Nawyki wydłużające życie. Zdaniem naukowców nawet o 20 lat

Dagmara Kotyra

Opracowanie Dagmara Kotyra

Wielu marzy o długim i spokojnym życiu. Naukowcy postanowili więc przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej i dzięki obszernym badaniom udało się im ustalić, co trzeba zrobić, by cieszyć się długowiecznością. Zdaniem badaczy wystarczy wprowadzić w życie osiem prostych, ale niezwykle skutecznych nawyków.

Zastosowanie wskazanych przez naukowców nawyków w przypadku mężczyzn może wydłużyć życie nawet o 24 lata, natomiast kobiety dzięki nim mogą żyć dłużej o 21 lat
Zastosowanie wskazanych przez naukowców nawyków w przypadku mężczyzn może wydłużyć życie nawet o 24 lata, natomiast kobiety dzięki nim mogą żyć dłużej o 21 lat123RF/PICSEL

Naukowcy wiedzą, jak wydłużyć życie

Xuan-Mai Nguyen, specjalistka ds. nauk o zdrowiu w Departamencie Spraw Weteranów i studentka czwartego roku medycyny w Carle Illinois College of Medicine wraz ze współpracownikami poddała analizie dane ponad 700 000 amerykańskich weteranów w wieku od 40 do 99 lat. Badani wypełnili ankiety dotyczące ich stylu życia w latach 2011-2019. Podczas prowadzonych obserwacji zmarło ponad 30 tys. uczestników.

Zebrane informacje zostały następnie skonfrontowane z ich dokumentacją medyczną. Naukowcom zależało na uzyskaniu danych dotyczących aktywności fizycznej, diety, snu, zdrowia psychicznego, relacji i spożywania alkoholu. Wyniki analizy zostały przedstawione podczas konferencji Nutrition 2023 na corocznym zjeździe American Society for Nutrition w Bostonie w stanie Massachusetts.

Zdaniem naukowców przestrzeganie zdrowej diety ma znaczenie w kwestii długowieczności
Zdaniem naukowców przestrzeganie zdrowej diety ma znaczenie w kwestii długowieczności123RF/PICSEL

Jakie nawyki wydłużają życie?

Badania wskazały osiem nawyków mających wpływ na długowieczność. Zastosowanie ich wszystkich przypadku mężczyzn może wydłużyć życie nawet o 24 lata, natomiast kobiety dzięki nim mogą żyć dłużej o 21 lat. Jeśli jednak wdrożenie ich nastąpiłoby do 60 urodzin, życie mogłoby się wydłużyć nawet o 18 lat, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Mowa o:

  • aktywności fizycznej
  • niepaleniu tytoniu
  • radzeniu sobie ze stresem
  • przestrzeganiu zdrowej diety
  • niespożywaniu alkoholu w nadmiernych ilościach
  • dbaniu o dobrą higienę snu
  • utrzymywaniu pozytywnych relacji społecznych
  • braku uzależnienia od opioidów

Autorka badania przyznała, że zespół naukowców był naprawdę zaskoczony wynikami wskazującymi, co można zyskać dzięki wprowadzeniu jednego, dwóch, trzech lub wszystkich ośmiu nawyków związanych ze stylem życia.

Przeprowadzona analiza wykazała, że niska aktywność fizyczna, stosowanie opioidów, a także palenie tytoniu to czynniki, które wywarły największy wpływ na długość życia danej osoby. To właśnie one podwyższyły ryzyko zgonu badanych podczas obserwacji nawet o 45 proc.

Dla każdego z czynników opracowano procentowy wpływ. Nadmierny stres, spożywanie alkoholu w sporych dawkach i niewłaściwa higiena snu według analizy wiązała się z około 20-30 proc. wzrostem ryzyka zgonu w okresie badania. W przypadku braku pozytywnych relacji społecznych oszacowano pięcioprocentowy wzrost ryzyka zgonu.

Zdrowy styl życia a choroby przewlekłe

Xuan-Mai Nguyen podkreśliła jednak, że przeprowadzone badanie miało charakter obserwacyjny, co oznacza, że naukowcom udało się ustalić pewne powiązania, ale nie dowodzi ono związku przyczynowo-skutkowego. To więc nie pozwala zakładać, że same nawyki wydłużają życie.

Otrzymane wyniki mają ogromne znaczenie w kontekście ustalenie roli zdrowego stylu życia w procesie występowania chorób przewlekłych takich jak cukrzyca typu II lub choroby sercowo-naczyniowe, które w Stanach Zjednoczonych są jedną z głównych przyczyn śmierci i niepełnosprawności. Przeprowadzone obserwacje dają możliwość wykazania, jak zdrowy styl życia może zminimalizować ryzyko zachorowania i dzięki temu wydłużyć życie.

Autorka badania podkreśliła, że na wprowadzenie zdrowych nawyków nigdy nie jest za późno i wyniki obserwacji to właśnie wykazały. Dodała, że są one również zgodne z innymi badaniami, które również podkreślają, jak ważną rolę odgrywają wspomniane wyżej czynniki w zapobieganiu przewlekłym chorobom.

***

Mika Urbaniak o początkach uzależnieniaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas