Reklama

Reklama

Takie przelewy otrzymają seniorzy w październiku. Kwoty mogą zaskoczyć

Emerytura w październiku z pewnością zaskoczy niejedną osobę. Przyczyną będzie zmiana w wysokości przelewów względem wrześniowych wypłat. Wynika to z faktu, iż wrzesień jest terminem wypłacania „Czternastek”. To nie pierwsza zmiana kwot, jakie będą wypłacane seniorom. Jak wyglądać będzie finalnie emerytura w październiku? Ile pieniędzy otrzymają seniorzy?

Przelewy emerytur w październiku będą zupełnie inne niż we wrześniu. O jakiej kwocie mówimy? Ile pieniędzy otrzymają seniorzy? 

Emerytury w październiku. Wyższa kwota przez zmiany z lipca

Zmiana wysokości emerytur miała miejsce już w lipcowych poprawkach. Nastąpiło wtedy obniżenie stawki podatkowej. Zmniejszono wysokość najniższego podatku z 17 do 12 procent. Co z tego wynikło? Najmniej zmianę tę odczuli seniorzy, którzy posiadają emeryturę w wysokości do 2500 zł brutto. Wszystko przez to, że łącznie ich roczny dochód nie był w stanie przekroczyć progu 30 000 zł. Wszystkie wyższe emerytury po zmianie podatku skutkować będą zyskami na poziomie kilkuset złotych.

Czytaj również: Nie każdy emeryt wie o tym dodatku. Może poratować budżet w październiku

Emerytury w październiku. Ile zyskają seniorzy po zmianie podatku?

Już przy emeryturze w wysokości 2600 zł brutto seniorzy będą mogli otrzymać wyższe kwoty. Należy zwrócić jednak uwagę na to, że im wyższa wysokość wypłat, tym większy zysk dla emeryta. Dla osób posiadających 2600 zł brutto zysk będzie niewielki. Wyniesie 5 zł miesięcznie, a po odliczeniu składek na ubezpieczenia senior otrzyma finalnie kwotę 2354 zł.

Reklama

Poniżej przedstawiamy wysokość emerytury brutto, "na rękę" oraz zysk w skali miesiąca:

  • 2800 zł brutto = 2512 zł netto (+15 zł miesięcznie),
  • 3000 zł brutto = 2670 zł netto (+25 zł miesięcznie),
  • 3500 zł brutto = 3065 zł netto (+50 zł miesięcznie),
  • 4000 zł brutto = 3460 zł netto (+75 zł miesięcznie),
  • 4500 zł brutto = 3855 zł netto (+100 zł miesięcznie),
  • 5000 zł brutto = 4250 zł netto (+125 zł miesięcznie).

Kiedy emerytura w październiku?

Istnieje sześć terminów wypłacania emerytur oraz rent. Odbywają się one 5, 6, 10, 15, 20 oraz 25 dnia każdego miesiąca. Wrześniowe zmiany związane z "Czternastką" nie powinny wpłynąć na terminy wypłat. ZUS zobowiązany jest przekazać środki najpóźniej dzień przed terminem ich płatności. W przypadku dnia wolnego od pracy pieniądze powinny dotrzeć przed ustawowym wolnym.

Zmiany w emeryturach. Co czeka nas w najbliższym czasie?

Czy emerytury w najbliższym czasie znów przejdą pewne zmiany i reformy? Temat ten jest kwestią sporną. Wszystko przez słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który mówił o większym wsparciu seniorów oraz mobilizacji w tym wątku rządu. Dotyczy to głównie wypłacania dodatkowych środków dla seniorów. "Piętnasta emerytura" nie jest jednak jeszcze potwierdzonym projektem. Możemy więc jedynie czekać na nowe informacje.

***

Czytaj także:

Oto sygnały, które wysyła organizm przed zawałem. Nie bagatelizuj ich!

Domowe sposoby na katar. Sprawdź jak skutecznie się go pozbyć

"Tarcza solidarnościowa": Czy twoje gospodarstwo domowe zmieści się w limicie 2 tys. kWh? Tak to obliczysz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | ZUS | zmiany podatkowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy