200ha. Będzie to dom licznych gatunków ptaków - napisał twórca w opisie zdjęć.
"Super ujęcia jak zawsze", "Pięknie widać ją z Przebrna", "Uwielbiam Wasze zdjęcia"- pisali internauci.