Reklama

Nawet 1150 zł ekstra do emerytury. Seniorze, pamiętaj o tych dodatkach!

W październiku seniorzy mogą ubiegać się o różne dodatki do emerytury. Na liście znajdują się m.in. dodatek mieszkaniowy czy energetyczny. Oprócz tego można również starać się o dodatek osłonowy czy tzw. „500 plus dla seniora”. Niektórzy mogą liczyć nawet na dodatkowe 200 zł do emerytury. Sprawdź, o jakie świadczenia możesz się starać.

Inflacja sprawia, że seniorzy coraz częściej szukają sposobów, by podreperować domowy budżet. Istnieje sporo dodatków, które mogą poratować skromną emeryturę. W październiku warto sprawdzić, czy możemy ubiegać się np. o dodatek energetyczny, czy dodatek mieszkaniowy.

W 2022 roku wskaźnik waloryzacji emerytur wyniósł 107 proc. Efekt? Od 1 marca br. najniższa emerytura, wzrosła o 87,56 zł. W 2021 roku świadczenie wynosiło 1250,88 zł, a obecnie - 1388,44 zł brutto. To konkretnie 1217,98 zł "na rękę".

Reklama

Dodatki do emerytur w październiku 2022

Najpopularniejszy z dodatków do emerytury to zasiłek pielęgnacyjny. Oprócz tego seniorzy mogą starać się m.in. o dodatek osłonowy, świadczenie dla wdowca lub wdowy, zasiłek celowy czy nawet o dodatek za tajne nauczanie.

O takie dodatki do emerytury mogą się ubiegać w październiku seniorzy:

  • dodatek mieszkaniowy,
  • dodatek energetyczny,
  • "500 plus" dla seniora,
  • świadczenie dla wdowca lub wdowy,
  • dodatek osłonowy,
  • zasiłek celowy,
  • dodatek kombatancki,
  • dodatek za tajne nauczanie.

Zobacz również: Kiedy przejść na emeryturę i zyskać? Wskazano konkretne miesiące

Dodatki do emerytur w październiku 2022: Dodatek mieszkaniowy

Domowy budżet można podreperować dodatkiem mieszkaniowym. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. 

Pieniądze mogą otrzymać m.in. osoby, których miesięczny średni dochód na osobę w gospodarstwie domowym z trzech miesięcy przed złożeniem wniosku jest równy lub niższy niż 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia w narodowej gospodarce. Obecnie to trochę ponad 2265 zł.

Jeśli chodzi o gospodarstwa wieloosobowe, wskaźnik wynosi 30 proc., a to daje 1698,76 zł. O przyznaniu dodatku decydują: wielkość mieszkania, wysokość czynszu i liczba osób. Dodatek jest wypłacany na konto podmiotu, który pobiera czynsz, np. spółdzielni. Pieniądze są wypłacane co miesiąc przez pół roku. Po tym czasie należy odnowić procedurę.

Zobacz również: Takie przelewy otrzymają seniorzy w październiku. Kwoty mogą zaskoczyć

Dodatki do emerytur w październiku 2022: Dodatek energetyczny

Dodatkowe pieniądze można również pozyskać w ramach dodatku energetycznego. Emeryt, który mieszka samotnie, a jego dochody nie przekraczają 2100 zł, może liczyć na dodatkowe środki w wysokości 400 - 500 zł. W przypadku, gdy mieszka w gospodarstwie domowym liczącym sześć i więcej osób (dochód na osobę nie przekracza 1500 zł), może otrzymać dodatek w wysokości 1150-1437,50 zł. Wnioski można składać do końca października 2022 roku. Jeśli wniosek zostanie zweryfikowany pozytywnie, środki powinny trafić na konto uprawnionej osoby do 2 grudnia.

Dodatki do emerytur w październiku 2022 : "500 plus"

Osoby niezdolne do samodzielnego funkcjonowania mogą otrzymać 500 zł miesięcznie. Świadczenie przysługuje osobom, które nie są uprawnione do emerytury czy renty, jak i nie mają prawa do innego świadczenia pochodzącego z publicznych środków.

Świadczenie dla wdowca lub wdowy

Rodzina może otrzymać ostatnią emeryturę po śmierci pobierającej ją osoby. Warunek jest następujący: pieniądze nie zostały wypłacone wcześniej.

Dodatki do emerytur w październiku 2022: Dodatek osłonowy

Jeśli chodzi o dodatek osłonowy, to w skali roku samotne osoby mogą liczyć na dodatkowe środki w wysokości 400 zł. Gospodarstwom domowym (2-5 osób) przysługuje dodatek w wysokości 850 zł, a większym rodzinom - 1150 zł.

Zasiłek celowy

Niektórzy mogą się starać o zasiłek celowy. Przysługuje on osobom, które nie mają wystarczających środków na to, by zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe. Chodzi o środki na żywność, leki, odzież, opał czy organizację pogrzebu. W 2022 roku zasiłek wynosi 776 z dla samotnej osoby lub 600 zł dla jednej osoby w rodzinie. Zasiłek celowy jest zazwyczaj wypłacany jednorazowo.

Zobacz również: Dodatek honorowy dla seniorów. Komu należy się 4,9 tys. zł od ZUS-u?

Dodatki do emerytur w październiku 2022: Dodatek dla kombatanta

Dodatkowe pieniądze można otrzymać również w ramach dodatku kombatanckiego. Mogą go otrzymać seniorzy, którzy pobierają emeryturę lub rentę, jak i posiadają tytuł kombatanta. Od 1 marca 2022 roku kwota ta wynosi 256,44 zł.

Dodatki do emerytur w październiku 2022: Dodatek za tajne nauczanie

Okazuje się, że dodatkowe pieniądze do emerytury można pozyskać również dzięki dodatkowi za tajne nauczanie. Od 1 marca 2022 roku kwota dodatku do emerytury czy renty za tajne nauczanie wynosi 256,44 zł.

***

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | świadczenie | dodatek energetyczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy