Nawet 40 dni urlopu po 20 latach pracy. Będą zmiany w przepisach?
Niewykluczone, że za kilka lub kilkanaście miesięcy zmienią się przepisy ws. liczby dni urlopu wypoczynkowego. Wprowadzenie tzw. urlopu stażowego pozwalałoby na skorzystanie z 30, a nie jak jest obecnie z 26 dni urlopu w ciągu roku.

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego?
Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, a wymiar urlopu zależy od dotychczasowego stażu pracy pracownika. Z kolei do stażu wlicza się również okres edukacji.
Obecnie wymiar urlopu wynosi 20 dni na rok kalendarzowy dla pracownika ze stażem pracy poniżej 10 lat i 26 dni na rok kalendarzowy dla pracownika ze stażem pracy co najmniej 10 lat.
Jak wskazuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - jeśli pracownik ukończył zasadniczą szkołę zawodową lub równorzędną - do stażu pracy wliczasz nie więcej niż 3 lata. Ukończenie średniej szkoły zawodowej pozwala na wliczenie do stażu pracy nie więcej niż 5 lat, średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat, średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata, szkoły policealnej - 6 lat, szkoły wyższej - 8 lat.

Urlop stażowy stanie się faktem?
Ewentualne, nowe regulacje związane z wprowadzeniem tzw. urlopu stażowego są obecnie analizowane przez resort pracy, który - jak informuje serwis Infor - zajmuje pozytywne stanowisko w tej sprawie.
Nowe przepisy miałyby polegać na tym, że pracownik ze stażem pracy powyżej 10 lat, dysponowałbym w ciągu roku urlopem w postaci 30 dni w 100 proc. płatnych, a nie jak ma to miejsce obecnie 26 dni. Każde kolejne 5 lat pracy zwiększałoby liczbę dni urlopowych o 5. W związku z tym 20-letni staż pracy pozwalałby na 40 dni urlopu wypoczynkowego płatnego 100 proc.
We wrześniu 2024 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informowało, że projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący naliczania stażu pracy poddany był wówczas uzgodnieniom międzyresortowym i opiniowaniu.
Resort pracy tłumaczył, że przepisy wydłużają listę okresów aktywności zawodowej, które będą wliczane do stażu pracy. Wśród nich znalazły się m.in.:
- okresy prowadzenia pozarolniczej działalności,
- okresy współpracy z osobą prowadzącą działalność,
- okres zawieszenia działalności gospodarczej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,
- okresy wykonywania umowy zlecenia lub o świadczeniu usług, umowy agencyjnej oraz okres pozostawania osobą współpracującą,
- okres pozostawania członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych.
"Po 1 stycznia 2026 r. pracownik posiadający 7 lat stażu pracy, po zaliczeniu do stażu pracy dodatkowych 4 lat pracy na podstawie umowy zlecenie, uzyska urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni zamiast 20 dni" - zapewniało w ubiegłym roku ministerstwo.
Warto wiedzieć:Co się stanie, jeśli nie rozliczymy PIT-u do końca kwietnia?