Na Morzu Bałtyckim pojawiła się nowa wyspa. „Pięknie widać ją z Przebrna”

To efekt budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną, która dobiegła końca trzy lata temu. Mowa o nowej wyspie na Morzu Bałtyckim, która doczekała się już nawet nieoficjalnej nazwy. Po zakończeniu budowy miejsce ma stać się siedliskiem dla ptaków.

Na Morzu Bałtyckim powstaje nowa wyspa. Ma już nawet nieoficjalną nazwę
Na Morzu Bałtyckim powstaje nowa wyspa. Ma już nawet nieoficjalną nazwęPrzemek Swiderski/REPORTEREast News

Skąd nowa wyspa na Morzu Bałtyckim? Aby lepiej poznać odpowiedź na to pytanie, należy cofnąć się do 2019 roku. To właśnie wtedy, w okolicach wsi Skowronki, ruszyła budowa kanału żeglugowego.

Cel? Założeniem budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną było połączenie drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską, w obrębie terytorium naszego kraju. Droga ta miała skrócić, pogłębić i uprościć morski szlak na Morze Bałtyckie. Otwarcie miało miejsce we wrześniu 2022 roku.

Nowy skrawek Polski na Bałtyku. W tym miejscu powstaje wyspa

Wraz z kanałem, zaczęła też powstawać Wyspa Estyjska. Sztuczny twór ma powierzchnię liczącą 180-200 ha i jest budowany na planie elipsy. Główne osie wyspy mają 1932 i 1192 m, a obwód liczy 4,9 km. Jej kształt wyznaczają stalowe ścianki.

Obiekt, docelowo ma mieć wysokość od 2 do 3 m n.p.m. Dlaczego podjęto decyzję o budowie? Wyspa Estyjska ma stać się siedliskiem dla ptaków i oazą dla roślinności. Trafia na nią ziemia wywożona z miejsca budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Co więcej, wyspa ma być też rekompensatą za straty środowiskowe, jakie powstały w związku z budową kanału. 

Wyspa Estyjska znajduje się w centralnej części Zalewu na wysokości Przebrna, niecałe 3 kilometry od Mierzei Wiślanej i 4 kilometry od kanału żeglugowego. Nie jest to pierwsza sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym - w rosyjskiej części wód w latach 30. XX wieku Niemcy stworzyli wyspę Nasypnoj mającą 0,014 km2 powierzchni.

"Wydarzenia": Nie spełnia swojej roli. NIK skontrolował przekop Mierzei WiślanejPolsat News

Wyspa Estyjska: skąd nazwa?

Nazwa, pod którą powszechnie znana jest nowa wyspa na Bałtyku, nie jest jednak oficjalna. Została wyłoniona w konkursie ogłoszonym w 2020 roku. W pierwszym etapie chętni nadsyłali swoje propozycje, spośród których komisja konkursowa wyłoniła następujące nazwy: Estyjska, Wodniczka, Bursztynowa, Brajana i Rukwiel. To właśnie na nie mogli głosować internauci z całej Polski. Konkurs wygrała nazwa Wyspa Estyjska.

Po zakończeniu budowy Wyspa Estyjska ma stać się siedliskiem dla ptaków i oazą dla roślinności
Po zakończeniu budowy Wyspa Estyjska ma stać się siedliskiem dla ptaków i oazą dla roślinnościPrzemek Swiderski/REPORTEREast News

Skąd wywodzi się ta nazwa? Pochodzi od funkcjonującej w średniowieczu nazwy Zalewu Wiślanego "Estmere". Staropruska nazwa Zalewu składała się z wyrazów "Aistei" (Estowie) i "mari" (zalew), czyli "Zalew Estów, Zalew Estyjski". Estowie byli plemionami zachodnio-bałtyjskimi, od IX wieku określanych Prusami. Aby nazwa stała się oficjalna, najpierw musi spotkać się z akceptacją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a następnie zostać ogłoszona przez resort.

Sztuczna wyspa na Bałtyku. Zdjęcie robi furorę w sieci

Jakiś czas temu w sieci pojawiło się zdjęcie prezentujące powstającą Wyspę Estyjską w całej okazałości. Zdjęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem internautów. Kadry opublikował fotograf, który na Instagramie działa pod nazwą B_a_ł_t_y_k.

- Wyspa Estyjska - wyspa powstająca na Zalewie Wiślanym w związku z budową kanału żeglugowego. Wyspa na planie elipsy będzie miała powierzchnię ~200ha. Będzie to dom licznych gatunków ptaków - napisał twórca w opisie zdjęć.

"Super ujęcia jak zawsze", "Pięknie widać ją z Przebrna", "Uwielbiam Wasze zdjęcia"- pisali internauci.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas